הכנסת אישרה: החמרת ענישה למיידי אבנים

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק שמחמירה באופן דרמטי את הענישה למיידי האבנים{המלחמה בטרור העממי}

המאבק בטרור "העממי": מליאת הכנסת אישרה הערב בקריאה שניה ושלישית את החמרת הענישה על מיידי אבנים. בעד הצעת החוק הצביעו 51 חברי כנסת, בעוד 17 התנגדו לה..

החוק, שזכה לתמיכת משרד המשפטים, הוא למעשה תיקון לשלוש שנים של חוק העונשין, שקורא ליישם עונש מינימום של ארבע שנות מאסר לעבירת יידוי האבנים – עונש שלא יהיה ניתן להמיר בקנס או מאסר על תנאי אלא רק בנסיבות מיוחדות.

ע"פ התיקון שהתקבל, יידוי אבנים יתווסף לרשימת "הכלים הפוגעניים" המצויינים בחוק העונשין. עם זאת, לבית המשפט ייישאר שיקול דעת לקבוע עונשים מטעמים מיוחדים.

בנוסף, החוק מציע שלילת קצבאות מהמורשעים – גם אם תקופת מאסרם ממושכת.

יו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט, ח"כ ניסן סלומינסקי, שהציג במליאה את הצעת החוק, אמר: "העונש על יידוי אבנים רחוק מלהיות כזה שמשקף את ההשלכות ואת הקטל שהן גורמות. הגדרת עונש מינימום היא צעד מתבקש והכרחי כדי ליצור הרתעה ולעקור את היסוד שמאחורי ההנחה 'זו היא רק אבן'. זריקת אבן היא ניסיון לרצח וראוי כי לפחות יהיה עונש מינימום. כמו כן, קטין שהורשע ויושב בכלא, לא יהיו הוריו זכאים להטבות בגין אותו הילד המורשע. ההטבות שישללו הן התוספות בגינו בקצבאות הביטוח הלאומי, הבטחת הכנסה וכדומה…השלילה תהיה מוגבלת לפרק הזמן שהקטין בכלא, מכיוון שאז מסופקים צרכיו הבסיסיים על ידי בית הסוהר של מדינת ישראל ואין הצדקה למימונו הכפול על ידי המדינה".

מי שהביעו זעם, כצפוי, על אישור החוק היו הח"כים הערבים שתקפו אותו המילים קשות. "אי אפשר לכבות דליקה עם בנזין והחקיקה הנוכחית היא בבחינת בנזין על האש. אין היגיון בהענשת אב שבנו זרק אבן ולא פגע, לעומת אביו של ילד שבבית הספר דקר את חברו אשר לא יוענש", אמר ח"כ ג'אמל זאחלקה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.