היסטוריה – הגר"ד לנדו ימונה לחבר נשיאות ועד הישיבות

חברי ועד הישיבות צפויים להתכנס ביום ראשון הקרוב. על הפרק: צירוף הגר"ד לנדו והגר"מ ברזובסקי.

בשעות האחרונות נשלחו הזמנות לחברי ועד הישיבות להשתתף בכינוס השנתי של הועד שיתקיים במעונו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן. לכינוס צפויים להגיע כל חברי הועד, ביניהם, נשיא מועצת חכמי התורה הגר"ש כהן, הגרי"ג אדלשטיין, הגר"נ קרליץ, הגר"ש אלתר, הגרמ"י שלזינגר, הגרב"מ אזרחי, הגר"י עדס, הגר"מ ארנסטר ועוד.

כזכור, הכינוס היה אמור להתקיים לפני שבוע במעונו של הגראי"ל שטיינמן אך נדחה בשל אילוצים קודמים של חלק מחברי הועד, ושהותו של הגרב"מ אזרחי בחו"ל.

מינוי היסטורי צפוי להתרחש בכינוס, הגאון ר' דב לנדו ר"י 'סלבודקא' צפוי להתמנות כחבר נשיאות ועד הישיבות ובכך מצטרף לגרש"ה וואזנר והגר"נ קרליץ המשמשים כחברי נשיאות.

הגר"ד סירב מספר פעמים להצטרף כחבר בגוף כזה או אחר בשל הניסיון להתרחק ולא להתערב בעניינים פוליטיים, אך כעת, לאחר בקשתו של הגראי"ל שטיינמן ולאחר לבטים רבים נענה הגר"ד לקחת על עצמו את התפקיד.

הגאון ר' משה ברזובסקי בן האדמו"ר מסלונים צפוי אף הוא להתמנות כחבר מן המניין ב'ועד הישיבות', דבר מינויו עלה בפגישתם של הגרמ"ה הירש והגר"ד כהן במעונו של האדמו"ר מסלונים השבוע.

פעילותו של ועד הישיבות בין היתר בהסדרת דחיית השירות הצבאי של בחורי הישיבות הגבוהות במעמד תורתם אומנותם, הן ישיבות חרדיות והן ציוניות. אחת הסיבות להתכנסותו של הועד הוא הצורך במינוי ראשי ישיבות נוספים לכהן כחברים בועד.

ועד הישיבות' עבר הרבה תהפוכות בשנים האחרונות, לפני כ-5 שנים התרחשה דרמה בועד כאשר, הגר"ש הלוי וואזנר והגר"נ קרליץ, שעמדו בראש הוועדה המפקחת על "ועד הישיבות",  שלחו מכתב רשמי לרשם העמותות ולשאר חברי הנהלת הועד, כי הם פורשים מתפקידם.

הרבנים פרסמו מכתב ובו נמתחה ביקורת חריפה על היו"ר אז, הרב אשר טננבוים ז"ל, בין היתר, נכתב בו כי מנהל "ועד הישיבות" עושה בועד כבתוך שלו. שני הרבנים שהתפטרו רצו  להכניס אנשי אמונם כמורשי חתימה, אבל לנוכח סירובו של הרב טננבוים ואי רצונם לכפות עליו את הדבר, העדיפו להתפטר, כדי לברוח מן המחלוקת.

לאחר תקופה ויישור ההדורים שבו הרבנים אל הועד. באדר תשע"ג מונה הרה"ג חיים אהרן קאופמן ליו"ר 'ועד הישיבות' ומאז לא בוצעו שינויים, כעת, מסתמן כי יצורפו שני ראשי ישיבות חשובות לחברים בועד.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.