הלברטל מתנצל בפני גברת רביץ: "הלבנתי את פניה"

לאור תגובות רבות לטור האחרון, שביניהן כאלה שטענו שהייתה בו פגיעה אישית בגברת רביץ, ואפילו הלבנת פנים ברבים, אבקש להתנצל ולומר שלא הייתה לי כל כוונה לפגיעה אישית

לאור תגובות רבות לטור האחרון, שביניהן כאלה שטענו שהייתה בו פגיעה אישית בגברת רביץ, ואפילו הלבנת פנים ברבים, אבקש להתנצל ולומר שלא הייתה לי כל כוונה לפגיעה אישית או חלילה להלבנת פנים. בשום אופן לא. ובקשתי שטוחה לסליחה, ממנה ומשפחתה, לכל תחושה של פגיעה אישית כלשהי.

עם כל זאת, אמשיך ואעמוד בתוקף על הוויכוח העקרוני של מעמד האישה החרדית, ותפיסת עיסוקה כקריירה הבאה להגשים מימוש עצמי, תפיסה קשה ולא ראויה. מותר וחובה לבקר תופעות שעם כל הכוונות הטובות, מתפרשות באופן לא ראוי, על ידי בנות חרדיות רבות.

יציאתה של האשה החרדית לעיסוק לצורך פרנסת המשפחה, ובפרט לאפשר לבעלה ללמוד, הוא הכרח בל יגונה, שקיבל את ברכתם של גדולי הדור. על זה אין חולק.

אלא שמתפתחת מגמה, בשולי החברה החרדית, אך בעלת השפעה לא מבוטלת, לפיה על האשה לממש את עצמה, ולהדמות ככל האפשר לעילית החילונית ואפילו הבינלאומית.

זו כבר סטייה קשה ממבנה הבית החרדי, שיפגע קשות בחינוך הילדים, באווירה החרדית של המשפחה, ובמעמדו של הבעל כלומד תורה ותלמיד חכם.

לא אחזור על מה שכתבתי בשני הטורים האחרונים בעניין זה. אך אעמוד גם על טענתי, שתהא האשה צדיקה וקדושה ככל שתהא, אינה דומה ההשקעה בילדים של אשה המוסרת כל זמנה ומאודה לחינוך הילדים, לאשה שיש לה עיסוק תובעני, גם אם היא מתמסרת לילדיה ככל האפשר. אמה המקבלת בכל יום את ילדיה בחיוך בשובם ממסגרת לימודיהם, ומקדישה להם את כל תשומת הלב, ילדיה יגדלו יותר מושקעים. זה דבר ברור וחד משמעי, גם אם האשה העובדת, היא אשת מעלה.

ועד זאת: התקשורת החילונית מבקשת לנצל כל מקרה של אשה חרדית שהגיעה למעמד חברתי מסוים (כפי ההבנה החילונית, ולא בקנה המידה החרדי, שמנקודת מבטו מדובר על כבוד מדומה ואפילו בעל סיכון), כדי לקדם את סדר היום החילוני, המבקש להפוך את החרדים לישראלים.

אישה חרדית כזאת, גם אם היא באמת אשת מעלה, צריכה להבין זאת. היא צריכה שלא להתראיין בנושאים אלה בכלי התקשורת החילונית, כי יהיה לה קשה לעמוד בפרגון של התקשורת וגם אם היא תאמר שהיא נגד קריירה לאשה חרדית, זה לא יתפרש כך על ידי בנות חרדיות.

ובסיום מעין הפתיחה, אשוב להתנצל ולבקש סליחה, על כל פגיעה אישית, וחלילה הלבנת פנים. לא לכך התכוונתי.

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. לאט לך דב

  דב,
  התנצלותך תמוהה עד מאד
  האם התנצלת פעם בפני ציבורים שלמים שאותם הינך מכפיש ללא הפסקה,
  חשודה מאוד מאוד ההתצלות הבודדת הזו,
  נ.ב.
  לא אחשוד בך שהינך מפחד מבעלי שררה ח"ו.

  משה |
  הגב
 2. האם אתה לא פיתחת קריירה בעבודה שלך?

  אל תשכח שהיום מי שלא מתקדם – נופל

  יוסי |
  הגב
 3. צודק בכל מילה!

  לא מסכים איתך בדרך כלל, הפעם אתה צודק.

  תלמיד מרן |
  הגב
  • יתומים?

   מכך עלינו להסיק שליתומים מאם אין פוטנציאל להצליח-כי אמא לא קבלה אותם בפתח עם ארוחה חמה?

   בטי |
   הגב
 4. דב הלבר-'טרול' = חצרוני בלבוש דתי

  דב הלבר-'טרול' = חצרוני בלבוש דתי

  פושט'ער איד |
  הגב
 5. כל הכבוד

  אני אמנם לא מסכים איתך כלל ועיקר.
  אבל מעריץ את ההבנה שלך וההחלטה לפרסם באותו מקום התנצלות. זה ראוי להערכה.

  פיני כהן |
  הגב