הכינו את המזגנים: חום קיצוני ישרור בשבת

סוף השבוע יכנס לאזורינו גל חום קיצוני בישראל שלא נראה כמותו בישראל שנים רבות. גל החום המתקרב יביא לשבירת שיא כל הזמנים בצריכת החשמל .

הכינו את המזגנים: בסוף השבוע יכנס לאזורינו גל חום קיצוני בישראל שלא נראה כמותו בישראל שנים רבות. גל החום המתקרב יביא לשבירת שיא כל הזמנים בצריכת החשמל .

אם אתם בחוץ – טמפרטורות המים בים התיכון תגיע בסוף השבוע ל-30 מעלות – טמפרטורת השיא השנתית – מי הכינרת מגיעים בצהריים ל-32 מעלות וים המלח חם עוד יותר בחופי המלונות.

 

אם כבר עכשיו חם לכם, דעו שביום שישי עומס החום בחוף יהפוך לכבד, עם כ-70% לחות בצהריים. אבל זוהי למעשה רק תחילתו של גל החום: בזמן שהאוויר מעלינו מתחמם, כיוון הרוח יהיה צפוני-מערבי ולכן הלחות תמשיך לחדור לאזורנו. בשל כך, בשבת ובראשון צפויה הכבדה נוספת בחום וגם בהרים ישרור עומס חום כבד למשך כמה ימים, רצף של ימים חמים שלא הורגש מאז קיץ 2010.

 

במקביל לגל החום, יחדור לאזורנו גל של לחות בגובה רב  – מחזה לא נפוץ בקיץ הישראלי. לעיתים שילוב של חום ולחות מביא לעננות פעילה, ברקים וגשם. ייתכן שבשבוע הבא יתפתחו עננים פעילים בסביבת ישראל – בעיקר בירדן – ולא מן הנמנע שיישמעו רעמים וגם שיירד גשם בחלקים המזרחיים.

 

בימים שני עד רביעי לא צפוי שינוי ניכר: עומס החום עדיין יהיה כבד בכל הארץ. מיום רביעי ועד סוף השבוע הבא מסתמנת מגמת הקלה בחום אך יוסיף לשרור חום כבד מהממוצע.

 

החום הכבד צפוי לשרור בכל חלקי הארץ ועלול לסכן חיי אדם בדגש על תינוקות, ילדים וקשישים.

על מנת לצמצם למינימום את הפגיעות בנפש מפאת החום הכבד, מפרסם היום מד"א את ההנחיות לציבור, שיאפשרו שמירה על חיי אדם.

 

  1. הרבו בשתיית נוזלים: יש לשתות כמויות מספיקות של מים אף מעבר לתחושת הצימאון. מומלץ לשתות לפחות 3 ליטר מים ביום. שתייה קרה עדיפה על פני שתייה חמה. הרבו בשתיית מים על פני כל שתייה ממותקת.
  2. יצאתם מהבית? יש להקפיד על מנוחה במקום מוצל וקריר. יש לוודא הגנה מפני השמש בעיקר בקרב תינוקות וילדים – באמצעות כובעים, קרם הגנה ולבוש מתאים.
  3. תינוקות ברכב: יש להימנע לחלוטין מהשארת ילדים ותינוקות ברכב סגור. הטמפרטורה ברכבים סגורים מזנקת בתוך דקות ועלולה לגרום למכת חום ואף למוות. אין להשאיר תינוקות וילדים ללא השגחה ברכב – גם אם משאירים ברכב חלונות פתוחים!! במידת הצורך, יש להשאיר בעבורם שתייה קרה, מזגן דולק ומבוגר אחראי ברכב.
  4. פעילות ספורטיבית: יש להימנע לחלוטין מפעילות ספורטיבית במהלך שעות החום הכבד. במידה ומבצעים פעילות ספורטיבית בשעות הערב ולאחר עומס החום, יש לשים לב להקפיד על שתייה מרובה ועל הפחתת מאמץ.
  5. יוצאים לים? יש להקפיד על מריחת הגוף בקרמים בעלי מקדמי הגנה גבוהים ביותר, להימנע מחשיפה ארוכה לשמש ולהימנע משהייה בחופים בשעות החום הכבד. עדיף לרחוץ בים בשעות הבוקר ובשעות אחה"צ, אז הטמפרטורות נוחות יותר. בנוסף, יש לשים לב לרחוץ רק בחופים מוכרזים בהם יש מציל.
  6. עובדים המצויים תחת השמש וחשופים לעומס חום כבד: יש לקחת הפסקות ארוכות יותר בצל או במקום ממוזג , להרבות בשתייה ולהפקיד על לבוש מאורר.
  7. אם מופיעים סימני התייבשות – דוגמת כאבי ראש, סחרחורות או חולשה, יש להפסיק מיידית כל פעילות גופנית, לשהות במקום מוצל וקריר ולהרבות בשתייה אף מעבר לתחושת הצימאון.
  8. במידה ומופיעים סימני פגיעת חום – דוגמת התעלפות, יש להזעיק את מד"א באמצעות חיוג למוקד החירום בטלפון 101. עד הגעת צוותי מד"א, יש לבצע קירור מידי של הנפגע תוך הפשטתו מבגדיו, התזת מי ברז והשבת רוח על גופו.

 

חשוב לתת תשומת לב מיוחדת לתינוקות, ילדים, קשישים ומוגבלים. הורים לתינוקות ופעוטות צריכים לשים לב להתנהגותם ולוודא שאינם מראים כל סימן להתייבשות או מכת חום. בנוסף, יש לוודא הימצאות שתייה בסמוך אליהם ושהילדים נמצאים כל העת במקום מוצל. במד"א קוראים למשפחות שלהן קרובים קשישים או מוגבלים לשמור עימם על קשר בתדירות גבוהה מהרגיל על מנת לוודא שבקרבתם שתייה קרה וכי הם מצויים במקום מוצל וקריר ואינם מראים כל סימן להתייבשות או פגיעת מכת חום.

 

בשום אופן אין בהנחיות המפורטות אלו להקנות סמכויות טיפול או אבחון מעבר לידיעותיך בהגשת עזרה ראשונה. הנחיות אלו אינן באות להחליף את פעולות ההצלה באופן מקצועי. בכל מקרה חירום רפואי יש להתקשר למד"א בטלפון 101 ולהישמע להנחיות החובשים והפאראמדיקים במוקד מד"א.

 

מידע על קורסי החייאה ועזרה ראשונה של מד"א ניתן לקבל במוקד ההדרכה של מד"א בטלפון 8101*

 

 

מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין: "צוותי מד"א ערוכים לקראת פגיעות אפשריות מפאת החום הכבד שצפוי לפקוד את ישראל בימים הקרובים. אני ממליץ לכולם להישמע להנחיות מד"א ולעשות כל שביכולתם על מנת להימנע מפגיעות החום הכבד. בכל צורך, עומדים לרשות הציבור צוותי מד"א המיומנים שיעניקו מענה מידי לכל פגיעה שעלולה להתעורר".

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.