הכסף הגדול זורם לחברות החזקות; העסקים הקטנים מקבלים פירורים

"מה שחשוב הוא זה לא ההצהרות של שרים או בכירים אחרים אלא איך מתנהלת המערכת כולה"

עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, פתח לפני מספר דקות את כנס 'קטנים גדולים – חוגגים עם העסקים הקטנים בישראל' והכריז כי "הבשורה הטובה היא שבישראל, למרות כל הקשיים המוערמים על פתיחת עסק וניהולו, הגענו למספר מרשים של 520 אלף עסקים קטנים ובינוניים. הבשורה הרעה היא שעשרות אלפי עסקים קטנים נסגרים מדי שנה במחיר כבד לבעלי העסק ובני משפחותיהם. בחלק גדול מהמקרים התוצאה נובעת מהתנהלות רשויות המדינה מול המגזר העסקי".

לדברי לין, התוספת של תמיכה כספית בעסקים הקטנים היא בעלת ערך שולי. "הבעיה המרכזית אינה בהיקף הסיוע הכספי אלא בנטל ההכבדות ההולך ומתעצם ללא הפסק". על פי סקר שערך איגוד לשכות המסחר בקרב מדגם מייצג של בעלי עסקים הראה כי ההוצאה הכספית של עסק בישראל בהתמודדות עם דרישות החוק והרגולציה נעה בין כ- 3,750 ₪ בחודש לעסקים קטנים ועד לכ- 15,000 ₪ בחודש לעסקים בינוניים-גדולים.

"מדובר בדרישות לא מאוזנות מהמגזר העסקי בתחום יחסי העבודה, הצרכנות וההגנה על הסביבה. מול ההצהרות על הרצון לתמוך בעסקים הקטנים, הבה נאמר את האמת: הכסף הגדול זורם לחברות החזקות; הטבות מס בהיקף של 8 מיליארד ₪ בשנה. העסקים הקטנים מקבלים פירורים." אמר לין.

"מה שחשוב הוא זה לא ההצהרות של שרים או בכירים אחרים אלא איך מתנהלת המערכת כולה מול המגזר העסקי כולל עובדי רשויות המס הבאים במגע ישיר עם המגזר העסקי. רצינו לעבור מפליליזציה של הניהול העסקי לקנסות מנהליים, והקנסות המנהליים, בשיקול דעת פקידותי, הפכו להיות למפלצת. על כל שגיאה קטנה, אפילו טכנית באופייה, קודם כל מטילים קנסות של עשרות אלפים".

בסיום דבריו אמר לין כי "אם נדע ליצור במערכת כולה יחס של כבוד למגזר העסקי ולבלום את מגמת ההכבדות, נוכל להגיע לשיעורי צמיחה של 5% עד 8%".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.