הכנסת סערה- החוק עבר: "חוקה אינה מרשם להתאבדות וזכויות אדם אינן במה לכיליון לאומי"

מליאת הכנסת אישרה היום לפנות בוקר (ג') את החוק למניעת הסתננות בלתי חוקית.

החוק שיזם שר הפנים, גדעון סער, אושר לאחר מליאה סוערת, ברוב של 30 תומכים מול 15 מתנגדים.

החוק החדש נועד למנוע את כניסתם של מסתננים בלתי חוקיים חדשים לתחום המדינה, ותקופת הכליאה של מבקשי מקלט ללא משפט ומסתננים תקוצר לשנה.

הצעת החוק החדשה קובעת כי תקופת החזקה של מסתננים לא חוקיים במשמורת ללא משפט, כלומר במתקן שהייה סגור, לא תעלה מעל תקופה של שנה. המדינה תפתח מתקן שהייה פתוח שבו ישהו כ- 3,300 מסתננים בלתי חוקיים. המדינה תתחייב לספק למסתננים המוחזקים במתקן את צורכיהם הפיזיים; לינה, מזון, שתייה וצרכי בריאות בסיסיים.

מסתננים שיופנו למתקן השהייה לא יוכלו לעבוד והאיסור ייאכף גם על המעסיקים. המעסיק מסתנן לא חוקי יהיה צפוי לקנסות כבדים. המשרד לביטחון פנים יהיה אחראי על כך באמצעות שב"ס והמסתננים השוהים במתקן הפתוח יתחייבו להתייצב לביקורת שלוש פעמים ביום.

בכוונת הרשויות לנסות להחזיר את השוהים במתקן הפתוח לארץ מוצאם או להעבירם למדינה שלישית. בנוסף ייבדק מעמדו של כל אחד מהשוהים. המוגדרים כפליטים יוכלו לעזוב את המתקן ולקבל היתר עבודה.

שר הפנים גדעון סער, אמר על החוק כי "המשוואה היא פשוטה ואכזרית: אם נרים ידיים מייאוש או אם נחליט במודע שאנחנו צריכים להיות הסמן הליברלי ביותר במדינות המערב בהתמודדות עם תופעת המסתננים – נאבד את המדינה היחידה שלנו" הוא הביא אסמכתא לדבריו וציטט מפסיקת בית המשפט העליון בעבר "חוקה אינה מרשם להתאבדות וזכויות אדם אינן במה לכיליון לאומי".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה שזוהי "אחת החרפות הגדולות בחוקי ישראל", לדעתה החוק לא יעמוד בסטנדרטים של בג"צ.

סער תקף את האופוזיציה, שהפריעה לו להציג ולהעביר את החוק, הוא אמר כי "אתם מתנגדים לכל האמצעים וכל החוקים בנושא המסתננים. אתם חותרים למדינת כל מסתנניה. אתם רוצים שנרים ידיים, ואנחנו לא נרים ידיים", אמר סער.

תמונה ראשית- פלאש 90

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.