היסטוריה בסינגפור: טראמפ וקים חתמו על מסמך הבנות. צפו

תהליך פירוק צפון קוריאה מגרעין יחל בקרוב, זאת לאחר 3.5 שעות דיונים בין הנשיא דונלד טראמפ לקים ג'ונג און שליט צפון קוריאה. טראמפ הודיע כי יזמין את קים לבית הלבן

אחרי 3.5 שעות פגישה היסטורית משותפת בסינגפור, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ושליט צפון קוריאה קים ג'ונג און חתמו הבוקר על מסמך הבנות.

התוכן של המסמך עדיין אינו ברור, אבל גורם בממשל האמריקני אמר לרשת CNN כי מדובר בהצהרה משותפת שלפיה הם מכירים בהתקדמות שהושגה בפסגה ומתכוונים לחתור להתקדמות נוספת. טראמפ הכריז בעת  החתימה כי תהליך הפירוק של צפון קוריאה מנשק גרעיני יחל "בקרוב מאוד". טראמפ אף הודיע שיזמין את קים לבית הלבן.

"אנחנו גאים מאוד במה שקרה היום", אמר טראמפ. "בחצי האי הקוריאני יהיה מצב שונה משהיה בעבר. פיתחנו קשר מיוחד. אנשים ישמחו ויתרשמו ממה שנעשה". בדבריו פנה לקים ואמר: "בילינו היום הרבה זמן יחד. עבור שנינו זה עבד טוב יותר משאפשר היה לצפות. כבוד גדול עבורי להיות איתך".

צפו בוידאו:

לפני החתימה אמר שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און: "הייתה לנו פגישה היסטורית והחלטנו להשאיר את העבר מאחור. נחתום על מסמך היסטורי. העולם יראה שינוי גדול. אני רוצה להודות לנשיא טראמפ שגרם לפגישה הזו לקרות". טראמפ אף הוא כינה את המסמך "חשוב מאוד", למרות שלא ברור עדיין מהי בדיוק משמעותו המעשית.

הפסגה הסתיימה לפי שעה עדיין בלי הכרזה סמלית על סיום מלחמת קוריאה, אפשרות שהועלתה בשבועות האחרונים.

בשעה 7:38 יצאו השניים מחדרי הישיבות במלון "קאפלה" בסינגפור, אחרי שלוש וחצי שעות של ישיבות ואחרי ארוחת צהריים משותפת. הם צעדו ליד המדשאה בחצר וטראמפ אמר לכתבים על הפסגה: "זה היה טוב יותר משמישהו היה יכול לצפות". עוד אמר, כי נרשמה "התקדמות גדולה" ושהפגישה הייתה "פנטסטית". כשקים לצדו הודיע טראמפ כי הוא וקים יחתמו בתוך זמן קצר על מסמך – ושעה קלה אחר כך הם חתמו עליו.

טראמפ וקים נפגשו הלילה ב-4:00 בבוקר שעון ישראל. הם התייצבו בחצר מלון "קאפלה" בסינגפור וצעדו זה לעברו של זה. בהמשך, כבר חייכו זה אל זה. קים נשמע אומר לטראמפ באמצעות מתורגמן: "הרבה אנשים יחשבו שזה סרט מדע בדיוני".

קים ג'ונג און אמר כשהוא יושב לצדו של טראמפ: "לא היה קל להגיע לכאן. הדעות הקדומות ומנהגי העבר היו מכשול בדרכנו קדימה, אבל התגברנו על כולם, ואנחנו כאן היום". קים מסר את הצהרתו בקוריאנית – ודבריו תורגמו לעיתונאים.

אחר כך נכנסו השניים לפגישה בארבע עיניים, מלווים במתורגמנים בלבד, ואחרי 38 דקות יצאו ועברו לחדר אחר – שם הצטרפו ליועציהם. בדרכם לפגישה המורחבת נשאל טראמפ על-ידי עיתונאים "איך הולך עד עכשיו?". הנשיא האמריקני השיב: "טוב מאוד. טוב מאוד מאוד. יש לנו מערכת יחסים מצוינת".

בדרך לפגישת המשלחות התעכבו טראמפ וקים ליד המרפסת 13 שניות ונופפו לשלום לעיתונאים. הכתבים שאלו שלוש פעמים את קים ג'ונג און אם יתפרק מנשק גרעיני – אך הוא השיב בחיוך בלבד ולא אמר דבר. לאחר הכניסה לחדר המשלחות אמר טראמפ כי שני המנהיגים "פותרים בעיה שהייתה בלתי אפשרית לפתירה לפני כן". הוא הוסיף: "אנחנו נצליח, זה ייעשה". הישיבה בחדר המשלחות נמשכה קצת יותר משעה וחצי, ולאחר מכן התיישבו הצדדים לאכול יחדיו ארוחת צהריים. בסיומה יצאו טראמפ וקים, וטראמפ הודיע על כוונתם לחתום על מסמך. טראמפ אף הציג לקים את תוככי הלימוזינה שלו.

ב-11:00 שעון ישראל, בעוד כשעתיים, ייצא טראמפ אל התקשורת. ב-13:30 שעון ישראל יעזוב טראמפ את מלון קפלה בדרכו לשדה התעופה, וב-14:00 ימריא בחזרה לוושינגטון.

הלילה, שלוש שעות לפני הפגישה הגדולה, צייץ טראמפ בטוויטר כי הפגישות בין היועצים מארה"ב לעמיתיהם מצפון קוריאה מתקדמות היטב ובמהירות, "אבל בסופו של דבר, זה לא משנה. בקרוב נגלה אם עסקה אמיתית, שלא כמו אלה שנעשו בעבר, יכולה להיעשות או לא!".

כזכור, במוקד הפסגה בין טראמפ לקים עומד פירוקה של צפון קוריאה מנשק גרעיני. מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו אמר בשבוע שעבר כי בפגישתו עם קים בפיונגיאנג בחודש שעבר קיבל משליט צפון קוריאה ערבויות לכך שהוא מוכן להתפרק מנשק גרעיני – ועדכן בכך את הנשיא טראמפ.

בסופו של דבר, ככל הצפוי, לא יסכים קים ג'ונג און לוותר על הנשק הגרעיני כולו, וטראמפ הצהיר לפני שהמריא לסינגפור: "בתוך דקה מרגע תחילת הפגישה אדע אם הוא רציני או לא. אם אגיע למסקנה שהוא אינו רציני – לא אאריך את השיחות. אני לא רוצה לבזבז את הזמן שלו ושלי".

טראמפ מבקש לצאת מהפסגה לפחות עם הכרזה רשמית על סיום מלחמת קוריאה, דבר שלא קרה עד היום למרות הפסקת האש בפועל מזה למעלה מ-60 שנה, בין צפון לדרום קוריאה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.