הכנסת צפויה לאשר היום את מתווה הגז

במקביל, ההצבעה על ההעברת הסמכויות מהשר דרעי תידחה לפי שעה זאת בשל השיוויון בין מפר התומכים למתנגדים

הקרב על הגז: מתווה הגז יובא היום להצבעה במליאת הכנסת, וצפוי לעבור. עם זאת, מסתמן שההצבעה על העברת הסמכויות בנושא הגז משר הכלכלה דרעי תידחה.

הסיבה להבדל בין הרוב המובטח לקואליציה בהצבעה על המתווה ובין השוויון הצפוי בהצבעה על העברת הסמכויות נעוצה בעמדת ישראל ביתנו. יו"ר המפלגה אביגדור ליברמן יעדר מחר מן ההצבעה. חמשת החברים האחרים קיבלו חופש הצבעה, כאשר ארבעה מהם אמורים לתמוך במתווה, וחברת הכנסת אורלי לוי-אבקסיס צפויה להתנגד.

לעומת זאת, בהצבעה השנייה, הקשורה להעברת הסמכויות, ואשר בלעדיה למתווה אין תוקף ממשי – צפויה הסיעה כולה להתנגד. זאת, בנימוק שהעלה ליברמן לפיו הוא לא מתכוון לעזור לנתניהו לפתור את הבעיות הפרוצדורליות שבהעברת המתווה.

נוסף לליברמן, לא ישתתפו בהצבעה שבעה חברי כנסת נוספים: חברי הכנסת חיים ילין מיש עתיד ובני בגין מהליכוד התקזזו האחד עם השני כיוון שייאלצו להיעדר מסיבות אישיות, ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, צפוי לשהות בחו"ל והתקזז עם השר נפתלי בנט, אשר יושב שבעה על אביו שהלך לעולמו ביום חמישי. שלושה חברים נוספים בקואליציה – חיים כץ, יואב גלנט ומשה כחלון – צפויים שלא לקחת חלק בהצבעה לבקשתם, בגלל ניגודי עניינים. לפיכך, צפויה להתקבל התוצאה 56:56. אם נתניהו לא ימצא תומכים נוספים עד שעת פתיחת הדיון בעשר בבוקר, סביר להניח שההצעה תוסר מסדר היום.

בתוך כך, על אנשי מפלגת 'כולנו' מופעלים לאורך הימים האחרונים לחצים פוליטים במטרה שיתנגדו למתוה הגז. גורמי שטח במחנ"צ אף הפיצו את מספרי הטלפון האישיים של הח"כים של כחלון – זאת כדי להגביר את הלחץ עליהם ע"י שיחות טלפוניות והודעות SNS.

"הם מסמסים לי ללא הרף כבר חודש, כולל אתמול. זה מציק לי אבל לא ישפיע על דעתי", סיפרה ח"כ מרב בן ארי ל'קוקר'

בראיון לגל"צ אמר יושב ראש סיעת "כולנו", חבר הכנסת רועי פולקמן, כי בגלל הלחץ של ראש הממשלה, הוא וחבריו יאלצו להצביע בעד.

"הדיון הוא לא על שחור ולבן, אלא על חלופות. המתווה איננו הרע המוחלט…אתה שואל אותי אם הייתי רוצה עוד תיקונים במתווה? התשובה היא כן – אתה שואל אותי אם ראש ממשלת ישראל מציב את זה כאולטימטום עבור איתנותה של הקואליציה? גם כאן התשובה היא כן. ואנחנו נבחר בו כדי לעשות רפורמות רבות לעם ישראל וזה לא מצדיק את זה…המתווה מספיק סביר ביחס לאלטרנטיבה. לכן, בקוסנטלציה שנוצרה, עמדתי תהיה להצביע בעד", דברי פולקמן.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.