הכל בגלל הקול: אודהליה ברלין מתכוננת לראש השנה

נעים להכיר – אודהליה ברלין, הזמרת הדתיה שלא מפסיקה לשיר למרות הכל ובגלל הקול, זוכת פרס שר החינוך לתרבות ויצירה יהודית, יוצאת עם סינגל חדש לקראת ראש השנה- 'סליחות'. ויש גם הסינגל החדש באתר // נבחרת השבוע של המדור

שמונה שנים לאחר צאת אלבומה הראשון של היוצרת אודהליה ברלין, היא מוציאה את "סליחות" סינגל חדש לקראת ראש השנה.

לפני כ- 14 שנים, החלה אודהליה לכבוש בצעדים ראשונים ואמיצים את עולם המוזיקה היהודית, שעד אז היה שייך לגברים בלבד, ובכך, ללא כוונה תחילה, ייצרה מהפכה.בראש המהפכה הזו עומד המופע אוחילה, שירים וניגונים לימי תשובה המתקיים זו השנה העשירית בין ראש השנה ליום הכיפורים במשכן לאומנויות הבמה בתל אביב ובבנייני האומה בירושלים.

האזינו לסינגל החדש: (שירת נשים)

זהו מופע ייחודי, והוא נחשב לאחד המופעים המבוקשים במגזר הדתי . הכרטיסים למופע בבנייני  בירושלים נגמרו בתוך חמישה ימים ובתל אביב נשארו כרטיסים אחרונים בהחלט וכל זה כחודש ויותר לפני המופע.

המופע הוא מופע שירי תפילה והכנה ליום כיפור, והנשים המגיעות אליו חוות התעלות רוחנית מיוחדת. בשנים האחרונות הכירו במהפכה הזו גם מעבר לים ואודהליהמוזמנת בכל שנה לYiddish Summer Weimar בגרמניה– שם היא מרצה יחד עם אביה המוזיקאי משה (מוסא) ברלין  בפני אנשים מרחבי העולם על המוזיקה היהודית העכשווית.

מדור נעים להכיר שמח להכיר את אודהליה ברלין:

ספרי לנו עליך ועל הקריירה שלך?

אבי הוא נגן הקלרינט משה (מוסא) ברלין. משחר ילדותי ספגתי ניגונים וסיפורים חסידיים ישר אל הנשמה, זה המקום הנפשי בו אני מרגישה הכי בבית.

נולדתי וגדלתי באלקנה, מסלול רגיל של גן/בית ספר / אולפנא/שירות לאומי. אחר כך הלכתי ללמוד מוזיקה וחינוך מיוחד במכללת בית וגן. תוך כדי התחלתי להופיע קצת עם אבא שלי בנגינה.

באותה תקופה היתה לו תלמידה לקלרינט שקוראים לה לאה מלמד שהקימה הרכב בנות וחיפשה קלידנית, אבא שלי "שידך" בננו, ואפשר לומר שאלו היו הניצנים הראשונים של מה שאני עושה היום.היום ברוך השם אני מתעסקת במוזיקה מכל מיני כיוונים, לצד ההופעות אני מלמדת גם מוסיקה בבית ספר "ראשית" בגוש עציון שמשלב ילדי חינוך מיוחד בחינוך הרגיל,

ההופעות שלי מיועדות לנשים, יש בהם אנרגיה אחרת , משהו פתוח ורך. בימים נוראים המוקד כמובן הוא שירי תשובה. אך בשאר השנה- ההופעות הן שילוב של ניגונים, שירים ישראליים, ושירים מקוריים שלי .

בערב שלפני יום כיפור מתקיים המופע "אוחילה" שירים וניגונים לימי תשובה. המופע התחיל לפני עשר שנים  כרעיון שהיה נראה אז קצת משוגע:

לעשות ערב לנשים יום לפני יום כיפור. גם כי אני מאד אוהבת את השירים שבתפילות ורציתי להתחבר אליהם בלי ה"לחץ" של עיצומו של יום וגם כי חשבתי שיש הרבה נשים שלא יוצא להן ללכת לתפילה- וזו יכולה להיות התפילה שלהן.

ברוך השם המופע גדל ולפני שלוש שנים התרחב גם לתל אביב. השנה יערך מופע אחד במשכן לאומנויות הבמה בתל אביב, ואחד בבנייני האומה בירושלים.

על הבמה איתי יש הרכב נגניות משובח, רובן לא דתיות , אך הן מחוברות לשירים וגם שרות חלק מהשירים.

איזה סיפור מיוחד את יכולה לספר לנו מהמופעים שלך?

לפני כמה שנים אחרי המופע אוחילה הגיעה אלי אישה בהריון למאחורי הקלעים. היא היתה מוכרת לי אבל לא זיהיתי מאיפה. היא סיפרה לי ששנה לפני כן היא היתה במופע וישבה שורה ראשונה, ואז נזכרתי בבהירות שהיא תפסה את תשומת לבי אז בדבקותה ובהשתדלותה בשירים.

"שנה שעברה  הגעתי לאוחילה בעיצומם של טיפולי פוריות מתישים וכל המופע בכיתי והתפללתי " היא אמרה. ואז החזיקה את בטן ההריון הגדולה שלה ואמרה: "זו התוצאה של אותן תפילות"

מה הזכרון ילדות שלך?

זוכרת שכשהייתי בערך בת ארבע אבא שלי ניגן איזה ניגון ואמרתי לו: הי, אני מכירה את הניגון הזה" הוא שאל מאיפה אני מכירה ואמרתי לו : "אני מכירה אותו מהבטן של אמא" עד היום אני זוכרת את התחושה הבהירה שבאמת שמעתי את זה ברחם.

מה הוא איכות חיים מבחינתך?

להיות על מקומי ולמלא את שליחותי מתוך אמונה בקדוש ברוך, אמונה באדם ושמחה. מבחינתי השקעה בנפש וברוח היא איכות חיים.

מה מטריד אותך לפני השינה?

שאני אצטרך לקום עוד כמה שעות..

איזו דמות היא השראה בעיניך?

אמא שלי. היא לא תאהב שאני כותבת את זה. אז אני לא אפרט, אבל זו האמת.

עם מי היית רוצה לשבת לקפה?

רבי לוי יצחק מברדיטשב. דמות חד פעמית בעיני. הרבה חושבים שהיה סבאל'ה טוב ורחמן. אני חושבת שהוא היה איש אמת ואדם שלא מפחד מקצוות.

מהי הצלחה?

להיות על מקומי ולמלא את שליחותי.

מי או מה מצחיק אותך?

יש לי שני אחים עם תסמונת דאון שנמצאים אצלנו באומנה. בלי שום ספק אלו הדמויות שהכניסו הכי הרבה צחוק טוב ושחרור לחיים של כולנו.

יעד בארץ ובעולם שאת משתוקקת להגיע אליו? 

בעולם-הולנד. סבא שלי בא משם ומעניין אותי לבקר בעיר הולדתו. בארץ- יש לי חלום קצת מוזר- אני רוצה לבקר במזרח ירושלים כמו תיירת וללא פחד. זה נראה לי תמיד כמו לעבור לארץ אחרת.

רגעים ביום יום שאת לא יכולה לוותר עליהם?

בבוקר, שותה שייק ובוהה על הספה. חייבת את הכמה דקות האלו כדי להתניע את היום.

שוקולד או חטיף בריאות?

חטיף בריאות. כל מה שמכיל סוכר וקמח לבן הוא לא כשר בעיני.

מה המשפט שהכי הרים אותך בחיים?

הכל בידי שמיים חוץ מיראת שמים. ואני מוסיפה אל תקרי יראת אלא ראיית.

הכל בידי שמים, אבל אם תראי את זה או לא – זה כבר בידיים שלך.

ומה אמרו לך אל תעשי אף פעם? 

אל תהיי מוזיקאית.

אישה היא?

מאיר שלו בספרו פונטנלה נותן את ההגדרה המדוייקת ביותר: ציש שם סצנה שבה אב לוקח את בנו הצעיר לשיחה ומסביר לו על נשים, בסוף הוא אומר לו:

"..זה עסק מורכב, גם כולן יחד וגם כל אחת לחוד… הן לא רק שונות מאיתנו (הגברים) הן כל אחת שונה מהשנייה וכל אחת שונה ממה שהיא עצמה היתה לפני רבע שעה…" אל תקרי נשי, אלא שני.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.