הלויה קורעת לב: האב, האח התאום, וארוסתו נפרדו מהדר: "תמשיכו בדרכו" (וידאו) (תמונות)

מול הקבר הפתוח בהלויה קורעת לב סיפר האב ד"ר שמחה גולדין על בנו המיוחד עדין הנפש, מלא במידות מיוחדות, בסיום הספדו ביקש האב: "לכו במורשתו של הדר", גם האח התאום וארוסתו של הדר הספידוהו בבכי מר. צפו


מדברי האב: "אחיותיי ואחיי, לא באתי היום לספוד להדר כי אם לספר עליו. הדר גולדין, סגן בפלס"ר גבעתי, היה אדם נפלא. כפי שכל הצעירים שקברנו באחרונה היו נפלאים. הוא היה מיוחד בדרכו, כפי שכל אחד ואחד מאלה שקברנו היה מיוחד, אבל הדר היה מיוחד באופן שנגע באנשים ואתם, הקהל הגדול הזה, אתם העדות לכך. אדם כזה ראוי שנספר עליו וראוי שכל אחד ואחת מכם ייקח ממנו משהו שיהיה שלכם ושל הדר מיום זה ואילך.

אני משביע אתכם לנהוג כך, כדי שמשפחתי תדע שאם כולנו ננהג כך נביא תיקון לעולם המסוכסך, ונגביה את עם ישראל למדרגה גבוהה יותר, וזו הייתה מטרתו של הדר בחייו. הוא עשה זאת לאורך כל חייו הקצרים, ואם נמשיך את דרכו יהיה זה נצחונו של הדר על הרוע המוחלט שיצא לנצח בשליחות אזרחיה של מדינת ישראל כולה.

בפשטות, הדר היה אדם שראה בשמחה ובחיוך את הדרך למצוא זכות וחיוך בכל מקום, ואת הדרך למגע הראשוני בין בני אדם. לכן כל כך קשה לבכות לו ובלתי אפשרי לבכות עליו. ולכן מבעד לדמעות של כולנו זכרו תמיד את החיוך המאיר, שהוא המגע הראוי שיהיה בין בני אדם. לכך חינך הדר, ואין לנו אלא להמשיך את דרכו.
הדר לא קילל, ולא אפשר לחניכיו, חבריו ופקודיו לקלל. הוא ראה בכך חולשה מהותית, הוא פשוט חיסל אותה. אני מבקש מכם אחיותיי ואחיי, שננהג כך מיום זה ואילך ונרוויח עוד קצת הדר בדרך חיינו.

וידאו באדיבות רשת

בסידור של הדר הוא רשם תפילה שנשא בכל יום: 'אדרבה, תן בלבנו שנראה כל אחד מעלת חברינו ולא חסרונם. שנדבר כל אחד את חברו בדרך הישר והרצוי לפניך, ואל יעלה שום שנאה מאחד על חברו, חלילה. ותחזק אותנו באהבה אליך כאשר גלוי וידוע לפניך שיהיה הכל נחת רוח אליך'. אחיותיי ואחיי, קבלו את דברי הדר והחילו אותם על עצמכם, אני משביע אתכם.

לעוד כתבות בנושא:

סוף עצוב: צה"ל קבע את מותו של הקצין הדר גולדין. המשפחה מבקשת: "בואו להלויית בננו הגיבור" (הקלטה)

רמקולים בבני ברק: בקשה בעקבות חטיפת החייל סגן הדר גולדין (הקלטה) שמו המלא לתפילה בפנים

חשש לחטיפת החייל הדר גולדין באיזור רפיח – הותרו לפרסום שמות החיילים בתקרית החטיפה – שידור חי

 * ראש הממשלה: "המבצע נמשך, ניערך במקומות שנוחים לנו"

משפחתו של הקצין הנעדר: הוא חי, אל תצאו מעזה בלעדיו

משדר מיוחד: צה"ל ממשיך במאמצים לאיתור הקצין החטוף, למעלה מ-150 הרוגים ברפיח

ארה"ב: חטיפת חייל צה"ל – הפרה בוטה של הפסקת האש. צפו בדברי האב לתקשורת 

בצל חשש כבד לחטיפה: הקבינט מתכנס לישיבה דחופה

הלויה קורעת לב: האב, האח התאום, וארוסתו נפרדו מהדר: "תמשיכו בדרכו" (וידאו) (תמונות)

דעו בלבכם את המעלות של חבריכם ולא את חסרונם, חפשו וחיזקו את הדברים החיוביים באדם כאשר אתם רואים בו שלילה, כך נוכל לחיות בארץ הנפלאה הזו ולא נכלה עצמנו בסכסוכים ובקנאה, בגירוש ובהוקעה. אחיותיי ואחיי, התנהלו בדרך הישר, זה פשוט. זו מורשתו של הדר וכל מי שהכיר אותו ידע שאכן אצל הדר זה פשוט. ואתם, שבאתם בהמוניכם לגעת בו, קחו את זה אתכם. התנהלו בדרך הישר, ובעיקר אל תשנאו אחד את השני, חלילה.

אחיותיי ואחיי, הדר היה צייר מחונן, איש ספרות ובשנים האחרונות גם לוחם. כשהתגייס ביקש מלאה אמו ללמד אותו תפירה, ורקם בעצמו על רצועת הנשק את המילים 'עוז וענווה'. זו תורת הלחימה היהודית מעתה ואילך. העוז להפעיל את הנשק בשעת הצורך, וענווה לדעת להשתמש בו, שלא תתפשט מידת העוז ותשתלט עלינו.

הדר ביקש להיות לוחם יהודי. הוא לקח את הפסוק 'לא ימוש ספר התורה הזה מפיך והגית בו יומם ולילה למען תצליח את דרכך ואז תשכיל'. הפסוק הזה, שהיום אלפי אנשים מנסים לקיימו בגופם בניתוק מתורת הלחימה היהודית, הוא הציווי של הקדוש ברוך הוא ליהושע, הלוחם היהודי המובהק, שר הצבא שכבש והנחיל. אחיי הלומדים, בשמו של הדר אני משביעכם, אם אתם רוצים חלק בו עשו כמעשיו. קחו את ספר התורה הזה עמכם יומם ולילה והיו ללוחמים יהודים.
אני מודה לקהל הגדול שבא מרחוק ומקרוב להיות עם משפחתי ועם הדר בדרכו האחרונה". עד כאן דבריו המרגשים של האב.

האח התאום נפרד מאחיו ואמר: 

"הדר אחי, בינינו לא צריך מילים כדי לדבר ולדעת. אנחנו מחוברים ואין סיכומים. לא ארפה. אנחנו שניים, חיים יחד ולא נפרדים לעולמי עד. חייך – חיי, וחיי- חייך. סוד האהבה אצלנו, אצלך, אין כוח כשלך ואין רוח כשלך, אנחנו לפנייך ובעקבותיך, אתה חלומם של הסבים והסבתות, של דברי ימינו, משפיע ותשפיע, הדר, אנחנו מתגעגעים, זה לא יהיה אותו דבר בלעדיך לעולם. אתה רוצה חיים ואנחנו נחיה. תן לנו כוחות, לא נאכזב אותך, נסב לך נחת כמו שאתה כולך נחת. לא נפסיק לומר הדר".

ארוסתו של הדר עדנה סרוסי אמרה להדר, איך אפשר להיפרד בעוד חודש היינו אמורים להיות תחת החופה:

מדבריה:"אני לא יודעת להיפרד ממך באמת – רק פרידה עם אופציה לחזור, וגם זה קשה. כולך מלא חיות אינסופית. הדר, אנחנו בעיצומן של הכנות לחתונה, כל דבר שהתלבטנו עליו אמרת לי: 'לי זה לא משנה, לי חשוב שתהיי הכלה'. סמכתי עליך שיחד נהיה זוג של נצח, לא חשבתי שתשאיר אותי לבד כל כך מהר, חשוב לי שכולם יידעו איזה נכס אתה לעם שלנו. התמלאתי גאווה שאתה קשור אליי, כל כך שמחתי לראות את מה שאתה מאמין בו. אדם שמחובר לערכים, לארץ ישראל, לשמחה, לאהבת האדם. אני מבטיחה לך שאין אדם בעולם הזה שיעבור לידי ושלא יכיר חלק ממך. ייקח לי הרבה זמן להיות כמוך, אתה אדם של נצח, לא אדם של מוות".

צפו בגלריה דומעת מההלויה
הלויה-גולדין-פלאש-90-2.

הלויה-גולדין-פלאש-90-2.

.הלויה-גולדין-פלאש-90-2.

.הלויה-גולדין-פלאש-90-2.

.הלויה-גולדין-פלאש-90-2.

.הלויה-גולדין-פלאש-90-2.

.הלויה-גולדין-פלאש-90-2.

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אסור להוכיחו בשעה שמתו מוטל לפניו, אבל דבריו לא ראויים לציטוט בשום אופן.

  אריה |
  הגב
 2. ואגב, הוא גם קיצץ את הפסוק
  "לֹא-יָמוּשׁ סֵפֶר הַתּוֹרָה הַזֶּה מִפִּיךָ, וְהָגִיתָ בּוֹ יוֹמָם וָלַיְלָה, לְמַעַן תִּשְׁמֹר לַעֲשׂוֹת, כְּכָל-הַכָּתוּב בּוֹ: כִּי-אָז תַּצְלִיחַ אֶת-דְּרָכֶךָ, וְאָז תַּשְׂכִּיל".
  והאב השמיט את המילים " תִּשְׁמֹר לַעֲשׂוֹת, כְּכָל-הַכָּתוּב בּוֹ", למה ? זה לא מתאים לשומעים ?

  חיים |
  הגב
 3. עוד עיוות של פסוק.

  לא זו בלבד, שעיוות עלינו טומי משעל [לפיד] את הפסוק "האחיכם יבואו למלחמה ואתם תשבו פה". ומאז כל מעוותי הפסוקים הוגים אותו יומם ולילה.

  ועתה בא אב החייל ומעוות עלינו את הפסוק "לֹא-יָמוּשׁ סֵפֶר הַתּוֹרָה הַזֶּה מִפִּיךָ, וְהָגִיתָ בּוֹ יוֹמָם וָלַיְלָה, לְמַעַן תִּשְׁמֹר לַעֲשׂוֹת, כְּכָל-הַכָּתוּב בּוֹ: כִּי-אָז תַּצְלִיחַ אֶת-דְּרָכֶךָ, וְאָז תַּשְׂכִּיל".
  לפסוק זה אין כל הקשר צבאי, אלא הוא תקף הן בשעת מלחמה הן בשעת שלום, פסוק זה מופיע בהוראות השלטון ליהושע, ואומר למנהיג כי כל המלחמה שסביב וכיבוש הארץ, מטרתה היא קיום התורה ומצוותיה.
  ומכאן רואים את הבנתו השגויה של האב השכול, שהיה צריך להעיר לחילונים, מדוע אתם נלחמים אם אין מטרתכם לשמור את התורה, כפי כוונת הפסוק
  ובמקום זה בחר להשתלח בשומרי התורה מדוע הם לא נלחמים.
  עקום עקום עקום.
  וזה נגרם עקב עירבוב הלאומיות והדת שמירת התורה עם החילוניות. וכך נראית משפחה דתילונית.

  שה' ינחם אתכם, ויחזירכם בתשובה לפניו, ויציל אתכם מעקמימותכם, וברך תעשו נחת לנשמתו של בנכם היקר.

  חיים |
  הגב
 4. האב צריך להתבייש, על דבריו נגד תלמידי ישיבה וניצול הטרגדיה לדעותיו המעוותות

  קובי |
  הגב