הכללים הנוקשים של חסידות גור

בספר חדש של הסופרת נאווה וסרמן "מימי לא קראתי לאשתי" בהוצאת אוניברסיטת בן־גוריון, היא מפרטת ב410 עמודים על הכללים הנוקשים בחסידות גור. {"אסור לדבר עם חבר ללא חליפה"}

השמרנות של חסידות גור:  בספר חדש של הסופרת נאווה וסרמן "מימי לא קראתי לאשתי" בהוצאת אוניברסיטת בן־גוריון,  היא מפרטת ב410 עמודים על הכללים הנוקשים בחסידות גור.

המחברת, ד"ר נאוה וסרמן, עוסקת בהוראה ובייעוץ בציבור החרדי במכללת "תלפיות" היא עצמה שייכת לציבור הדתי־לאומי. הספר שכתבה מבוסס בעיקר על  עבודת דוקטור שכתבה באוניברסיטת בר־אילן, והוא מסמך מרתק שמעניק הצצה לפרטי פרטים על החיים בחסידות גור מגיל הילדות ועד לאחר הנישואים.

סיפורם של גיטי וליפא בסדרה שטיסל לא יכול היה להתרחש בחסידות גור משום שבהגיע הילדים לפרקם, פותחים ההורים בחיפוש אחר שידוך. לאחר מציאת בני הזוג נדרשת הסכמת האדמו"ר

בטור ביקורת בהארץ מפרטים על הספר, בין היתר נכתב כי שלב הבירור כולל עבודת בילוש מותאמת של כל משפחה אחר בן הזוג המיועד, לטענת הסופרת המשודכים  בחסידות אינם נפגשים במהלכו: רק לאחר שהשידוך נמצא בשלביו  האחרונים נפגשים בני הזוג באופן חד־פעמי לשעה קלה. בני הזוג  לא יתראו עד החתונה, שתיערך כעבור שנה.

 

וסרמן, אומרת בראיון להארץ כי השידוך בגור שונה מהציבור הליטאי והחסידי, שבו בני הזוג נפגשים כמה פעמים  בדיוק כמו בשטיסל",

 

על פי המחברת יש הקפדה על כללים גם בישיבות, חל איסור לשהות בחדר הפנימייה בזמן הלימודים, ובשעות הלילה יש שורת הגבלות: אסור לדבר עם חבר ללא חליפה, אסור לשבת על מיטה של תלמיד אחר, אסור לשמוע מוזיקה ולקרוא עיתונים. הבחורים נתונים לפיקוח מתמיד "מגיל אפס אנחנו מלמדים על הכל, צריך לשמור על העיניים ושזה מטמא את המחשבה כשרואים אשה לא צנועה".

גם לבנות גור יש כללים והוראות. "מבנה הבית צריך להיות מאוד ברור", אומרת המורה לכלות לעתיד, "יש גננת ויש עוזרת, יש בעל ויש העזר כנגדו, שהתפקיד שלה בפירוש להיות מספר שתיים ולהתאים את עצמה למה שקורה בבית".

בחסידות יש הקפדה נוקשה על ענייני טהרה כמו העברת חפצים מיד ליד ועוד דברים שאה"ל, בשנה הראשונה לנישואים החתן נדרש לצמצם את שהותו בבית ובמקום שיחותיו עם אשתו הטרייה. הוא מבלה את זמנו הפנוי ב"שטיבל" המקלחות — במקווה.

מחוץ לבית, בני הזוג  אינם נראים יחד, בכותלי הבית אינם קוראים זה לזה בשמות הפרטיים.

 

 

7 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. בתקנות החילונים
  חילופי זוגות
  היום שוכבת עם הבעל מחר עם החבר של הבעל וכו'

  זבי |
  הגב
 2. סבי, ז"ל היה חסיד גור וגם חברותא של החזון איש. מעולם לא הקפיד על אחרים, היה מאיר פנים ואוהב את הבריות. אסור לפרסם ברבים לשון הרע על ציבור שלם . בכל מגזר יש מקרים יוצאי דופן, כולל חסידות גור. יש לרחם על ילדיה שעוברים עכשיו יסורי מצפון קשים מנשוא.

  דבורה אלוף |
  הגב
 3. כידוע בגמרא "איזהוא חסיד? הנוהג לפנים משורת דין"
  כחסידות מובנית ומסודרת, אז גם המנהגים וגדרי הקדושה, צריכים להיות עונים להגדרה בסיסית זו.
  ועל כן חסידות גור מאז ומעולם, ממשיכה להיות סמל ודוגמא, לשאר ראשי החצרות המעוניינים להיקרא "חסידות".

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
  • הבלים, לפנים משורת הדין בתנאי שזה לא נגד התורה, הנהגות אלו נוגדות את התורה,
   לדוגמא: שנה ראשונה – נקי יהיה לביתו, ובדיוק בזמן הזה מוציאים אותו מהבית, מי שהנהיג זאת לא יצא מהגיהנם עד שיפסיקו לנהוג כך

   נורמלי |
   הגב
 4. מעולם לא השתיכתי לשם. אך יש חסידי גור במשפחתי – משום מה, הם כנראה, לא מכירים את הנחיות הגברת הלא נכבדה……..

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב