היעדרות מהעבודה בשל החלמת בן זוג לאחר תרומת איברים

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק דמי מחלה (היעדרות בשל מחלת בן זוג) (תיקון – היעדרות בשל החלמת בן זוג לאחר תרומת איברים), התשע"ח-2018 של חבר הכנסת ינון אזולאי וקבוצת חברי כנסת.

מוצע לקבוע כי עובד שהוא בן זוגו של תורם איברים יהיה זכאי לזקוף עד שבעה ימי היעדרות על חשבון ימי המחלה הצבורים שלו, לצורך טיפול בבן זוגו, אשר מחלים מההליך הרפואי של התרומה.

בדברי ההסבר נכתב: "בשנים האחרונות חלה עליה במספר תרומות האיברים מתורמים חיים בישראל. שנת 2017 הייתה שנת שיא, בה בוצעו 235 ניתוחי השתלת איברים מתורמים חיים. תקופת האשפוז לאחר תרומת כליה נמשכת כארבעה ימים, ואחריהם נדרש התורם לנוח בביתו כשלושה שבועות, וגם לאחר מכן נדרש התורם לחזור לפעילות גופנית באופן הדרגתי. הניתוח לתרומת כליה הוא אירוע דרמטי המהווה מפנה מיוחד בחיי התורם ובני משפחתו ומלווה בהתרגשות, חרדה ובשינויים גופניים ורפואיים המשליכים באופן ישיר על בן הזוג שנדרש לשהות לצידו של התורם ולסייע בהחלמתו.

חוק השתלת איברים, התשס"ח–2008, מגדיר ומסדיר תשלום אחיד שתשלם המדינה לכל תורם כפיצוי בשל ההפסד הכספי הנובע מהפעולות הכרוכות בתרומתו, אך החוק אינו מסדיר את זכותו של בן הזוג הנדרש לסייע לבן זוגו התורם בהחלמתו, ולעיתים בן הזוג של התורם אינו מורשה להיעדר מעבודתו לצורך טיפול בבן הזוג התורם."

ח"כ ינון אזולאי, שרק אתמול קם מהשבעה על אביו השר דוד אזולאי ז"ל אמר: "נוהג העולם הוא שביום אחרי השבעה פותחים את הצוואה וקראים. אבי לא השאיר לנו צוואה כתובה אבל הוא השאיר לנו צוואה בעשייה, במעשי החסד, בזולת ובאכפתיות. ועל כן כבר היום זכיתי להמשיך בדרכו בקידום חקיקה חברתית לאנשים החלשים.

מעבר להצעה שנועדה להיטיב עם תורמי הכליה, היא גם מקפלת בתוכה אמירה לתורמי האיברים שאומרת אנחנו אתכם ומעריכים אתכם. אתם עושים מעשה גדול. תרומת איברים היא הביטוי הכי גדול ל"ואהבת לרעיך כמוך", פסגת החסד. הצעת החוק הזו נולדה מפנייה שהגיע ללשכתי מבנו של אחד מהנרצחים בפיגוע בבית הכנסת בהר – נוף. בנו של אחד הנרצחים החליט לתרום כליה לעילוי נשמת אביו. למרבה הצער אישתו נתקלה בקשיים מצד מקום עבודתה לשהות לצידו בתקופת ההחלמה הראשונית שאורכת כשבוע וזה מצב לא הגיוני."

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.