הלם בארה"ב: יום הכיפורים של הסוקרים

כל הסוקרים, האנליסטים והפרשנים הפוליטיים היו משוכנעים שדרכה של הילרי קלינטון לבית הלבן סלולה – אך ברגע שהקלפיות החלו להיסגר לפנות בוקר (רביעי), הם נתקפו בהלם למשמע התוצאות המפתיעות שזרמו מהקלפיות. { "הסוקרים היטו את התוצאות לטובת הילרי"}

רוב הסקרים והתחזיות הארציות טעו לחלוטין: כל הסוקרים, האנליסטים והפרשנים הפוליטיים היו משוכנעים שדרכה של   הילרי קלינטון לבית הלבן סלולה – אך ברגע שהקלפיות החלו להיסגר לפנות בוקר (רביעי), הם נתקפו  בהלם למשמע התוצאות המפתיעות שזרמו  מהקלפיות.

 

כך למשל, בבוקר יום הבחירות העריך הסוקר הבכיר נייט סילבר שסיכויי הזכייה של קלינטון עומדים על 72%, אך כבר בחצות (שעון ארה"ב) הוא נזכר לתקן והעניק לטראמפ סיכויים של 84% לזכות. המועמד הרפובליקני זכה במרבית הקולות בפלורידה, וויסקונסין וצפון קרוליינה – מדינות מפתח שהעניקו יתרון לקלינטון כמעט בכל סקר.

במערכת הבחירות האחרונה בישראל מרבית הסקרים העניקו יתרון, זעום אמנם, ליצחק הרצוג על נתניהו, כך גם בבריטניה היו משוכנעים שמשאל העם על הברקזיט יכריע על הישארות באיחוד מה שהתברר כלא נכון,  האם הסקרים טועים פעם אחר פעם? ג'ף גארין, סוקר דמוקרטי ותיק שעבד בקמפיין של קלינטון בבחירות המקדימות, סיפר כי סוקרים רבים לא דגמו כראוי את הלבנים חסרי ההשכלה האקדמית – קבוצה שנרשם בה יתרון מובהק לטראמפ. הוא הוסיף כי הוענק דגש רב מדי להשפעה של השינויים הדמוגרפיים בארה"ב על תוצאות הבחירות. "יותר מדי אנשים חשבו שהדמוגרפיה תוביל לתוצאה מסוימת", אמר גארין. "המציאות התבררה כשונה לחלוטין".

"אני חושב שהסוקרים לא לקחו בחשבון את הייחודיות של מערכת הבחירות הזו ולא שאלו את השאלות הנכונות", אומר פעיל רפובליקני מנבאדה, "בסופו של דבר, סקרים רבים מוטים בכוונה כדי לשרת את האג'נדה הפוליטית של התקשורת". התוצאות המפתיעות והחד-משמעיות לטובת המועמד הרפובליקני אישרו לפחות במידה מסוימת את טענותיו של טראמפ לאורך הקמפיין, לפיהן סקרים רבים "פרסמו תוצאות מזויפות".

"הסוקרים איבדו הרבה מאמינותם ולא צפויים לזכות באמון הציבור בתקופה הקרובה", קובע ג'ונתן בארנט, פעיל במפלגה הרפובליקנית בארקנסו. "הצורה בה הם סוקרים לא עובדת יותר". אחרים הצביעו על האפשרות לקיומם של "מצביעים נסתרים" עבור טראמפ – כאלה שהתביישו להודות בפני סוקרים, גם אם באופן אנונימי, על כוונתם להצביע לאיל ההון הפרובוקטיבי. "הנחת היסוד של סקרים מתבססת על כך שהמצביעים ישיבו בכנות מלאה בפני זרים מוחלטים", הוסיף נד ריון, פעיל במפלגה הרפובליקנית.

פעילים אחרים שתמכו בטראמפ מאמינים כי גם כאשר חלק מהסקרים רמזו לעוצמתו של טראמפ, התקשורת והפרשנים התעלמו מכך או מצאו הסברים חלופיים שיסתרו את הממצאים. "רוב התקשורת והאנשים בוושינגטון היו 'מכחישי מדע' במערכת הבחירות הזו", אומר קורט אנדרסון, יועץ בקמפיין של טראמפ. "גם כאשר פורסמו סקרים שהצביעו על מרוץ צמוד, כולם אמרו שלטראמפ אין סיכוי. זה בגלל שהם לא הצליחו לדמיין אותו מנצח. הם חיים בבועה – והבועה הזו הרגע התפוצצה להם בפנים".

יש לזכור כי במספר סקרים שפרסמו כאן בקוקר הצבענו כאן על המגמה המסתמנת בחלק מהמדינות הכחולות שנוטות לטראמפ, התקשורת כמובן התעלמה מהנתונים והעדיפה להביא את הסקרים המוטים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.