הלברטל משיב לאבישי בן חיים: האשכנזים הקימו בזעת אפיים את המדינה

האשכנזים, היו קורבנות הפרעות של הערבים. הם ייבשו את הביצות, כשרבים מהם מתים ממלריה. הם הקימו את היישובים. הם הקימו את מוסדות המדינה. את ההגנה. את חיל האויר. את הקומנדו הימי. את הצנחנים. הם, האשכנזים. מה נעשה? המציאות היא שהם ורק הם היו משמעותיים כאן. עו"ד דב הלברטל משיב לאבישי בן חים על השד העדתי

תשובה לאבישי בן חיים מאת: דב הלברטל

בפגישה מזדמנת עם ידידי, פרשן הטלוויזיה, אבישי בן חיים, שוחחנו על ש"ס ודרעי, נושאים שאנחנו מאוד חלוקים עליהם.

אבל הערה אחת בדבריו, תפסה את תשומת ליבי, כי אני רואה בה את הבעיה המכוננת ביחסי עדות המזרח ואשכנזים.

אבישי אמר שבנו למד בבית ספרו על דמויות מרכזיות של הציבורית הישראלית (אני לא זוכר בדיוק את הגדרת הנושא). מבין ארבעים האישים, היה רק ספרדי אחד, אלי כהן, המרגל בסוריה. מבחינת אבישי, שהוא מאוד רגיש לכל הנושא הזה, וניכר שהדבר בוער בו, זו הוכחה למדת האפליה הבלתי נסבלת.

יש כאן הבנה לא ראויה בכלל של המציאות ההיסטורית והמוסרית.

בשנות השלושים של המאה שעברה, התחילה העלייה הציונית הגדולה לארץ. את התנועה הציונית הקימו האשכנזים. רק האשכנזים. הם נאבקו. הם היו בקונגרס הציוני. הרצל היה בעל החזון. הם באו לארץ שוממה, מדברית וקשה. אשכנזים אלה, שהגיעו מאירופה, עמלו במסירות אין קץ כדי להקים את המדינה.

הם, אשכנזים, היו קורבנות הפרעות של הערבים. הם ייבשו את הביצות, כשרבים מהם מתים ממלריה. הם הקימו את היישובים. הם הקימו את מוסדות המדינה. את ההגנה. את חיל האויר. את הקומנדו הימי. את הצנחנים. הם, האשכנזים. מה נעשה? המציאות היא שהם ורק הם היו משמעותיים כאן.

בקורבנות רבים הקימו את המדינה. הקימו את צבא ההגנה לישראל. הקימו בתי חרושת. הקימו בתי חולים. סללו כבישים. הקימו את חברת החשמל. בזעת אפיהם. את הנמלים. את שדות התעופה. את התקשורת. את הטכנולוגיה, את הכל. הם, האשכנזים. לכן, האשכנזים הם אלה שתפשו את כל העמדות הפוליטיות והשררה.

הם לחמו במלחמת השחרור. אלפים מעולי אירופה נפלו בקרבות אלה. הם אלה שחיו כאן בתקופת הצנע. מה נעשה שבכל שנות דור אלה, של הקמת המדינה וניהולה, לא היו כאן גבאי או אייזנקוט? מה נעשה שהסופרים שהיו כאן לא בני עדות המזרח? מה נעשה שיוצאי גרמניה הם אלה שייסדו את האקדמיה, האוניברסיטאות, ואת בית המשפט העליון, ולא יוצאי עדות המזרח?

רק בשנות החמישים, אחרי שכבר המדינה הייתה כבר מיוסדת, הגיעו עיקר גלי העלייה מארצות המזרח. והם לא היו כיוצאי גרמניה למשל, אקדמאים, רופאים, מהנדסים, עורכי דין. מה אפשר לעשות? ואז, האשכנזים בארץ חילקו מפת לחמם, פשוטו כמשמעו עם מאות אלפי עולים אלה. נכון, נעשו טעויות, אך לא זה הנושא.

כי הנושא הוא בשאלה זו: כשהבן שלך, אבישי, לומד על ארבעים האנשים ממייסדי המדינה, איזה בני עדות המזרח אתה רוצה שיכניסו שם? אתה עושה עוול, בחוסר הכרת הטוב. זו לא אפליה. זו מציאות שאתה לא מוכן להשלים אתה, ולא מוכן להכיר טובה לאלה שאפשרו את חינוכו של הבן שלך, כי הם היו אלה שייסדו בזעת אפם את מערכות החינוך.

אני משוכנע, שבעוד פחות משנות דור, כשנכדך יהיו בני גילם של בנך, הם כבר ילמדו על ארבעים דמויות שונות לחלוטין. אז יהיו אייזנקוט, גבאי, דוד לוי, יצחק נבון, סופרים מזרחיים, אנשי רוח מזרחיים, אלופי צה"ל מזרחיים, מפכלי"ם מזרחיים, רופאים מזרחיים, מנהיגים, שופטים מעדות המזרח. ומה תגיד אז, כשברשימה יהיו פחות אשכנזים ויותר ספרדים? אולי אז אני אגיד – אבישי, מה קרה, לא היו אשכנזים שייסדו את המדינה?

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. הלברטל כנס

  אתה צודק ברעיון, אך מתוך 40 ניתן למצוא יותר מאחר במיוחד בעולם התורה האשכנזי שבנוי ברובו על ראשונים ספרדים וחלק מאחרונים ספרדים, להזכירך מעליית הרמבן עד ראשית הציונות היו כאן רק ספרדים וראי שילמדו גם עליהם, בנוסף, היו ספרדים בממסד בירושלים ששיתפו פעולה עם הציונות ולא מוזכרים כמעט בהיסטוריה , כנל נגידים שקנו קרקעות כאן ויהודות מרוקו שהצילו אלפי ניצולי שואה בארצם וכו

  משכיל |
  הגב
  • אישים אשכנזים

   לפעמים אני מסכימה עם הלברטל ולפעמים לא, הפעם אני איתו בענק! לא רק את מוסדות האקדמיה אפשר ליזקוף לזכות האשכנזים, אלא את הכלכלה כולה. השילומים והפיצויים שהעברו למדינה ולניצולים ע"י ממשלת גרמניה, איפשרו את הזינוק ברמת החיים וביסוס התעשיה והייצור.
   לא באנו לדון על יסודות הגמרא והדת, אלא בפשטות: מבחינה אזרחית גרידא, יד האשכנזים היא זאת שלזכותה תיזקף הקמת המדינה. וכמובן, כל החלטת האו"ם מט"ז בכסלו- כ"ט בנובמבר 47 הייתה כדי לכפר במעט על השואה, שהייתה ברובה העיקרי בארצות אירופה.

   פליטה |
   הגב