המאבק על הפאות מתחדש? מכתבים ואזהרות: "חשש לעבודה זרה"

בימים האחרונים מנסים העסקנים שנלחמים כנגד הפאות להצית שוב את המחאה סביב הפאות מהודו. במהלך השבוע האחרון נתלו בריכוזים החרדים מודעות להם מצורף מכתבם של גדולי ישראל כנגד הפאות שיש בהן חשש איסור ע"ז

בימים האחרונים מנסים העסקנים שנלחמים כנגד הפאות להצית שוב את המחאה סביב הפאות מהודו. במהלך השבוע האחרון נתלו בריכוזים החרדים מודעות להם מצורף מכתבם של גדולי ישראל כנגד הפאות שיש בהן חשש איסור עבודה זרה.

כזכור, לפני 13 שנה הרחוב החרדי געש וסער סביב 'הפאות מהודו' וזאת בשל החשש שהשיער מקורו ממקדשים בודהיסטים בהודו, בהם עובדים עבודה זרה.

כאמור, מספר עסקנים מנסים כעת לחמם את הסיפור מחדש, באמצעות קווי טלפון להם מחוברים אלפי בתים בישראל, בעיקר שמרניים כאלו שמדקדקים על קלה כבחמורה. הפולמוס בקווים שם עולה מדרגה לאחר שמספר רבנים ומרצים מלעיטים את המאזינים בסיפורים שונים על נשים וזוגות שכבר לא יודעות או יודעים את נפשן ורוצות לשרוף את הפאות שלהן.

ראשית הסיפור החל בחודש תמוז תשע"ז, חמישה רבנים מפורסמים בישראל חתמו על מכתב בו הם מחדשים את האיסור על הפיאות. הרבנים שחתומים על המכתב: הם הרבנים הגאונים: חיים מאיר וואזנר, שריאל רוזנברג, יהודה סילמן, שמעון בעדני ומשה מרדכי קארפ.

במכתב שהופץ ברחבי העיר מודיעין עילית ובערים אחרות מעוררים העסקנים "על הצורך לבדוק את מקור הפיאות בצורה מקיפה", כן נטען כי לא מעט יבואנים משווקים עם הפאות עם תוויות ממדינות שונות למרות שמקורן מהודו. מספר עסקנים עמם שוחחנו טוענים כי "המאבק צובר תאוצה ובבתים רבים של בני תורה החלו הנשים להסיר את הפיאות עד לבדיקת העניין".

המכתב שהופץ הבוקר ברחבי מודיעין עילית

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. כל הסיפור הזה פשוט מצחיק

  את הפאות מהודו אסר רק הגרי"ש אלישיב (ופוסק ידוע נוסף, שלפני שנים רבות כתב בזה והמליץ לקנות קאסטם אירופאי), והוא זה גם שהורה לגר"מ גרוס להקים את ההכשר, ולכן דברי הרב קארפ לא מעלין ולא מורידין, וכבר התפרסם בעבר דברים שהמציא בענין זה בשם הגרי"ש אלישיב וד"ל.

  מאידך, פוסקים רבים כתבו להתיר את הפאות מהודו, ביניהם הגר"ש וואזנר (שכבר ב"קול קורא" הראשון התבטא בצורה מינורית, יחד עם הגר"נ קרליץ: "ישתדלו להחליפן… אף שיש צדדים בהלכה") שבנו הגרב"צ וואזנר כתב תשובה ארוכה להתיר, "לאור מה שנתפרסם בחוצות מכתבי א"א מו"ר עט"ר ונשיאנו הגאון הגדול פוסק הדור הגר"ש הלוי וואזנר שליט"א, ומה שזכיתי לדבר עמו בנד"ד כמה פעמים פה אל פה, ואחר שנתלבנו הדברים בעיון רב גם בבית מדרשינו בין ת"ח וחברים מקשיבים וברוב עם".

  ואפילו השיער שבא מהמקדש ההודי עצמו, כתב ע"ז הגרחי"ד ווייס (דיין ומוצ סאטמר אנטוורפן) "והגאון הגדול מהר"ש וואזנר שליט"א בעל שבט הלוי הסכים עמי דמעיקר הדין יש צדדים להקל שאין השערות בכלל תקרובת".

  כך שלא ברור על מה חתם בנו של הגר"ש וואזנר, ואם בכלל חתם. כי לשיטתו כל ענין ההכשר הוא לרווחא דמילתא.

  וכל חתימות המופיעים בפשקווילים בנושא זה צריכים בירור מעמיק, אם אכן חתמו ועל מה חתמו, הרי לא מזמן התפרסמה פרשיה על פשקוויל דומה מזוויף, והתפרסם הענין רק בגלל שאחד הרבנים טרח להכחיש את חתימתו, כי בדרך כלל אינם טורחים להכחיש.

  ולעצם הפשקוויל המדובר, שמתבסס על איזה דו"ח, הרי מגוחך להסיק מסקנות על סמך דו"ח אחד ויחיד. כבר כתב בנו של הגר"ש וואזנר, "ומה שחשש מאן דהוא משום שתושבי הודו הם רוב כנגד כל העולם, הנה מלבד שזה אינו מסתבר, וגם ראינו דו"ח ממאגר העולמי, שרוב שיער העולם בא מסין, ועכ"פ יחד עם שאר מדינות, פשיטא שהשיער ההודי בטל ברוב, אלא אפילו תימא שההודי הוא הרוב, אין זו טענה"…

  וממשיך: "איברא דכל זה כתבנו רק לרווחא דמילתא, כי זה עתה הראוני דו"ח נוסף, שהודו עצמה מייצאת ס"ה 4500 טון שיער לשנה, ועיקרו ורובו בא משאר עיירות שברחבי המדינה, ממקומות שאין להן שום קשר ושייכות לע"ז, אלא ממרבית הציבור שהוא עני ביותר, המקבצים במשך כל ימות השנה כל שיער הנושר מראשיהן, בכדי למכרו עבור פת לחם, והחלק הבא מטירופטי שהוא מקום הע"ז, אינו אלא 500 טון, שהוא מיעוט ברור מכלל השערות היוצא ממדינה זו, ומעתה לאור כל האמור, אפי' פאה הבאה ודאי מהודו, משורת הדין יש להתירה מטעם כל דפריש, וכ"ש שאר פאות שלא נודע מקורן, דאין לך כל דפריש גדול מזה, אחרי שיש כאן רוב כפול, רוב שיער, ורוב מדינות, מלבד כל הספיקות ושאר צירופים הנ"ל, וזה פשוט".

  מאיר |
  הגב
 2. מ

  הפאות של ימנו נראות כשיער ממש ועושות את האישה טוב יותר מאשר עם שיערה לא זו מטרת כיסוי הראש

  צודקים פאה נראת כשיער ממש ורווקה נראת פחות טוב מהחובשת פאה |
  הגב
 3. ודאי סוד החשמל קול הגאולה קו האמת קו התשובה קו עקבתא דמשיחא קו אורו של משיח

  גם אני מצטרף לכל אותם שהולכים לשרוף את הפאה, בואו נעשה מעמד קידוש השם גדול ונבער את הרע מקרבנו!!!

  יהודי ולא נוכרי |
  הגב