ה'ליכוד' עדיין ביתם- האם 'ישראל ביתנו' בדרך לאיחוד?

'רמדה רנסנס', המלון האהוב על מפלגת ישראל ביתנו בשנים האחרונות, ועידת המפלגה מתכנסת ואמורה להכריע בשאלה החשובה, האם יהיה איחוד מלא עם הליכוד? או שמא תתפרד החבילה? ואולי בכלל יחליטו שלא להחליט?

לאחר השיחות, ההסתודדויות, החיבוקים והתצלומים בלובי, לצלילי שירים ארצישראלים של נעמי שמר ולאה גולדברג דווקא במפלגה הרוסית, עלה יו"ר המרכז לבמה ופתח את הוועידה, שכללה נאומי שבח וברכה לליברמן והתפארות בהישגי ישראל ביתנו בבחירות המוניציפאליות.

הנואם התקיף והבוטה ביותר היה חנן ניב, סגן ראש המועצה האזורית שומרון, שתקף בחריפות את הברית עם הליכוד "ראש הממשלה רוצה את האיחוד, הסיכום היה שניכנס כשליש לתוך הליכוד, אבל התנועה שלו לא רוצה, כל אלה שרוצים את הירושה. אני אומר לכם, 'הם מפחדים'", הוא לא הסתפק בביטוי ביבי אחד, והוסיף את המוטו המדיני של נתניהו, "אני אומר לליכודניקים: תתנו תקבלו לא תתנו לא תקבלו".

ניב טען שאנשי ה'ליכוד' לא עשו דבר בבחירות לכנסת, ורק פעילי 'ישראל ביתנו' הם אלה שעבדו בכל כוחם, ושילמו את מחיר הירידה במנדטים.

 הליכודניקים מצדם טוענים, שבכל מטה הבחירות לא היה ניתן למצא איש 'ישראל ביתנו' אחד, ובשטח רק הליכודניקים חזקים. "אנחנו אומרים לאיווט, מתי תעשה גם אתה לביתך? לישראל ביתנו? אנחנו רוצים ראשות ממשלה, ואנחנו יכולים", כך ניב.

אפילו לאיווט חד הלשון זה היה נשמע חריף, "הדבר הראשון שלמדתי בספרי ז'בוטינסקי זה על 'ההדר הבית"רי'", פתח את נאומו, "חייבים לשמור על ההדר גם כשיש ביקורת".

אך אל תתבלבלו ולו לרגע, הדוברים בישראל ביתנו, 'לית להו מגרמיהו מידי' (=אין להם משל עצמם כלום), וכל דיבור ודיבור הוא בבואה נאמנה של רוח המפקד. הכל היה, כמובן, בכדי לבנות את הספין, כאילו ואנשי ישראל ביתנו רוצים לפרוש מהליכוד, ורק בגלל ה"אתגרים הגדולים" הניצבים לפתחנו, הם מגלים אחריות לאומיות ומוכנים להישאר יחד.

ליברמן פתח את נאומו בהודעה שהפעם לשם שינוי הוא כתב את הנאום מראש, וזה יהיה נאום ארוך. ואכן, זה היה נאום של הצגת מצע, הוא דיבר שם על הכל מכל כל.

על הכישלון בירושלים אמר: "נכון שלא ניצחנו, אבל חשובה הדרך. הצלחנו להביא 45% מול ראש עיר מכהן ועשיר. האשימו אותנו בקומבינה, אבל התגלה מי באמת עשה קומבינה. לתת סגן לאפשטיין שמייצג מנדט אחד, זו קומבינה. גם מה שנתנו לש"ס בניגוד להבטחת הבחירות, זו קנית שלטון בכסף. זו שחיתות!"

בנושא המו"מ המדיני התחייב: "אני איש שלום, אני רוצה שלום, חייבים שלום כדי לבנות מדינה משגשגת. אבל ההתיישבות לא פוגעת בשלום, חתמנו על הסכם שלום עם מצרים וירדן והתיישבות המשיכה, ולעומת זאת פיננו את גוש קטיף וקיבלנו קטיושות".

בנקודה זו עלה ליברמן להתקפה, "הלקח מעמוד ענן ועופרת יצוקה, זה שאסור שיהיה מבצע מוגבל בזמן. ישראל ביתנו לא תתמוך בפעולה שלא תביא לכיבוש מלא של עזה והריסת כל תשתיות הטרור. אנחנו לא רוצים לשלוט על עזה, אבל אין לנו ברירה".

וגם ליחסי דת ומדינה התייחס: "אנחנו מפלגה שמכבדת את מסורת ישראל גם אם זה לא נח לנו אלקטוראלית".

כדרכו של איווט יש גם צעדים מעשיים, "צריך לפרק את המועצות הדתיות, ולהפוך אותם למחלקה בתוך העירייה, זה אולי יפגע בכמה עסקנים אבל יכבד את הדת והאזרחים, מועצות דתיות זה לא כתוב בשלחן ערוך ולא בתלמוד בבלי או ירושלמי. אנחנו לא רוצים לפגוע בתורה, אלא להפוך את הדת לידידותית."

וכמובן, על חוק הגיוס "אנחנו תומכים בחוק השוויון בנטל שנידון בוועדת שקד, למרות שאנחנו לא שלמים איתו, ובמקביל מכינים חוק משלנו שנוגע בכל הפרטים".

ואי אפשר בלי איראן, "אנחנו נעשה מה שצריך לעשות בכדי להגן על אזרחי המדינה, ולא צריך להוסיף מילה".

לקינוח, סיים ליברמן בדברים על הנושא שלשמו נתכנסה הוועידה, השותפות עם הליכוד.

"התייעצנו עם החברים, והכיוון היה להיפרד לגמרי", גילה ליברמן "אבל היום דיברתי עם ראש הממשלה והוא ביקש ממני שנישאר יחד לאור האתגרים גם מאיראן וגם במו"מ המדיני, ולכן אני מבקש מהמרכז לדחות את ההחלטה בנושא ולהסמיך את המזכירות להחליט בבוא הזמן", ליברמן הוסיף "אני אומר כחומר למחשבה בלבד, להביא לאיחוד כל המפלגות הלאומיות, הליכוד, ישראל ביתנו והבית היהודי למפלגה אחת גדולה" והייתה גם הצבעה דמוקרטית לחלוטין, רק שמשום מה ידו של איש לא הורמה נגד, ואדרבה כולם נופפו בעוז "בעד, בעד".

האם נראה את הליכוד וישראל ביתנו הופכים למפלגה אחת? הערכה שלי, שלא. אין כמעט ליכודניק אחד שתומך במהלך הזה, כל חברי מרכז הליכוד וועידת הליכוד, מתנגדים בכל תוקף. ובצדק, הם עבדו שנים בשביל להיבחר, ולא מוכנים לוותר לאורחים שזה מקרוב באו, ורוצים לגנוב להם את המפלגה. ומנגד, דווקא ישראל ביתנו מעדיפה את האיחוד המלא, זו הדרך היחידה שלהם להגיע לראשות הממשלה. האם יהיה שינוי בהרכב הקואליציה בזמן הקרוב? זו כבר שאלה קשה יותר שתלויה בהרבה משתנים, ושווה פוסט נפרד.

ורק משהו אחד היה חסר לי בוועידה החגיגית, "הכל גן עדן".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.