הלילה: אובמה ונתניהו שוחחו בנושא איראן • במקביל: שר החוץ קרי: "לא ניכנע להפחדה"

הבית הלבן פרסם הודעה על שיחת טלפון שהתקיימה הלילה (אור לשלישי) בין נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, לראש הממשלה, בנימין נתניהו. לפי הבית הלבן, אובמה התקשר לנתניהו כדי לדון בשיחות שמתנהלות מול איראן בעניין תוכנית הגרעין. על פי הדיווח בסוכנות הידיעות AP, "השיחה התקיימה בשל הדאגה של ישראל בעקבות המהלכים הדיפלומטיים שמנהלת ארצות-הברית מול איראן, והחשש הישראלי שהמערב יקל בעיצומים הכלכליים על טהרן כחלק מהשיחות, כפי שהאיראנים מבקשים".

אם להסתמך על דבריו של מזכר המדינה קרי, השיחה בין שני המנהיגים לא היתה פשוטה. "יש מי שחושב שלא נכון אפילו להעמיד את הערוץ הדיפלומטי למבחן", אמר קרי, "אני חושב שארצות-הברית היא מדינה שאחראית למין האנושי כולו ולכן אי בחינה של האפשרות הזאת היא חוסר אחריות". קרי הוסיף כי "ארצות-הברית לא תכנע לטקטיקות ההפחדה של אלה שמציעים אפשרויות אחרות", ורמז בדבריו למסרים של ראש הממשלה נתניהו בימים האחרונים.

כזכור, שלשום אמר נתניהו כי איראן משטה במערב ועורכת מניפולציה. הוא ציין את המגעים המתנהלים סביב האפשרות להתיר לאיראן להמשיך ולהעשיר אורניום ברמה של 20%, וציין כי איראן כבר היום מסוגלת לקפוץ תוך שבועות ספורים מהעשרה ברמה של 3.5% להעשרה של 90% – הרמה הדרושה לפצצה גרעינית.

אתמול בפגישה עם ראש ממשלת ניגריה אמר נתניהו כי איראן נמצאת במסע לשמר את תוכנית הנשק הגרעיני שלה. "שמעתי פקידים איראנים שהגדירו את סבב השיחות האחרון כיעילות וקונסטרוקטיביות", אמר נתניהו, "אני בטוח שעבור איראן הן יעליות וקונסטרוקטיביות – כיוון והם מרוויחים זמן להמשך העשרה ליצירת חומר בקיע לנשק גרעיני".

צילום: פלאש 90

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.