הכנסת הושבעה: הח"כים קראו "מתחייב אני" (משדר מיוחד)

טקס השבעת החכים החדשים: ח"כ אריה דרעי לא הסכים להתחייב עד שהוקרא שמו המלא – מכלוף. פרוש הסתודד עם שקד וריבלין שיבח את ליצמן – משדר מיוחד‎

הכנסת ה-20 לבשה חג,  39 חברי כנסת חדשים הושבעו היום, בטקס סמלי בהשתתפות ראשי המדינה.

הצטרפו לשידור החי

(באדיבות רשת)

בין המושבעים חכים מהליכוד ומ"כולנו", ענו בקול נרגש "מתחייב אני" כשהוקרא שמם – ובכך ניתן האות לפתיחת המושב.

חברי הכנסת הערבים – חנין זועבי, ג'מאל זחלקה ובאסל גטאס – יצאו בהפגנתיות מיד לאחר שהושבעו ולא נשארו בטקס עד תומו.

מי שמשך תשומת לב גדולה מהרגיל הוא יו"ר ש"ס, ח"כ אריה דרעי. כשקראה מזכירת הכנסת בשמו, הוא העיר לה מן הקהל: "מכלוף". לאחר מכן היא שבה וקראה: "אריה מכלוף דרעי", ורק לאחר מכן הוא קם מכסאו ואמר "מתחייב אני".

חבר הכנסת מאיר פרוש נראה כשהוא מסתודד עם חברת הכנסת איילת שקד, השניים דנו על עתידם בקואליציה.

פרוש ושקד

נשיא המדינה ראובן ריבלין פתח את ישיבת הכנסת ופרגן לחבר הכנסת ליעקב ליצמן במהלך נאומו.
"אני שמח ונרגש לפתוח את ישיבתה הראשונה של הכנסת ה-20", אמר ריבלין. ביום הבוחר האחרון, הוכיחה שוב הדמוקרטיה הישראלית שהיא חזקה, בועטת ובלתי צפויה".

"טרם הושלמה המשימה, כל עוד לא הושבעה ממשלה בפני כנסת נבחרת זאת", הבהיר הנשיא. "אני מפציר בכל הצדדים הנוגעים בדבר, לחתור לסיום המשא ומתן הקואליציוני בהקדם. המערכת הציבורית סובלת משיתוק מזה חודשים ארוכים ויש לאפשר לה לשוב ולתפקד. כל יום שעובר, גובה מהעם בישראל מחיר יקר".

"אתם שליחיו של הציבור", פנה ריבלין לחברי הכנסת. "במהלך מערכת הבחירות נדמה היה לפעמים שהדרמה מתחוללת בין הפוליטיקאים לבין עצמם, בין הפוליטיקאים לתקשורת, בין קמפיינים לספינים, בין 'הם', ו'אתם' ו'אנחנו'. אבל כעת, משתמו ההתכתשויות, הגיע הזמן לשוב אל השחקנים הראשיים, אזרחי ואזרחיות מדינת ישראל. לא אתם, היושבים כאן, המפסידים או המנצחים, אלא הם. הם, שבשליחותם אנו פועלים, כמשרתי הציבור- ולא, כנבחרים מורמים מעם".

"יושבים כאן היום לא מעט חברי כנסת חדשים", הוסיף ריבלין. "דעו לכם, הבית הזה הוא בית זכוכית. ואולם, קירות הבית הזה שקופים, לא רק בשל עיני העם הנשואות לכאן, אלא כדי שעיניכם, יהיו נשואות אל העם. אל הציבור שאתם נציגיו, אל העם שאתם עכשיו משרתיו".

ריבלין דיבר בנאומו גם בעד הפלורליזם. "הכנסת מוכרחה להיות ערה לשנויים התרבותיים והדמוגרפיים, הדרמטיים, המשנים את פניה של החברה הישראלית לבלי הכר", הוא אמר. "מספיקה הצצה להרכב תלמידי כיתות א' במערכת החינוך, לתמהיל המשתנה של תלמידים חילונים, דתיים, ערבים וחרדים, כדי לעמוד על כך. אני מבקש מכם, אל תראו בפסיפס הישראלי הנוכח כאן, גזרה שיש להילחם בה. להפך. ראו בו אתגר וייעוד, המחייבים את כולנו, במציאת שפה וחזון משתפים".

"היסוד השלישי עליו עומד הבית הזה, הוא האחריות שבהכרעה", סיכם ריבלין. בדמוקרטיה הפרלמנטרית שלנו, הבית הזה הוא המקום שבו מתקבלות ההחלטות. ההכרעות שאתם מקבלים כאן הן התגשמות החירות שלנו כעם, במדינת ישראל היהודית והדמוקרטית, הדמוקרטית והיהודית. נבחרתם על מנת להכריע. עם זאת, זכרו את כבוד החירות והאחריות שבהכרעה. אינכם מכריעים רק עבור מי שבחרו בכם, אתם מכריעים עבור כלל הציבור בישראל".

ח"כ פרץ לרה"מ נתניהו: "חובתך לרפא את הפצעים בחברה"

וותיק חברי הכנסת, ח"כ עמיר פרץ מהמחנה הציוני ניצל את ההזדמנות  בת השעתיים ופנה בנאומו ישירות לראש הממשלה נתניהו. "אדוני ראש הממשלה, בקרוב הכנסת תעניק לך אמון מחודש ואתה תעמוד בפני דילמות של מנהיג", אמר פרץ. "ישנן התחייבויות פוליטיות וישנן התחייבויות למדינה".

"אתה ראש הממשלה של כולנו, וזוהי חובתך לרפא את הפצעים בחברה הישראלית", הוסיף פרץ. "כמו כן, עליך להירתם למערכה המדינית הקשה. עליך לגייס את כשרונותיך כדי שהעולם המערבי כולו יעמוד לצידנו כפי שעשו כל השנים. מול כל אלו לא תצטרך להתייצב לא כמנהיג הליכוד או הקואליציה, אלא כמנהיג המדינה ומשרת העם".

ScreenShot

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.