"הלוואי ואהיה קוץ בגרון של התוכנית הציונית לייהוד ירושלים"

בימין זועמים: המחבל שניסה להתנקש בגליק נעצר בעבר בשל עבירות חמורות ונשפט ל-6 שנות מאסר בלבד. "הכתובת היתה על הקיר" מאשימים בבית היהודי

בבוקר שאחרי ניסיון ההתנקשות ביהודה גליק, נחשפים עוד ועוד פרטים על דמותו של המפגע מועתז חיג'אזי, פעיל ג'יהאד איסלאמי בן 32 מאבו טור, שחוסל הבוקר חאחר קרב עם שוטרי הימ"מ.

חיג'אזי עבד במטבח המסעדה במרכז מורשת בגין, שביציאה ממנה נורה גליק. מנהל המשמרת במסעדה סיפר לynet כי שיחרר את חיג'אזי ב-21:40, כחצי שעה לפני הירי.

על פי גורמים פלסטינים, חיג'אזי, אסיר פלסטיני משוחרר, נעצר על פעילות טרור במהלך אינתיפאדת אל-אקצה. אחרי 10 שנים בכלא הישראלי, הוא שוחרר ב-2012. גורמי ביטחון בודקים אם חיג'אזי הוא המחבל שירה בחייל חן שוורץ בהר הצופים ביום פיגוע הטרקטור, במהלך מבצע "צוק איתן".

בראיון עם שחרורו מהכלא בישראל אמר חיג'אזי: "אני שמח על החזרה לירושלים. הלוואי ואהיה קוץ בגרון של התוכנית הציונית לייהוד ירושלים. הדבר שגורם לי להיות שמח יותר מכל הוא שאני חוזר לירושלים, לבית אל-מקדס, בין משפחתי ובין עמי".

חיג'אזי, אשר הוכשר כחשמלאי, הצמיד בחלק מהמקרים עיתונים שעבד בחלוקתם לנקודת חיבור המוליכים בארון החשמל וכך גרם לארון החשמל לעלות באש. במקרים אחרים עשה שימוש בחומרים דליקים ובמצית על מנת לבצע את ההצתה.

למרות שחיג'אזי הורשע בשבעה מקרים של "הצתה בכוונה לפגוע בנכס המשמש את הציבור, במטרה לפגוע בבני אדם", עבירה שהעונש המקסימלי עליה הוא 20 שנות מאסר, ביקשה הפרקליטות עונש של 6 שנות מאסר.

שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים, רות אור, קבעה בגזר הדין, כי "אם המחוקק קבע 20 שנות מאסר למי שמבצע עבירת הצתה, סביר לקבוע לפחות עונש כזה, או לפחות את חציו – לגבי מי שמבצע 7 הצתות באופן סדרתי".

השופטת אף ציינה שדרישת המדינה הקלה עם חיג'אזי, "מאחר שהנאשם צעיר בגילו, אין לו הרשעות קודמות והודה מיד – נראה לי כי הצעת המדינה לגזור עליו עונש מאסר של 6 שנים – איננה מופרזת לחומרה כלל, וניתן אפילו לומר שהיא נוטה לקולא בנסיבות העניין, כאשר מדובר בסיכון ממשי לנפש ולא רק לרכוש, וכאשר רק במזל לא נגרם נזק לנפש, למרות שמן הנסיבות נראה כי לנאשם הייתה כוונה מודעת לגרום לנזק בנפש ולא רק לרכוש".

בפועל, אימצה השופטת את דרישת המדינה, וקבעה כי "לאור האמור אני דנה את הנאשם למאסר בפועל של 6 שנים".

במפלגת הבית היהודי, אשר פרסמה את גזר הדין בדף הפייסבוק שלה, אומרים הבוקר כי "הכתובת על הקיר של מערכת המשפט".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.