"הכניעה לרפורמים? סעיף בהתפרקות החרדים"

פרשן חדשות 10 על שתיקת החרדים לנוכח ההישגים האחרונים של הרפורמים: "לא התפרקות ערכית אלא התפרקות של הכוח החרדי" {אבישי בן-חיים משוכנע}

מספר שבועות חלפו מאז 'סערת ההתפרקות' שהרעידה את הרחוב והתקשורת החרדית, ומחולל הסערה, אבישי בן חיים, מוצא ביטוי חדש להוכחת התזה שהציג: כניעת החרדים לרפורמים במספר סוגיות.

"אז איך החרדים שותקים על הרפורמים? זה סעיף בהתפרקות החרדים. דיון ציבורי ער מתנהל בחלקים מהעולם החרדי איך ייתכן שהרפורמים מקבלים אחיזה בכותל המערבי בתקופה שבה החרדים בממשלה? צריך להסביר את מה שהפוליטיקאים החרדים כנראה מבינים, רק במלים אחרות: זו ההתפרקות, לא התפרקות ערכית (במקרה זה) אלא התפרקות של הכוח החרדי שהלך וצמח בשלושת העשורים הגדולים ונדמה היה ששום דבר לא יכול לעצור אותו", קובע בן חיים בפוסט שהוא מפרסם בדף הפייסבוק שלו.

בן חיים מוסיף: "החרדים מוותרים במקרה זה לא כי הם ערכיים פחות אלא כי הם חלשים יותר. בבחירות האחרונות הציבור החרדי איבד חמישה מנדטים (ארבעים אחוז מכוחו הפוטנציאלי) כתוצאה מקריסת שלטון המרנים (ארבעה מנדטים של ש"ס התפזרו לכל הכיוונים כתוצאה המסתלקותו של מרן הרב עובדיה, מנדט אחד של יהדות התורה אבד בגלל הסתלקותו של מרן הרב אלישיב והמערכה מול הפלג שהכותרת שלה היא נגד קבלת מרותו ומרונותו של הרב שטיינמן)".

לסיום כותב בן חיים: "החברה החרדית לא יכולה להחזיק את עצמה בלי החיבור לעמדות המפתח בישראל החילונית. מבנה חברת הלומדים החרדית כבר לא מחזיק כלכלית. אין פה שום שאלה ערכית רק שאלה של כוח פוליטי, לכן נתניהו מבין שבנושא חשוב לו כמו היחסים עם היהדות הרפורמית הוא יכול להתעקש והחרדים ייאלצו לבלוע, כפי שליצמן בלע את פסיקת בגץ שחייב אותו להתמנות לשר ובבחירה בין ערך השקפתי אידיאולוגי חרדי שקבע שחרדים לא מתמנים לשרים לבין שליטה במשרד הבריאות, נאלץ לוותר על הערכי בשביל המעשי".

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. צודק. הרב עובדיה נפל, והחרדים הספרדים ברשות המרן דרעי מוליכים אותנו לפי פחת.

  יש לנו מזל, שעדיין נשארו מרנים.: הרב עמאר והרב מאזוז. הם הקימו קול צעקה גדולה, והמפלגות החרדיות יהיו חייבים לתקן את החוק.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. מסית ומדיח מלוכלך רק מחפש להגיע לחרדים יש לו תאוות גדולות ומושחת בכל מיני דברים ומוציא באופן כזו להגיד רצונו ותאוותיו

  יעקב יוסף |
  הגב
 3. יש תמיד את אלו שרואים איך הכל מתפרק, מתמוטט, נהרס, סוף העולם…

  אפשר להסתכל על הכל גם אחרת:
  ההנהגה החרדית (שיש בה מרנים כתמיד, מה לעשות) מתמודדת מעולה במערכות רבות בהן בג"ץ מעורב ותצליח גם בזו (ובלי הרבה רעש). קבוצות שוליים ודמויות בודדות מנסות ליצור אווירת כאוס כדי לשרוד, והציבור מגחך…

  אבישי, אתה קצת נאיבי.

  יהודה |
  הגב