הכירו את החרדים הטבעונים

בחודשים האחרונים הקימו קבוצת חרדים חסידיים סטארטאפ שנקרא "ויגן ניישן" ומתיימר לשנות את עולמם של טבעונים ברחבי העולם. צפו בכתבה ששודרה בהחדשות

חרדים טבעונים זה לא כ"כ מקובל בנוף החרדי. בחודשים האחרונים הקימו קבוצת חרדים חסידיים סטארטאפ שנקרא "ויגן ניישן" ומתיימר לשנות את עולמם של טבעונים ברחבי העולם.

אייזק תומס, המנכ"ל ויוזם הרעיון, עזב עם משפחתו לארצות הברית והפך לחילוני. במהלך טיול בשווייץ החל לחשוב על הקמת מיזם שקשור לעולם הטבעונות ופנה לשפירא ולחברם השלישי יוסי רייבי.

אנשים נכנסים ואומרים: 'וואלה קראתי עליכם, שמעתי עליכם, אבל עזבו את הכול שנייה ספרו לי עליכם – זה מעניין אותי, הצבעים פה לא יושבים לי טוב", מספר שניאור שפירא, חסיד חב"ד מירושלים ואחד ממייסדי החברה בראיון להחדשות. "ראיתי את זה כיזם, ראיתי את זה כפרויקט עם פוטנציאל מאוד גבוה שהולך להפוך את העולם".

שפירא לא האמין שיפסיק לאכול מוצרים מן החי. "אמרתי אני טבעוני לא הולך להיות", שחזר. "אני אוהב בשר ואני חייב את הקפה עם החלב. עם הזמן, פתאום העוף בצלחת אומר לי 'אתה לא מתבייש?', וככה לאט לאט זה התחיל לחלחל פנימה וזה השפיע עליי".

"ויגן ניישן עומד על שלושה דברים עיקריים", מסביר תומס, מנכ"ל החברה. "הראשון הוא כל מה שקשור לאוכל. האתגר הגדול ביותר של טבעונים הוא למצוא אוכל. עם החשיבה הזו אנחנו בונים 'קאוץ' סרפינג' (אירוחים) לאוכל טבעוני. גם במקומות שאין הצדקה לעסק טבעוני עדיין יש מספיק אנשים טבעונים שמבשלים אוכל מדהים ויכולים לארח או לשלוח אוכל". "להיות טבעוני זה הרבה מעבר לאוכל", הוא מסביר. "זה אומר בגדים, נעליים, קוסמטיקה וכל האביזרים. אנחנו רוצים לדעת שהכול נעשה ללא ניצול של בעלי חיים".

השימוש בפלטפורמה שלהם תתנהל באמצעות מטבע וירטואלי שאיתו יעשו שימוש ברחבי תבל. "למטבע יש את האידיאולוגיה שמנחה טבעוני לדעת מאיפה מגיע המוצרים שהוא צורך", מסביר תומס. "הכול יהיה שקוף לחלוטין והצרכנים יוכלו לראות שהוא באמת תומך במה שם מאמינים".

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. מזוזות יש לו? תפילין הוא מניח? עולה לספר תורה?

  אז הוא לא טבעוני…

  שלום |
  הגב
 2. חרדים?

  אם אתם חרדים אז מי חילוני?
  רחמנים יותר מהקב"ה שציווה לשחוט קרבנות וכו' וכו'
  אם אתם תמשיכו כך, אדע להפסיק להיכנס לאקטואליק אתר חילוני

  מושקה |
  הגב