הירידה בכמות הפיגועים: "תוצאה של אוירה – לא של אסטרטגיה"

על רקע דבריו של ראש הממשלה אמש מודה בכיר במערכת הביטחון: "קשה להצביע על צעד מסויים או מכלול צעדים שהובילו לדעיכה בגל הטרור. מלכתחילה הגל הזה נוצר ע"י "אוירה" ונגד זה אין מה לעשות – חוץ מלהמתין שהאוירה תחלוף"

בשקט בשקט מתחילים בממשלה ובמערכת הביטחון לדבר בגלוי על סיומו של גל הטרור הרצחני שפקד את הארץ במהלך החורף: זה החל עם אמירות זהירות מצד גורמים במערכת הביטחון והמשיך בדבריו המפורשים (אך מסוייגים) של נתניהו אמש בישיבת הממשלה.

בכיר בפיקוד מרכז ששוחח בשבוע שעבר עם מספר עיתונאים ציין כי הדעיכה היא רציפה לאורך מספר שבועות – מה שמעיד על מגמה ולא על הפוגה מקרית.

מטבע הדברים גורמים רבים שמחים לקחת קרדיט על הרגיעה תוך שהם מציינים פעולות כאלו ואחרות שהובילו לכך. אלא שגורמים במערכת הביטחון מודים שהרגיעה אינה תוצאה של אסטרטגיה מתוכננת כי אם "ענין של מזל ותזמון" כהגדרתו.

לטענתם, "מלכתחילה היה מדובר על פיגועי אוירה ולא על משהו מאורגן, ונגד אוירה אין מה לעשות זולת להמתין שהאוירה תחלוף – וזה אכן מה שקרה".

קרדיט לא מוצדק? נתניהו. צילום: פלאש 90
קרדיט לא מוצדק? נתניהו. צילום: פלאש 90

גורם אחר במערכת הביטחון הוסיף כי "גם אירוע נקודתי, אפילו גדול, לא יסתור את המגמה האמורה. מצד שני כמה אירועים קטנים ורציפים עלולים לגרום להתעוררות מחודשת של אוירת הפיגועים".

כזכור, אמש בישיבת הממשלה אמר נתניהו: "אני אומר זאת בזהירות רבה כי המגמה הזו יכולה להתהפך, אבל אנחנו יודעים שהיא הושגה עד עתה כתוצאה ממדיניות תקיפה, אחראית ושיטתית שהממשלה מובילה. אני רוצה לברך את צה"ל, השב"כ והמשטרה על ביצוע המדיניות הזו.

כל פיגוע שנמנע משפיע בצורה חיובית בשני מובנים – אחד באירוע עצמו שנמנע ושנית בצמצום הפיגועים "המוצלחים" שמעודדים עוד צעירים פלסטינים לבצע פעולות דומות. "גורמי הטרור מצליחים פחות, ואנחנו מצמצמים את ההצטרפות להצלחה, במקביל לפעולות תקיפות נגד ההסתה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.