הלובי של היתום החרדי: "האפלייה תוקנה" – צפו בוידאו

 מאבק מתיש של ארבע שנים יגיע מחר לקיצו. מחר (רביעי) יעלה להצבעה הצעת החוק של ח"כ ניסים זאב שתביא להגדלת הקצבה ליתומים חרדים ולתיקון האפליה הקיימת היום בחוק.

ביום ראשון השבוע אושר החוק בוועדת השרים לענייני חקיקה .לפי החוק כיום קצבת השארים בסך 2,600 שקלים בחודש ניתנת באופן שווה עד גיל 18 אולם בהמשך מוענקת עד גיל 24 רק ליתום שסיים שירות צבאי או לאומי, או לצעירים עד גיל 20 הלומדים במוסד על-יסודי. גם צעירים מהמגזר הערבי מקבלים את הקצבה עד גיל 20 ללא דרישה מוקדמת. התיקון שאושר נועד לתקן את הסעיף המפלה ולקבוע כי יתומים מהמגזר החרדי, הלומדים בישיבות או בסמינרים של בנות, ייחשבו לסטודנטים ובעקבות זאת יזכו בקצבה.

מי שעמד מאחורי המאבק לקידום החוק, הוא יוסף סגל, סגל בחור ישיבה יתום מאבא מזה ארבע שנים ,סגל נלחם לקידום החוק ונגד האפליה במשכן הכנסת, עובר מלשכה ללשכה ומסביר לח"כים את דבר החוק. "לוביסט קטן עליו". אומר לנו ח"כ חרדי.

בשיחה עם 'קוקר' אומר יוזם החוק, הבחור יוסף סגל, "אני בחור ישיבה, יתום  בן 20  יתום מאבא בן יחיד לאמא שלי אני עד גיל 18 הייתי מקבל  קצבת השארים לדמי מחיה .בגיל 18 הפסיקו את התקציב בגלל שאני בחור ישיבה, לעומת שאר המגזרים כולל המגזר הערבי ששם יתום מקבל קצבה עד גיל עשרים.

לשאלת 'קוקר' מה נתן לו את הכוח למאבק למען החוק במשך ארבע שנים "ראיתי אני ואמא שלי אין לנו ממש פת לחם מה לאכול,וגם אמא שלי דיברה עם הרבה אנשים וגם הם באותו מצב שלא יכולים להתקיים ,לכן החלטית להלחם למען היתומים החרדים.

 "שרי הממשלה עשו נכון שהביאו לסיומה של אפליה" אומר ר' אפי דודיאן יו"ר אגודת 'בית אברהם': "זאת הייתה שערורייה של ממש. לא יכול להיות שבחור ישיבה שהגיע לגיל 18 הפסיקו לו את הקצבה בגלל שהוא בחור ישיבה. זה אפליה, כי ערבים וחילונים שאינם עושים צבא זכאים לקבל אותה עד גיל 20".

כאמור, מחר בשעות הבוקר, יעלה החוק להצבעה במליאה בקריאה טרומית.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.