הלברטל בעד הפגנת הימין: לכולם נמאס מהשחיתות

אני לא מאלה שחושבים שאפשר להפיל ראש ממשלה על סיגרים או על שיחה עם מוזס. למרות שאני מתנגד לביבי

יועז הנדל, תמשיך מאת: דב הלברטל

נדמה שקיימת אי הבנה גדולה ביחס להפגנות של עשרות האלפים המתקיימות במוצאי השבת. זה נכון שישנן כאלה המונעים מאינטרסים אישיים. לי עצמי יש מעט מאוד אמון בטוהר הכוונות של מני נפתלי או אלדד יניב, מארגני ההפגנות בתל אביב. מעט מאוד.

כך גם תומכי הב.ד.ס שבאים לשם. הם רק הורסים. או נושאי השלטים נגד חפותו של ביבי. גם הם הורסים. אך ישנה גם זעקה אוטנטית של אלפים רבים, שאינם מונעים משיקולי נקמה, או החלפת שלטון בכוח.

גם אני לא מאלה שחושבים שאפשר להפיל ראש ממשלה על סיגרים או על שיחה עם מוזס. למרות שאני מתנגד לביבי – שהוא אגב הפוליטיקאי המוכשר והכריזמטי ביותר, בהפרש בגדול, בפוליטיקה הישראלית, ואולי אף העולמית – החלפתו צריכה להיעשות בקלפי.

אבל, עשרות האלפים שמביעים את כאבם, מתכוונים למשהו אחר לחלוטין. הם לא מפגינים נגד השחיתות, כאילו שהשחיתות היא נחלתו של הימין. ממש לא. שלטון מפא"י, שאני תומך בערכיו, היה מושחת לאין ערוך מזה של הליכוד היום. לאין ערוך. האלפים מתכוונים למצבור החוקים נגד שומרי הסף, שהעלו בשנה האחרונה נציגי הליכוד בכלל ונציגיו של ביבי בפרט. גם אם נניח שלא התכוונו לחוקק עבור ביבי, מה שכנראה לא נכון, המצב הזה חמור מאוד.

כי כל שלטון באשר הוא, ימין ושמאל, נתון לפיתוי גדול לשחיתות. אני בעצמי קצת נגעתי בפוליטיקה והייתי עד לכך. הפיתוי הוא עצום. כספי הציבור זורמים כמים. הם הפקר. אפילו בדברים קטנים. נסיעות לחוץ לארץ. הטבות. העברת מיליונים, גם אם באופן חצי חוקי לכל מיני אנשי שלומם. ראשי ערים ומועצות הנתפסים השכם והערב בשחיתויות במיליונים. השלטון באשר הוא, מועד לשחיתות. כל אחד שם. תבדקו ותדהמו.
לכן, השמירה והביקורת על השלטון צריכים להיות אפקטיביים, רצופים ונשכניים. את זה עושים שומרי הסף: בית המשפט, הפרקליטות, המשטרה, ביקורת המדינה, היועצים המשפטיים של המשרדים השונים, היועץ המשפטי לממשלה, ועוד.

ולאחרונה, עולים בקואליציה עוד ועוד קולות, לצמצם את סמכויותיהם של כל שומרי הסף האלה, לרבות ההשתלחויות על המשטרה, כאילו הם במסע ציד. בוודאי שיש בעיות של הדלפות, של תקלות אחרות, כמו בכל רשות אחרת, וגם שומרי הסף זקוקים לביקורת. אבל צריך לחזק אותם עוד יותר, ולא להחליש אותם. זו נקודת האמת של ההפגנות.

בעניין זה, יועז הנדל פעל באומץ. כי יש לו הרבה מה להפסיד בליכוד. אם ירצה להצטרף לפוליטיקה בליכוד, סיכוייו שם אפסו. וסיכויים במקום אחר, לא כל כך גדולים. בעצם העובדה שכאיש ימין הוא מארגן הפגנה ברוח העקרונות לעיל, הוא מגלה הבנה עמוקה של הבעיה, שהראשונים שהיו צריכים להתריע על כך, הם דווקא אנשי הימין.

לכן צריך לחזק את הפגנות בכיכר ציון, לעודד את הנדל להתמיד בהם, כי דווקא כשהימין פועל בכך, המסר הוא הרבה יותר חזק. ואדרבא, לא צריך לתת שם לפוליטיקאים לדבר. לדעתי הייתה טעות שיעלון דיבר, כי הוא פוליטיקאי מתוסכל שמלא אינטרסים כרימון. למרות הערכתי אליו. חבל אפילו שהדגישו מי הפוליטיקאים בהווה או בעבר שהשתתפו שם. זה רק מזיק. זו גם הסיבה שלא הלכתי לשם בפעם הראשונה.
אני מקווה, וגם פונה להנדל שיתמיד בהפגנה על כל ערכים אלה, אבל שישאיר אותה אוטנטית ונקיה, כהפגנה של אלפי אנשים מן השורה, שרוצים את מדינת ישראל עם שומרי סף חזקים, שישמרו את כולנו משחיתות מועדת של כל שלטון, באשר הוא. הנדל, תמשיך.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. הלברטל

    המשך בדרכך מר הלברטל להעיר את הציבור החרידי והדתי מאשליית ומאסון ביבי והימין הקיצוני המדרדר המדינה לדתיות וסחיטה. חצי מהעם לא בשלטון כבר 40 שנה וזה גורם למרמור וכעס נכונים וביבי צוחק עלינו

    יגר פצל |
    הגב