הישג דרמטי לחרדים: מתווה הכותל נקבר

ראש הממשלה קיבל את עמדת המפלגות החרדיות: 'מתווה הכותל' יבוטל בפועל

בישיבת הממשלה שנערכה היום הוחלט, כי 'מתווה הכותל' יוקפא ולא יקודם, וכל בקשה לחדשו תחייב החלטת ממשלה נוספת. המשמעות הברורה היא, ביטול דה-פקטו של מתווה הכותל והשארת המצב ברחבת הכותל כפי שהוא, ללא כל שינוי.

יצוין, כי ראשי המפלגות החרדיות דרשו מתחילת הדרך את ביטול המתווה, והסכימו כעת להקפאתו כדי לא לאפשר מצב בו אין החלטת ממשלה בנושא, מה שייתן פתח לבג"צ להכריע בנושא באופן הנוגד לחלוטין את קדושת הכותל.

כאמור, ראש הממשלה קיבל את עמדת ראשי המפלגות החרדיות על שמירת הסטטוס-קו ברחבת הכותל. הממשלה הצביעה היום על כך שמתווה הכותל לא יקודם, וכל שינוי במקום יחייב החלטת ממשלה חדשה. יצויין, כי השרים שטייניץ וליברמן הצביעו נגד. לא היו נמנעים.

ראשי המפלגות החרדיות ברכו על ההחלטה ואמרו כי היא משקפת את רצון רוב העם המעוניין לשמור על קדושת הכותל ומעמדו, כפי שהיה מימים ימימה.

נשיא מועצת הרבנות הראשית, הרב הראשי לישראל, הגאון הרב דוד לאו על ההחלטה להקפיא את מתווה הכותל: "החלטת הממשלה שחילקה את הכותל המערבי, שהוא ליבו של העם היהודי -הייתה שגויה מיסודה וטוב שהיא נעצרה.

הכותל המערבי איננו עומד לחלוקה, עם ישראל לאורך כל השנים הגיע בהמוניו מכל רחבי העולם לכותל המערבי וימשיך כך כאיש אחד בלב אחר כמנהג המקום לפי ההלכה והמסורת׳. הרב הראשי שיבח את הנציגים שפעלו לעצירת המתווה והודה לממשלה על ההחלטה", מסר הרב לאו.

השר אורי אריאל בירך על החלטת הממשלה להקפיא את מתווה הכותל ואמר: ״לפני כשנה וחצי התרעתי כי שינוי בסדרי התפילה בכותל יפגע בחברה הישראלית ובקודשי ישראל ואפעל לשינויה.

ואני שמח שהממשלה אישרה היום את ההחלטה שמחזירה את המצב בכותל לקדמותו, ובכך הצלחנו למנוע פילוג מיותר בעם היהודי ופגיעה במרקם החברתי והדתי בחברה הישראלית ובעם היהודי.

נמשיך להגן ולחזק את הסטטוס קוו והזהות היהודית לטובת מדינת ישראל והעם היהודי בתפוצות.״

שר הבריאות יעקב ליצמן בירך אף הוא על ההישג: החלטת הממשלה להקפאת מתווה הכותל מעביר מסר ברור לכל העולם כי אין ולא תהיה לרפורמים דריסת רגל והכרה בכותל המערבי. פעילות הנציגות החרדית באחדות ובשיתוף פעולה זוכה לסייעתא דשמיא ולהצלחה. הוקרתי לרב הכותל הרב שמואל רבינוביץ ולרבנים הראשיים לישראל בזכותם הגענו לקדש שם שמיים.

הח"כ החילוני היחיד ששיבח את ההחלטה, הוא יו"ר ועדת הפנים, ח"כ דודי אמסלם: ‏"שמח על החלטת הממשלה בסוגיית מתווה הכותל. אחינו הרפורמים, זכויותיכם הם בדיוק כמו זכויותיי, גברים בעזרת גברים, נשים בעזרת נשים ותאמינו, יש לנו הרבה על מה להתפלל".

״לפני כשנה וחצי התרעתי כי שינוי בסדרי התפילה בכותל יפגע בחברה הישראלית ובקודשי ישראל ואפעל לשינויה.

 

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. טעיתם בציטוט אמסלם

    או שאמסלם ואורי אריאל אמרו את אותו הדבר או שטעיתם בציטוט

    משה |
    הגב