היסטוריה • 60 שנה למותו המסתורי של הדיקטטור הרודן יוסף סטאלין ימ"ש • תמונות ותיעוד מהעתונות בראי התקופה

כינו אותו "שמש העמים", אך שלטונו היה רצף של חיסולים, טיהורים וכליאת מליוני איש תחת עבודות כפייה ופולחן אישיות קיצוני, בשילוב שיטות אכזריות לזירוז התיעוש של ברית המועצות והפיכתה למעצמת על.

הוא פיתח והגדיל את השנאה ליהודים, תוך רדיפה קבועה אישית וכללית נגד היהדות כולה והוצאתם להורג של אלפי יהודים על אמנותם וניהול חיי תורה ומצוות.

היום – לפני 60 שנה (5 במרץ 1953 למניינם) מת סטלין משבץ.

מותו אפוף מסתורין רב. בלילה של הראשון במרץ, לפני שהלך לישון, אמר לשומרי ראשו שהם חופשיים. פעולה חריגה ביותר שכן ידוע שהיה בודק את שומרי ראשו בלילות ומוודא שהם ערניים. בשעות הבוקר המאוחרות היה נוהג סטלין להתעורר אך באותו יום הוא לא קם ומשרתיו חשבו שהוא ישן. בשעות הצהריים עדיין לא נשמע קול מלשכתו ובערב הזעיקו השומרים המבוהלים את חברי הפוליטביורו לביתו. חרושצ'וב הגיע עם בריה ומלנקוב שהיו הבכירים הקרובים ביותר לסטלין באותה תקופה. עם כניסתם לחדר מצאו אותו שרוע על הרצפה, ומיד העבירו אותו לספה. מנקודה זו הגרסאות חלוקות. לפי גרסת שומרי הראש, בריה הורה לכולם לעזוב את סטלין בשקט, שהרי ברור שהוא ישן. בקשה תמוהה בהתחשב בנסיבות של אדם בן 70 שוכב על הרצפה (לפי התיאורים הרשמיים של שומרי ראשו). היה זה רק בבוקר למחרת שחזרו חברי הפוליטביורו והזעיקו צוות רופאים. אותן 48 שעות שבהן נמנע מהרודן כל טיפול רפואי ייתכן וחרצו את גורלו. הרופאים ניסו לטפל בו באמצעות עלוקות אך לאחר ארבעה ימים, ב־5 במרץ, נאלצו לקבוע את מותו.

מספר חודשים לפני זה, בעלילת "משפט הרופאים, נעצרו רופאים יהודים רבים והואשמו כי זממו להרעיל את הנהגת המדינה. היה ברור כי לא רק גורל הרופאים עומד על הכף, אלא כי המדובר בתחילת סדרת פעולות אנטישמיות שעלולות להביא לאסון. כפי הנראה, מותו של סטלין שבא כמה שבועות לאחר מכן מנע מסע אנטישמי בהיקף נרחב, שהיה כבר בשלבי תכנון סופיים ולקראת ביצוע.

לאחר מותו זכה סטלין להלוויה ממלכתית מפוארת. מאות אלפים הגיעו להיפרד מהרודן ששלח מיליוני אנשים אל מותם. עשרות ואולי אף מאות בני אדם נהרגו עקב הצפיפות הרבה באותו היום בבתי האיגודים המקצועיים. לאחר כמה ימים הוצב ארונו על עגלה שנגררה על ידי סוסים לכיכר האדומה ושם נישאו הספדים לכבודו. "מנהיגם הגאוני והאהוב של עמלי העולם כולו", תיאר אותו העיתון הישראלי "על המשמר" ביום הלווייתו.

מותו של סטלין גרם לזעזוע רב בעולם הקומוניסטי. פולחן האישיות הסתיים רק שנים אחדות לאחר מותו, בוועידה ה-20 של המפלגה הקומוניסטית, בה הוקעו פשעיו בידי חרושצ'וב, הפצת תוכן הנאום חוללה שבר וזעזוע בקרב הקומוניסטים בעולם.

בשנים הראשונות שלאחר מותו הייתה גופתו החנוטה של סטלין מוצבת לצד גופתו של לנין במאוזוליאום של למנין שבכיכר האדומה במוסקבה. אולם בצעד סמלי לאחר שחרושצ'וב צבר מספיק הוצאה גופתו של סטלין ונקברה בקבר רגיל, שמעליו הונחה מצבה עם פסל בדמותו. במהלך המבצע הקיפו אנשי משטרה את הכיכר האדומה כדי למנוע זעקה ציבורית. יושב ראש הק.ג.ב. באותה עת, אלכסדנר שלפין שעמד בראש המבצע, אמר בראיון כי הוא ממש פחד שסטלין יתעורר ויצעק "מה אתם עושים לי ארורים שכמותכם!". בנוסף הוא אמר כי חרושצ'וב היה חייב לעשות זאת על מנת לבסס את שלטונו שכן מיליונים עדיין העריצו את הרודן המנוח.

היום – שישים שנה אחר כך, יהדות רוסיה בראשות רבה של רוסיה הגר"ב לאזאר קמה לתחיה, אלפי תלמידים בבתי הספר היהודים בכל רוסיה, בתי כנסת רבים פועלים ונפתחים בקצב גדול ברוסיה בכלל ובמוסקבה בפרט וקול התורה נשמע ברמה.

01 02 03 04 05

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.