בעקבות החסידים: גם הליטאים נגד הווטסאפ—

המאבק נגד השימוש ב'וואטסאפ' עובר גם למגזר הליטאי וישליך על מכירת המכשירים המוגנים במגזר החרדי. כל הפרטים

המאבק נגד הוואטסאפ והטלגרם במגזר החרדי עולה שלב: הבוקר מתפרסם בעיתון 'המבשר' קריאתם של רבני 'בית דין' בני ברק הגאון רבי יהודה סילמן והגאון רבי שריאל רוזנברג נגד השימוש במכשירים בהם מותקנת אפליקציית 'וואטסאפ' ו'טלגרם'.

כבר כמה שנים שהאינטרנט נכנס לבתים חרדיים רבים, בין אם לצורכי פרנסה ובין אם לצורכי פנאי, וזאת למרות האיסור החמור שהטילו עליו הרבנים. אלא שלאחרונה ניסו הרבנים החרדים לצמצם את הפער מול צורכי המכשירים, והכריזו לראשונה על הקמת והפצת טלפונים "מוגנים" מהם אין גישה לאינטרנט אך מותקנת בהם אפליקציית 'וואטסאפ' ואפשרות לשליחת הודעות טקסט ומיילים.

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

ההיתר של הרבנים להשתמש בוואטסאפ יצר פרצה. ברגע שהרבנים התירו לאחד להשתמש בתואנה של עבודה הם התירו להרבה אנשים, כי כל אחד אומר לעצמו שגם הוא מנהל עסק דרך המכשיר שלו. כעת, בעקבות דברים להם נחשפו הרבנים על אפליקציית 'וואטסאפ' שהפכה ליותר משימוש לצורכי עבודה בלבד, הרב יהודה סילמן והרב שריאל רוזנברג שבעבר הם עצמם נתנו פיקוח על המכשירים הללו מתכוונים להדק את הפיקוח ולהתיר את השימוש באפליקצייה באופן חלקי בלבד.

במכתב שפורסם הבוקר מתריעים הרבנים: "הננו לשוב ולהבהיר כי המכשירים המפוקחים בהכוונתנו נועדו מעיקרם להצלת נפשות מידי המכשירים הטמאים, והינם מיועדים אך ורק עבור המוכרחים זאת לפרנסתם, כלל הציבור ישתמשו אך ורק במכשירים הסלולריים המאושרים ע"י "ועדת הרבנים לעניני תקשורת" וכהוראת גדולי ישראל זצוק"ל ויבדלחט"א".

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

הרבנים הוסיפו: "במיוחד השימוש ב"וואטס – אפ", טלגרם וכדומה, כרוך בסכנה מרובה להתמכרות הרסנית לדברי הבל וריק, העלולה להגיע עד לאיבוד צורת אדם, וכן להיחשפות לתכנים ומראות אסורות העוברות במהירות הבזק מקבוצה לקבוצה. ואף אצל רבים מאלו שנשתמשו בזה לצרכי עבודה, נעשה הדבר ככלי שעיקרו לבילוי, המשחית את נפשם ומנתק אותם מביתם".

הרבנים מסיימים: "וע"כ הדבר פשוט שאף הנאלץ להשתמש במכשיר "מוגן", עליו להימנע ולהתנתק מקבוצות ה"וואטס – אפ".

גורם בכיר ב'ועדת הרבנים' ששוחח עם 'קוקר' הסביר כי כיום, במכשירים המוגנים המשווקים בתוך הציבור החרדי ישנה יכולות לשלוח הודעות טקסט, ווטסאפ, דואר אלקטרוני ואף מצלמה. עם זאת, חריץ ה–USB של המכשיר מעוקר, כך שניתן להשתמש בו לטעינה בלבד – אך לא להעברת קבצים. לא ניתן ליצור באמצעות המכשיר רשת אלחוטית מקומית – כדי למנוע גלישה דרכו לאתרים בעייתיים דרך מחשב סמוך".

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

הגורם הוסיף ואמר כי לאחר מכתב הרבנים יחולו שינויים מהותיים במכשירים המוגנים המשווקים כיום כאשר אפליקציית הוואטסאפ תוגבל למשתמשים ספציפיים בלבד, כאשר אותם משתמשים יוגבלו במספר הקבוצות בהן יוכלו להיות חברים. כמו"כ לא יוכלו לשלוח ולהעביר/לקבל את כל סוגי הקבצים באפליקצייה". הוסיף הגורם.

לפניות לכתב: ar0544335347@gmail.com

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.