הישג או החמצה?

בעוד במליאת הכנסת דנים על אישור תקציב המדינה הבא ורגע לפני שהיא מאושרת, קבלו את פירוט "ההישגים" של המפלגות החרדיות בתקציב המדינה הנוכחי, ומה עליהם לעשות הלאה? {החרדים והתקציב}

בעוד מליאת הכנסת מכונסת כעת על מנת לאשר את תקציב המדינה, בהצבעה הצפויה להמשך עד לאור הבוקר בשל ההסתייגויות הרבות שהאופוזיציה הגישה, יצאנו לבדוק, ונעזרנו רבות בכתבה של צבי זרחיה הבוקר בדה מרקר, מה הם ההישגים של המפלגות החרדיות כשותפות בכירות בקואליציה הנוכחית.

קצבאות הילדים לא עלו באופן דרסטי ומשפחות חרדיות רבות שבנו על סכום שיסגור להם את החודש התאכזבו, תקציבי הישיבות עלו באופן משמעותי מימי לפיד אך ראשי הכוללים מתגעגעים לימי העליזים של קדנציית נתניהו השנייה, הסנקציות הפליליות הוסרו מחוק הגיוס שיזם לפיד ובכך סגרו הח"כים החרדים מעגל.

בדה מרקר מזכירים כי דרעי התגאה שלשום בישיבת סיעת ש"ס בהישגים אליהם הגיע, וביניהם: מהלך משותף עם יהדות התורה להעלאת קצבאות הילדים העלאת שכר המינימום בהדרגה עד ל–30 שקל לשעה, הקמת 700 יחידות דיור ציבורי, וכמובן: מע"מ 0% על תחבורה ציבורית לכולם ועל מים וחשמל לנזקקים.

כמו כן, כזכור השיגו המפלגות החרדיות בהסכמים הקואליציוניים, את ביטול הקיצוצים בתקציבי המוסדות החרדיים. הישיבות קיבלו העלאה של 300 שקל עבור כל אברך לעומת 600 שקל יותר בקדנציות הקודמות.

כמו כן, דרעי, שהתפטר ממשרד קיבל תוספת של 300 מיליון שקל למשרדו שאותם יוכל לחלק כפי ראות עיניו.

עם זאת, הכתב הכלכלי צבי זרחיה מזכיר כי הקרב על מע"מ 0% לא הסתיים, ויתחדש לאחר אישור התקציב. לפי שעה, לא נראה שדרעי הולך לקבל תיק משמעותי יותר. בכנסת מעריכים כי ייתכן שבעתיד יקבל דרעי עוד תוספת תקציבית כתחליף לתיק משודרג

שר הבריאות יעקב ליצמן ויו"ר ועדת הכספים משה גפני נאבקו יחד עם ש"ס לביטול החוק לשוויון בנטל, המטיל סנקציות פליליות על חרדים שלא יתגייסו לצבא. הסעיף נדחה ל–2023, ועד אז כנראה שימשיך להשתנות. שלשום עבר החוק בעניין בקריאה ראשונה, תוך התחייבות להשלימו בשבוע הבא.

ליצמן, שנאבק בקיצוץ קצבאות הילדים, הגיע עם האוצר להסדר על הגדלת הקצבאות והנהגת תוכנית "חיסכון לכל ילד". אך מנגד, נשמעו טענות על כך שהקצבאות לא עלו בשיעור ניכר כפי שהיה בקדנציה הקודמת, כך למשל משפחה עם 4 ילדים תקבל 712 לעומת 960 בקדנציה השנייה של ממשלת נתניהו. חמוץ מתוק.

בנוסף, הביאו ליצמן וגפני לביטול הקיצוצים בתקציבי הישיבות ומוסדות הדת שקבע שר האוצר הקודם, יאיר לפיד. גפני אף הצליח לזכות בהעברת כספים למוסדות חרדיים ואחרים בהמלצתו.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.