המאבק על השבת בחדרה: הרבנים נגד ראש העיר וקובי מימון

זעקת השבת השבת בחדרה: רבני ועסקני העיר חדרה התכנסו לדיון חירום בעקבות החלטת ראש העיר צביקה גנדלמן להעלות לדיון בישיבת מועצת העיר הקרובה חוק שיאפשר פתיחת עסקים בשבת קודש. דובר ראש העיר בתגובה: "ראש העיר יביא את הנושא להצבעה והחלטה של מועצת העיר".

המלחמה על השבת בחדרה: רבני ועסקני העיר חדרה התכנסו לדיון חירום בעקבות החלטת ראש העיר צביקה גנדלמן להעלות לדיון בישיבת מועצת העיר הקרובה חוק שיאפשר פתיחת עסקים בשבת קודש. החוק יעניק לראש העיר את הסמכות להפעיל בתי עסק בשבת, ביניהם בתי קולנוע, בתי עינוגים ומסעדות.

בחודשים האחרונים, ניטש מלחמת עולם סביב נושא השבת בחדרה, כאשר רוב חברי העירה דתיים וחרדים כאחד נלחמו כנגד ראש העיר מטעם 'יש עתיד', צביקה גנדלמן, ודרשו ממנו בצורה חד משמעית שלא יפתח עסקים בשבת כפי הסטטוס קוו הנהוג בעיר.

לפני כשנה וחצי, בתום מערכת בחירות סוערת ניצח צביקה גנדלמן את ראש העיר המסורתי חיים אביטן על חודם של מספר קולות מה שהביא לחשש רב בקרב הקהילה החרדית בעיר כי ראש העיר מטעם 'יש עתיד' ינסה לפגוע בסטטוס קוו הקיים בעיר.

ואכן, התחזיות הקודרות התממשו, בתחילת הקדנציה החליט גנדלמן להעביר הצעת חוק במועצה לפתוח בתי עינוגים בשבת ובחגים, החוק יאפשר את  פתיחת את מתחם' מיקס', שהקימה חברת "פוליגון" של איש העסקים,קובי מימון, מדובר במתחם קניות גדול אשר בתוכו אולם קולנוע רחב ידיים שממוקם בסמוך לבתי מגורים בחדרה המשתייכים לקהילה החרדית בעיר.

בשלב הנוכחי, חברי סיעת יהדות התורה בחדרה ובראשם הרב בנציון נורדמן, הבהירו לראש העיר שבמידה והחוק יעבור יפרשו לאלתר יחד עם  סיעות ש"ס הבית היהודי  'זהות יהודית', וכן חלק מהרשימה של סגנית ראש העיר חדווה יחזקאלי, באם הנושא יאושר.

במהלך החודשים שחלפו, גנדלמן דחה שוב ושוב את ההצבעה והעדיף שלא לעסוק 'בתפוח אדמה' הלוהט בישיבת מועצת העיר מחשש שיובס ויישאר  בסופו של יום ללא קואליציה.

אך לפני תקופה הגישו מספר תושבי חדרה הדתיים (בעידודם של חברי המועצה החרדים) עתירה לבג"ץ כנגד ראש העיר גנדלמן בדרישה להביא את ההצבעה למועצת העיר.

לאחר דיון בבג"ץ, בית המשפט קבע אתמול  שראש העיר מחוייב להביא את החלטה לישיבת המועצה שם תתקבל ההחלטה, (לנציגים החרדים והדתיים ישנו רוב במועצת העיר מ. ה) .

יש לציין, כי בחדרה פועלים מספר עסקים מצומצם בשבת. מלבד חנות בורקס וקפה ארומה. אף חנות בעיר לא נפתחה בימי שבת בגלל הסטטוס קוו בעיר.

פתיחת מרכז הקניות החדש עשויה לשנות את חוקי המשחק. מדובר במתחם שהושקע בו כסף רב ועשוי להכניס כסף רב לעירייה מתשלומי ארנונה.

רבנים 2

היום כאמור התכנסו כל רבני העיר ללא יוצא מן הכלל שהתאגדו כנגד פריצת חומות השבת בעיר. בדיון החירום השתתפו: המרא דאתרא רבי שמעון ביטון שליט"א, הרב יהושע ארנברג שליט"א, הרב ליאור כחלון שליט"א, הרב אבנר שרייבר שליט"א (שהוא גם חתנו של המרא דאתרא רבי דוד ורנר, שנבצר ממנו להשתתף מחמת סיבה רפואית), רבה של בית אליעזר הרב אסולין שליט"א, ורבני הציונות הדתית. בכינוס נכחו חברי מועצת העיר, בועז ביטון (ש"ס), בן ציון נורדמן (דגל התורה), אליהו בוסקילה (הבית היהודי).

רבנים 1

כמו כן הפתיע חבר המועצה מטעם הבית היהודי הרב אליהו בוסקילה מהבית היהודי שישתתף בישיבה הבהולה והביע את דעתו הנחרצת בנידון.

הרבנים סיכמו שיקדשו מלחמת חורמה בשינוי הסטטוס קוו בעיר הדתית ולא ינוחו וישקטו עד לסיכול התכנית.

אחד הרבנים הצהיר שחברת פוליגון השייכת לאיש העסקים קובי מימון, (ששמו נקשר באחרונה לשתיקתו של שר האוצר משה כחלון בונשא הגז לאור הקשרים הענפים של כחלון עם איש העסקים קובי מימון ששותף למניות הגז) הקימה את המתחם המדובר שעומד במרכז המריבה, הקמת המתחם תביא לחילולי שבת בעיר הדתית והשקטה חדרה "לא יתכן שכעת יתנו יד לחברה שקשורה בחילולי שבת", הבהיר.

בסיום הישיבה חתמו הרבנים על מכתב המורה לכל חברי המועצה להתנגד לחוק במתכונתו הנוכחית, עד שיימצא פתרון ראוי לשמירה השבת

דוברו של ראש העיר אבי מוסקו ביקש לברר על שמם של הרבנים והעסקנים שיצאו במחאה, אך סירב להביע תגובה ענינית, כשעה מאוחר יותר הגיב:"ראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן מתכוון למלא את בקשת בית המשפט העליון ולהביא את הנושא להצבעה והחלטה של מועצת העיר".

מחברת פוליגון לא נמסרה עד כה תגובה.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.