הכיסאות הריקים בכנסת: ח"כ אורי מקלב רושם שיא נוכחות במשכן(וידאו)

חברי הכנסת יצאו בשבוע שעבר לפגרה אבל גם כשהכנסת פעילה, הם לא תמיד נוכחים במשכן. שיטת הקיזוזים בין האופוזיציה לקואליציה מובילה לכך שחלק גדול מהדיונים נערכים מול כיסאות ריקים. האם זה פוגע בהחלטות של הכנסת ולמה הח"כים לא מוכנים לקצר את החופשות שלהם?

פרויקט חדשות 2: מי שהגיע למשכן הכנסת או פתח את ערוץ הכנסת בשנה האחרונה ככל הנראה נתקל במחזה שהפך לשגרתי: מעט מאוד חברי כנסת במליאה, נואמים מול כיסאות ריקים ולפעמים גם מצביעים. הביטוי "כנסת ריקה" הפך לנפוץ בקרב הנואמים, וחלק מחברי הכנסת לא מגיעים למליאה אפילו כדי לשמוע את התשובות לשאילתות שלהם. מדוע זה קורה ואיך זה קשור לחופשים? כך מתנהל המאבק על הפגרה ועל שעות העבודה של חברי הכנסת.

הצבעות על חוקים חשובים ודיונים אקטואליים נערכים למעשה לעיני המצלמות בלבד, ולעיתים ח"כ אחד בלבד "מציל את הכבוד". במקרים רבים לפחות 60-70 חברי כנסת לא נמצאים בהצבעות. איפה הם נמצאים?

מספר חברי כנסת מודים כי הם בפגישות בזמן הנאומים או לומדים נושאים חשובים לעבודתם הפרלמנטרית. לעומתם, ח"כ יגאל גואטה מש"ס הדגיש כי "בזמן הזה עדיף שאלך ללשכה ולטפל בפניות ציבור, במקום לשבת שם ארבע שעות כשאני יודע מה עמדתי ואי אפשר לשנות אותה".

(באדיבות רשת)

ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני הודה שח"כים רבים החליטו שהנאומים במליאה פחות חשובים: "הם עם עיתונאים ופעילים פוליטיים, הם כותבים פוסטים לפייסבוק ומעמדו של הבית הזה כעוגן של הדמוקרטיה נשחק". יו"ר הקואליציה דוד ביטן מהליכוד סיפק הסבר אחר להיעלמות מהדיונים: "האופוזיציה בקריאה ראשונה רשאית כולה להירשם ולדבר, אז נרשמים 50 ומשהו, כל אחד שלוש דקות. נראה לך שאני צריך לבטל את הזמן שלי ולשמוע את אותו נאום כמעט 52 פעם?".

לאחרונה יצאו הח"כים לפגרה של שלושה חודשים: בצירוף הפגרות בראשון וחמישי, המליאה לא עבדה 7.5 חודשים ופעלה רק 155 ימים – נתון חריג בהשוואה לעולם. הח"כים מתנגדים ברובם לקיצור הפגרה, וחלק טוענים שבזמן החופשה הם עובדים הכי קשה – יורדים לשטח וגם נערכים בכך לבחירות הבאות.

הח"כ שנכח הכי הרבה ב-14 החודשים האחרונים הוא אורי מקלב מיהדות התורה: 2,706 שעות עבודה במשך 338 ימים. פולקמן ועזריה מכולנו במקומות השני והשלישי. בראש טבלת הנעדרים נמצא זוהיר בהלול מהמחנה הציוני, עם 791 שעות עבודה בלבד ב-98 ימי עבודה, קצת יותר משלושה חודשים. ציפי לבני הגיעה ל-759 שעות עבודה וגם לפיד – שהוא שזה שנשא את נאום הכיסאות הריקים – בתחתית הרשימה. הח"כים מתמרנים בין עבודה פרלמנטית ופעילות פוליטית – אך כמה מזמנם מוקדש לטובת הכנסת?

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.