הישג או כישלון? הפרשנים חלוקים על הסכם הפסקת האש

האם הפסקת האש מהווה תיקו בין הצדדים או שמדובר בכשלון צורב של חמאס? עד כמה הצבא עמד ביעדים שהוצבו לו? ומה בנוגע להרתעה הישראלית? הפרשנים חלוקים בדעתם

טרם ברור האם הסכם הפסקת האש אותו אימץ הבוקר הקבינט אכן יתממש בסופו של דבר, אולם כבר בשלב זה הפרשנים חלוקים בדעתם האם ההסכם הזה מהווה הצלחה או כישלון.

הפרשן לענייני ערבים של 'וואלה', אבי יששכרוף, סבור שהמפסיד העיקרי מההתפתחויות הוא ארגון החמאס שנאלץ לבחור בין שתי אלטרנטיבות גרועות מאוד מבחינתו. בטור שפירסם הבוקר כתב יששכרוף: "לא ברור לגמרי מה תהיה תגובת חמאס להצעה המצרית להפסקת אש הדדית, שאמורה להיכנס לתוקף בשעה תשע בבוקר. אולם דבר אחד אפשר כבר לקבוע בוודאות: זו שעתה הקשה ביותר של הנהגת חמאס בעזה ובחו"ל. אם יסכימו להצעה המצרית, יצטיירו כמי שהובסו בסבב האחרון של הלחימה מול ישראל, תבוסה משפילה כמעט.

זאת, כי התנאים המוזכרים בהצעה המצרית, אינם כוללים אף אחת מדרישות הארגון שהוזכרו השכם וערב בימים האחרונים. אין מילה ולו חצי מילה בנוסח ההצעה שפורסמה בתקשורת המצרית שמתייחסת לדרישת חמאס לשחרר את אותם אסירי הארגון, ששוחררו בעסקת שליט ונעצרו מחדש בעקבות חטיפת ורצח שלושת הנערים הישראלים…אין גם התייחסות קונקרטית לפתיחת מעבר רפיח או תשלום משכורות 40 אלף פקידי ממשלת חמאס לשעבר, ואפילו אין אזכור של המצב בגדה. כל אלה היו תנאי הזרוע הצבאית של חמאס, שהוצגו יומיים בלבד לאחר תחילת מבצע "צוק איתן".

"מנגד, סירוב של הארגון להצעה המצרית יוביל לבידוד חסר תקדים של חמאס בקהילה הבינלאומית ואף בקרב מדינות ערב. קהיר תפנה אליו את האצבע המאשימה ולישראל תהיה הלגיטימציה המלאה לפעול גם קרקעית בעזה. מכאן שהאפשרויות שעומדות כעת בפני הניה, ראשי הזרוע הצבאית בעזה וראש הלשכה המדינית חאלד משעל, שנמצא בקטאר, נעות בין הגרועה, לגרועה עוד יותר – ולא ברור מהי מה".

יששכרוף מוסיף: "ומה באשר לממשלת נתניהו? נדמה שהפעם גם בירושלים, רוב חברי הקבינט מבינים שההצעה המצרית מהווה הישג נאה לישראל וכישלון משמעותי לחמאס".

מנגד, הפרשן הצבאי של ynet, רון בן ישי, סבור שאם הסבב הנוכחי יסתיים בנקודת הזמן הזאת, הרי שמדובר בתיקו בין הצדדים. לדבריו, צה"ל אכן הצליח להשיג את רוב היעדים שהוצגו לו על ידי הממשלה, אולם גם החמאס השיג הרתעה מסוימת בכך שהצליח לטווח את רוב שטח ישראל בטילים.

"לגבי ההרתעה, כלל לא ברור עד כמה שוקמה ולכמה זמן זה ידחה את הסבב הבא. כך שההישגים מבחינת ישראל אינם גדולים. ועדיין, לא איבדנו את הלגיטימציה הבינלאומית, צה"ל לא עשה שגיאות קטלניות גדולות, וסביר שגם אם תהיה יוזמה להוציא דו"ח גולדסטון נוסף היא לא תתרומם, מפני שישראל הסכימה להפסקת אש ובעיקר משום שכל שטח ישראל היה נתון למטר רקטות.

לחמאס ולג'יהאד האיסלאמי אין במה להתפאר. כל תוכניותיהם להנחית מכות והפתעות על ישראל נהדפו בצורה משפילה, אוכלוסיית עזה כבר פונה נגדם, העולם הערבי היה אדיש וכך גם הקהילה הבינלאומית. יש להם סיבות טובות לא למהר לסבב הבא. עם זאת, הם הצליחו לטרטר את אזרחי ישראל למקלטים שבעה ימים וירו "בעד, בעד בעד" חדרה, ירושלים ודימונה. ועדיין, המצרים לא מבטיחים להם לפתוח את מעבר רפיח ובינתיים אין מי שישלם להם משכורות (אף כי סביר שקטאר תיתן משהו)", כותב בן-ישי.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.