הפילוג הליטאי: מוסדות חדשים יוקמו?

בעקבות הסירוב לקבל את ילדיהם לישיבות קטנות, יוזמים ראשי 'הפלג הירושלמי' הקמת מוסדות חדשים

עונת הרישום לישיבות הקטנות, נפתחת בימים אלו, והרשמים של הישיבות השונות עובדים שעות נוספות בכדי לגבש שיעור א' שיכלול את מיטב הבחורים מהת"תים השונים. אלא שבעיר ירושלים הרוחות מתחת לפני השטח סוערות.

תחילתו של הסיפור לפני מספר שבועות, עת ביקשו עסקנים המזוהים עם 'הפלג הירושלמי' ואף קשורים לעיתון 'הפלס' לבדוק אפשרות כי ילדיהם הלומדים בכיתה ח' יתקבלו לישיבת 'תפארת התלמוד' בראשות הגאון רבי ברכיה שנקר הנחשבת לאחת הישיבות החשובות בירושלים ואף קיבלה בחורים המזוהים עם 'הפלג הירושלמי', אך הרב שנקר סירב בטענה כי במידה ויקבל את ילדיהם של ראשי העסקנים המזוהים עם 'הפלג הירושלמי' הדבר עלול להזיק לו ברישום.

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

ראשי 'הפלג' שסורבו על ידי הרב שנקר הציבו לו איום כי במידה ולא יתקבלו ילדיהם הם יביאו לפתיחת ישיבה לצעירים חדשה בירושלים כזו שתהיה מזוהה באופן רשמי עם 'הפלג הירושלמי' בדומה למספר ישיבות גדולות המזוהות אך ורק עם 'הפלג' כגון ישיבת פוניבז' בראשות הרב מרקוביץ, ישיבת 'גרודנא' בעיר אשדוד וישיבת 'כנסת יצחק' בחדרה.

גורם המעורה בעניין שוחח עם 'קוקר' וסיפר כי בימים האחרונים נכנסו העסקנים ב'פלג הירושלמי' למעונו של הגר"ש אוירבך והביעו את דעתם בעד פתיחת ישיבה לצעירים חדשה בירושלים כאשר במקביל נשמעו במחנה עצמו דעות שונות המתנגדות להקמת ישיבה עצמאית חדשה מחשש שהרישום לישיבות גדולות המזוהות עם 'הפלג הירושלמי' ייפגע משום שישיבתו של הרב ברכיה שנקר תסרב לשלוח בחורים לישיבתם.

ל'קוקר' נודע כי במהלך סוף השבוע האחרון נועדו במעונו של הגר"ש אוירבך הורים לידלים הלומדים בכיתות ח' המתעתדים להיכנס לישיבות קטנות בירושלים. ההורים שיתפו את הגר"ש בקושי קבלת ילדיהם ושמעו ממנו את הצורך בפתיחת ישיבה קטנה חדשה כשהוא מתבטא: "לא תעמוד על דם רעיך".

מרן הגר''ש אוירבך נושא דברים (2) (1)

כך או כך גורם ב'ועד למען כבוד רבותינו' שהוקם על ידי תלמידי מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן ומרן הגר"ח קנייבסקי אומר ל'קוקר': "מלאכתן של צדיקים נעשית בידי אחרים" אמר הגורם, והוסיף: "בעוד אנחנו פועלים להוציא רשימות מסודרות לציבור בני התורה על הישיבות מהם כדאי להתרחק הולכים אותם אנשים ופותחים לעצמם מוסדות, אנחנו נותנים להם את ברכת הדרך".

לקראת עונת הרישום לישיבות הקטנות, בסוף שנת תשע"ד, הוקם "הוועד למען כבוד רבותינו", שהפיץ רשימות של ישיבות שבהן לדבריהם מחנכים את התלמידים בניגוד לעמדותיהם שלך גדולי ישראל, כדי שהורים לא ישלחו אליהן את בניהם.

כזכור לאחר הבחירות המוניציפליות תמכו גדולי ישראל בהרחקת אברכים שהצביעו עבור "בני תורה" מכוללים‏. חלק מראשי הכוללים חייבו את אברכיהם לחתום על הצהרת נאמנות לגדולי ישראל.

בקיץ תשע"ד פרסמו מספר ראשי ישיבות בולטים בארצות הברית, בהם הרב אהרן שכטר והרב דוד פיינשטיין, קול קורא נגד המחלוקת בציבור הליטאי בישראל, ובו נכתב: "מעולם היו חילוקי דעות בין גדולי תורה, אך השלום והאחוה הייתה שרויה ביניהם ובין תלמידיהם, ואיככה הייתה לנו כזאת אשר חילוקי דעות יגרמו להתיר את הרסן בביזוי ורדיפת תלמידי חכמים, "בני תורה" ובני משפחותיהם, הריסת ישיבות וכיוצא בזה"‏.

11 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. כל הצבור החרדי שמח בפתיחת ישיבה נוספת ובמיוחד שזוכה לברכת הדרך ממרן רה״י הגרש״א שליט״א…..אך מצער לקרוא שישנם בחורים שיש להם קושי להתקבל בישיבות, בגלל כמה אנשים הסטרים הסובלים כנראה גם מרגשי נחיתות ,ואינם מאפשרים לבניהם לשבת יחד עם חבריהם הצועדים לאורו של מרן רה״י הגרש״א שליט״א.. מעולם לא נשמע כדבר הזה וזה מבייש את גדולי ישראל שהם כביכול צועדים לאורם…….מעניין מאד מדוע תלמידי מרן רה״י הגרש״א שליט״א אין להם שום פחד והיסטריה שבניהם ישבו יחד עם הצועדים לאורם של מרן הגראי״ל ומרן הגר״ח שליט״א,על אף דברי ההשמצה הנוראים שנשמעים מפיהם….בתקווה לעשית חשבון נפש אמתית אשר יביא בסופו לשלום ואחדות בין בני התורה האמתיים

  מתלמיד מרנן ורבנן |
  הגב
  • מי רדף את תלמידי מרנן ר' מיכל פינשטיין ור' חיים גריינימן והרב וואזנר ותלמידי ר' דוד פוברסקי
   וכמובן אותם בעצמם רדפו אישית
   מי הו האנשים שבמשך שנים רדפו את כל גדולי ישראל החל בר' מיכל יהודה לפקוביץ ותלמידיו וכלה ברב עובדיה יוסף חוצה את ר' דב לנדאו ור' חיים קניבסקי ור' ראי"ל שטינימן
   אתם מטיפים על טרור
   אתם קבוצה המסוכנת לדת לא פחות מאשר דאעש לעולם

   תמים |
   הגב
   • כל מילה פנינה כאחד שחווה את הטרור של נתי .ג' מקירבתי לאחד מהגדולים שנרדף על ידי אותו קומץ ברשותו של הלבלר, -כן הוא הראש ואין להם מנהיג אחר מלבדו- הנני מעיד כי לא אחת נועצנו עם מרן הגראי"ל והוא אמר לשתוק על הטרור המטורף שלהם
    והוא בצדקותו שתק להם במשך קרוב ל20 שנה עד שהם החליטו למרוד ולהמריד את כלל ישראל נגד ה' ומשיחו
    לא נחשה ונמשיך במאבק נגד אותה כת אכזרית אשר רק תשתחרר מהפעילות תחזור להפעיל טרור נגד גדולי ישראל

    יוסי |
    הגב
   • מעולם לא שמענו שגדולי ישראל נדחפו או בוזו ברבים…….לא שמענו שהיה לתלמידיהם קושי להתקבל למוסדות תורה….לא שמענו שילדיהם בוזו או הוכו ברבים ואין פוצה פה ומצפצף……לא זכור לי שמשהו מגדולי ישראל שבר יד……ועוד אותו בחור שפל מסתובב כגיבור באותה ישיבה כאשר רה״י תומך בו לעיני כל…..להיכן התדרדרתם הצילו עצמכם טרם יהיה מאוחר…….אמת תמיד היו חילוקי דעות וניסו להנמיך את הקולו של הנוקט בדעה השונה ממרנן מעתיקי השמועה כאשר החשש הוא להרס חומות ההתבדלות מהציבור החילוני,או שיבוש בעיקרי האמונה,אך בגבול הנורמלי ובצורה ענינית הגיונית ומקובלת אם כל כללי המוסר והמידות…אך בודאי לא בצורה אכזרית ומושחתת ,במיוחד כאשר אין שום סיבה הגיונית לדבר, שהרי תמיד נקטנו כל המחמיר הרי זה משובח,ותבוא עליו ברכה

    בורח משטחיות |
    הגב
 2. האם מרן הרב שטיינמן שליט"א יודע מה שהפושעים עושים לו בחצר ?????
  להלן רשימת הגייחזים :
  שפירא שר"י
  רבינוביץ שר"י
  רזנשטיין שר"י
  ועוד …..
  אני תלמיד של מרן הגרי"ל שליט"א למעלה מ 30 שנה ואף פעם לא היה כזה דבר

  די למחלוקת |
  הגב
 3. לרגע הזה הציבור השפוי חיכה … תפתחו ותפתחו כולנו ניהיה מרוצים

  רבינוביץ |
  הגב
  • איך זה שלטענתכם אתם ציבור כזה גדול ואין איש אחד שיודע גם לבנות?
   איך זה שמציבור כזה גדול שומעים רק צעקות על הדרה בכוללים, ישיבות, וחדרים, אך מעולם לא שמענו על בניה ופתיחה של כוללים, ישיבות, וחדרים, חדשים?
   נ"ב מלבד 'כולל ערב' או 'שישי שבת' משמר הלוי…

   גם אני מצטרף להנ''ל |
   הגב
   • למען עתיד ילדינו שלא חטאו לא ניתן יד ליצור פילוג מיותר במוסדות התורה,כאשר אם נרחיק את ילדי תלמידיו של מרן רה״י הגרש״א שליט״א מוסדותינו… יש חשש ברור שילדינו ישבו יחד עם אותם חרדים בחיצוניותם בלבד ,אבל חילונים בפנימיותם ….כאשר הם הם הבזים באמת לגדולי התורה ולכל דבר שבקדושה ומעוניינים להוריד את חומות ההתבדלות מהרחוב הפרוץ…אך מתלמידיו של רה״י מרן הגרש״א שליט״א מעולם לא היתה שום סכנה ליהדות מלבד חילוקי דעות מקובלות בין גדולי ישראל…אשר כמה עסקנים אינטרסנטים מובילים מאבק מיותר ללא שום הגיון בריא מתקבל על הדעת ,וגורמים נזק בלתי הפיך לעתידינו

    אבא מודאג |
    הגב