מתי טוכפלד: "מימון נסיעות ע"י קהילות יהודיות – נורמה ישנה"

אחרי הפרסום אמש ב'גלובס', כי הקהילה היהודית בארגנטינה תשתתף במאה אלף דולר בעלות ביקור נתניהו, מעיד הכתב הפוליטי מתי טוכפלד: "הקהילה השתתפה בעלות גבוהה גם בביקור הנשיא פרס. מדובר בנורמה ישנה"

אמש פרסמה הכתבת הפוליטית של גלובס, טל שניידר, על כך שבימים האחרונים עוסקים מנהיגי הקהילה היהודית בארגנטינה בשאלה הקריטית, כיצד לחסוך כסף במהלך ביקורו במדינה של ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו – כך שסכומי התרומות שהם אוספים במהלך השנה יופנו לחברי הקהילה ולא יוקדשו יתר על המידה לביקור המתוקשר.

לפי שיחות פנימיות בין ראשי הקהילה היהודית, אותן פרסם "גלובס", מנהיגי הקהילה התחייבו לסבסד את העלות היקרה של הביקור בשיעור של כ-100 אלף דולר.

הבעלים של מלון הפאר בעיר – מלון אלוואר (Alvear), הוא זה שיארח את ראש הממשלה ופמלייתו, כשאל הנסיעה מצטרפים גם כמה עשרות אנשי עסקים ישראלים ומקומיים, שיתלוו לאירועים ולמפגשי יצירת הקשרים בין ממשלת ישראל לממשלו של הנשיא הארגנטיני מאוריסיו מאקרי.

הפרסום הביע לסערה, כשנודע כי הקהילה היהודית הארגנטינאית היא זו שתממן חלק גדול מהביקור, כאמור.

האם זהו נוהג יוצא דופן או שכך נעשה מאז ומעולם? בשביל לבדוק זאת, פנינו לעיתונאי הפוליטי המוערך של "ישראל היום" מתי טוכפלד, עיתונאי שיוצא שנים רבים אל רוב המסעות של בכירי המדינה, ושאלנו האם זה משהו חדש, דווקא מזמן נתניהו, שקהילות יהודיות שונות משתתפות בעלות הביקור, מסיבותיהן שלהן. טוכפלד נענה בדוגמה מארגנטינה עצמה, ומאישיות מהשמאל.

טוכפלד: "כשאני נסעתי עם נשיא המדינה דאז, שמעון פרס ז"ל, לארגנטינה, בגלל שצורפתי מאוחר לנסיעה מחיר הכרטיס – טיסת אל על ישירה לסאו פאולו – עלה קרוב ל- 3,000 דולר, במקום 1,500, שהוא המחיר הרגיל. כששאלתי איך לשכת הנשיא משלמת סכומים כאלה, הוסבר לי שאת העיתונאים ואתחלק מהפמליה מממנת הקהילה היהודית בארגנטינה.

"הביקור", מספר טוכפלד, "כלל אז ביקור בעיר הבירה של ברזיל, ברזיליה, פגישה עם ראשי הממשל וכו'. ואחר כך ביקור בסאו פאולו ובריו דה ז'נרו.

"משם נסענו לארגנטינה, שם נפגשנו עם ראשי הקהילה היהודית, ביקרנו בבית הספר 'שלום עליכם' ועוד. הנסיעה מומנה בחלקה על ידי הקהילה היהודית בארגנטינה בדיוק כמו עכשיו, עם נתניהו".

טוכפלד מדגיש: "היו אז עיתונאים מ'ידיעות', 'מעריב', 'ישראל היום', ynet, 'הארץ', ערוץ 2, ערוץ 10 ועוד, וזה לא הפריע לאף אחד. אז מה קרה שפתאום קמה כזו סערה גדולה, בגלל שזה כביכול עם ראש הממשלה בנימין נתניהו? זו הנורמה מאז ומתמיד".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.