הכנסת חוגגת חמישים לירושלים בדיון מיוחד

ראש הממשלה, נשיא המדינה, יו"ר האופוזיציה ויו"ר הכנסת יישאו דברים בדיון מיוחד במליאת הכנסת לציון 50 שנים לאיחוד ירושלים בהשתתפות נשיא המדינה

ראש הממשלה פתח בשבחה של ירושלים ובהיסטוריה שלה כשהוא אומר "ירושלים, כמו א"י כולה, היתה מחוז שולי ושומם באימפריה העות'מאנית השינוי הגדול בא עם העליה היהודית. ראש הממשלה נתניהו נזכר בנאומו ביום בו נכבשה ירושלים במלחמה. "אני זוכר את הנחשול האנושי כשהחור בקיר ליד העיריה נפרץ והגענו לכותל ונגענו גם אנחנו באבניו", סיפר. "שחררנו את ירושלים, הפכנו אותה לעיר אחת. לא מושלמת, אבל שלמה. בנויה, פורחת, פתוחה לכל, מכבדת את מאמיני הדתות השונות. אנחנו אלה שגררנו את ירושלים מההזנחה והמצוקה שהייתה בה. אנחנו אלה שהבאנו אותה לנקודת שיא בהתפתחותה. מה היה כאן בתקופה בה התחלנו לחזור אליה? כמעט לא כלום".

"בירושלים היה רוב יהודי כבר במאה ה-19 והיא התפתחה כשיצאנו מחוץ לחומות, אבל ב-19 שנים של היותה מחולקת ומצולקת היא שוב נקלעה לנקודת שפל", המשיך נתניהו. "מבנים רבים נהרסו, ומצבות מהר הזיתים נעקרו וחוללו. קו גבול מפותל פער חתך עמוק בירושלים והוצבו מתרסים נגד צלפים ושדות מוקשים. עמדנו מנגד, מנסים להשקיף על הכותל והר הבית, ולא יכולנו לגשת. אנחנו לעולם לא נחזור למצב הזה. העננה השחורה שריחפה בשמי ירושלים התפוגגה לפני 50 שנה וכמובן לא שכח לציין את ביקורו אתמול של נשיא ארה"ב בירושלים, בהמשך דבריו אמר נתניהו כי בשבוע הבא נקיים את ישיבת הממשלה במנהרות הכותל ונציג תוכניות חדשות כולל למזרח העיר, כשבסיום דבריו אמר כי לא יוותר על הכותל ועל ירושלים המאוחדת לעולם.

גם יו"ר הכנסת, יולי (יואל) אדלשטיין נאם היום במליאה במסגרת ישיבת הכנסת לפתיחת חגיגות היובל לשחרור ירושלים. אדשלטיין אמר בנאומו כי : "מעולם לא נותק הקשר בין העם היהודי לירושלים – והוא לעולם לא יינתק. לצערי בזמן האחרון נשמעים קולות, מבית ומחוץ, שמערערים על העובדה הפשוטה הזו. ארגונים בינלאומיים כמו אונסק"ו מפקפקים בקשר שלנו לירושלים, ותנועות מקומיות קוראות לוותר על חלקים ממנה. חגיגות היובל הן ההזדמנות לומר שוב, בקול גדול: ירושלים לעולם לא תחולק שנית! לא נסכים שייקרעו חלקים מהעיר שחוברה לה יחדיו, ולא ניתן שהאמת ההיסטורית תסולף לטובת אינטרסים זרים".
אדלשטיין בירך את נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, שעמד אתמול בירושלים והכריז כי "הקשר של עם ישראל לירושלים, הוא עתיק ונצחי עוד מימי דוד המלך".
"זוהי אמת חד משמעית, ואין בלתה", אמר אדלשטיין. "ירושלים השלמה ויהודה ושומרון, בדיוק כמו הגליל והנגב, השפלה והגולן – יישארו לנצח בריבונות ישראל, וימשיכו לשגשג ולהתפתח בעזרת ה' עוד ועוד, למרות כל הקשיים ועל אף כל האתגרים. לירושלים אין רק עבר מזהיר, אלא גם הווה נפלא ועתיד מבטיח. היום, אולי יותר מאי פעם, זו עיר כלילת יופי, שמכל העולם באים ליהנות וללמוד ממנה".
"עלינו להמשיך לבנות בירושלים; עלינו להמשיך לפתח את העיר, לטובת כל תושביה;  עלינו להמשיך ולהעמיק את החיבור בין הקהילות השונות בעיר, לקדם ביניהן שותפות כנה ומכבדת, ולמצוא דרכים לפתור את המחלוקות בעיר בדרכי שלום. אני משוכנע שכשם שהצלחנו לעמוד באתגרים בחמישים בשנים הקודמות – כך נצליח גם בחמישים השנים הבאות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.