הכאוס במודיעין עילית: ב'דגל התורה' איבדו שליטה לחלוטין? • דעה

יהודה וייס, עיתונאי תושב מודיעין עילית שמכיר את הלך הרוחות בעיר, מנתח בטור מרתק את הדרמה שהתחוללה בישיבת המועצה בה החליטו רוב חברי המועצה מדגל התורה שלא להזדהות עם גפני. האם העסקנים בבתי גדו"י איבדו שליטה או שמא ברשב"ם רוקחים יחד עם גוטרמן מזימה להדיח את גפני?

דגל התורה לאן? החלטת חברי המועצה מטעם דגל התורה במודיעין עילית שלא להזדהות עם גפני, מהווה הכרזת העצמאות של ראש העיר גוטרמן, שמצדו יכול לרשום ניצחון ראשון בקרב המרתק מול יו"ר דגל התורה, שהולך כרגע ומסתמן כברווז הכי צולע ב'דגל'. גפני, שניסה למנות חבר מועצה כבא כוחו, כשל במשימתו לסחוף אחריו את חברי המועצה הממושמעים שהולכים ברובם בעצימת עיניים דווקא אחר הראיס של מודיעין עילית.

לחובבי המתמטיקה הפשוטה: 3 מחברי המועצה הזדהו עם גוטרמן, 2 עם גפני, ו-2 (וייס ושיפמן), בהוראת רבה של ברכפלד הגר"י זיכרמן, בחרו שלא להחליט והקימו את סיעת "דגל ברכפלד". יעקב ולנשטיין, איש דגל, נתן לגוטרמן את מתנת חייו מבלי שהוא בכלל חלם – והקים סיעת יחיד. אילולי הצטרף לגפני, היו שוקלים יתר חברי המועצה של דגל להזדהות בכל זאת עם גפני, ובכך אולי גפני היה מצליח בתוכניתו להדיח את גוטרמן. כרגע: 3-2 לגוטרמן במערכה הראשונה.

מודיעין עילית מציגה מרד: גוטרמן ודגל התפצלו

כעת, לא ברור האם גפני יילך למערכה שנייה ויסתכן באיבוד שליטה טוטאלי בעיר, כי מה שהתחולל אמש על שולחנה של ישיבת המועצה ברחוב שער המלך נקרא: כאוס. בתור תושב מודיעין עילית זה עצוב לי. ההחלטה מותירה את הדיקטטורה על כנה, ונראה שהפחד הגדול שמשתק את רוב חברי המועצה הביא לתוצאה האמורה.

האם העסקנים בבתי גדולי ישראל המנווטים את 'דגל' איבדו שליטה?

בעבר גדולי ישראל היו מורים לדגל התורה לגבש רשימה ובה שורה של חברי מועצה מוסכמים, והכל היה עובר על מי מנוחות, אך לא בדגל התורה שלאחר עידן פטירת מרן הרב שטיינמן, שכן אם האיש החזק ברשב"ם יענקי קנייבסקי – היה רוצה להוכיח את שליטתו – אזי שגפני היה מקבל הוראה להתיישר עם גוטרמן ולאחד כוחות למען ליכוד השורות, מה שהיה מעצים את כוחו של הנכד הצעיר, שעוד לא חגג 30.

שאלת מיליון הדולר היא: האם לבית ברשב"ם יש בכלל שליטה על גפני או לא? ואם לא: מודיעין עילית יכולה להשפיע על יתר הערים החרדיות – ירושלים ואלעד, שם יתקבלו הכרעות משמעותיות יותר על ידי רבני המקום. סביר להניח שאם ליענקי קנייבסקי היה שליטה על גוטרמן וגפני, הוא היה מצליח לגבש נוסחת פשרה בין שני היריבים המרים, אם כי הצעקות שבקעו מישיבת המועצה מעלות תהיות על יכולת השליטה ב'דגל' של הנכד הצעיר.

אופציה נוספת, אולי דמיונית אך אפשרית: בבית האמור בכלל מחככים ידיים בהנאה לנוכח איבוד מרותו של יו"ר דגל התורה משה גפני על חברי המועצה במודיעין עילית. הנכד המוזכר מחכה בכיליון עיניים לבחירות לכנסת, אז יוכל למנות את ידידו הטוב גוטרמן ליו"ר דגל התורה. גוטרמן, שמצוי בקשר הדוק עם הבית ברחוב רשב"ם ויכול להיות גם מנהיג דגל התורה (על פי הפרשן הפוליטי יעקב ריבלין השניים, הנכד וגוטרמן, נצפו יותר מפעם אחת משוטטים ברחוב רשב"ם) – מול גפני שנחשב לעצמאי מדי.

על פי התאוריה המדוברת, בעיקר בין חברי המועצה הצעירים, הדרך להנהגת התנועה מתחילה במודיעין עילית, או יותר נכון ב"מרד" שהכריז גוטרמן על יריבו בתנועה משכבר השנים. גוטרמן יוכל אחרי הבחירות במודיעין עילית להגשים את חלומו הוורוד – לנטוש את תושבי העיר והפקקים הבלתי נגמרים לאנחות, ולשמש איש אמונו של יענקי קנייבסקי – והפעם: בתור יו"ר דגל התורה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.