המאבק על ציונו של האמורא: הרב בצרי הגיע לחזק

הגאון הרב יצחק בצרי הגיע לחזק את הרב רפאל כהן על מאבקו לשימור הציון של הצדיק רבי יצחק נפחא

המאבק בטבריה בין החילונים לחרדים: לאחר שהפעילים החילונים הרסו את השלטים על ציונו של האמורא רבי יצחק נפחא, הרב יצחק בצרי הגיע לחזק את את הרב רפאל כהן ולתמוך במאבקו לשימור האתר הקדוש.

וכך אמר הרב בצרי: "אנחנו מצטערים לראות שיש אנשים שרוצים להרוס את הציון הקדוש .עם ישראל צריך לבוא בהמוניו להתפלל במקום לערוך במקום כנסים של חיזוק ותפילות ברוב עם".

לפני כחודש דיווחנו כאן ב'אקטואליק' על מאבקו של הרב רפאל כהן, יו"ר ארגון קברי אבותינו, שדרש שלא יהרסו את ציונו של האמורא רבי יצחק נפחא, הטמון על פי המסורת בטבריה.

הרב רפאל כהן ועוד פעילים מארגון קברי אבותינו תלו ליד הציון שלטים, בכדי ליידע את הציבור על המקום ועל כך שמדובר במקום קדוש. אלא שבליל אמש פרצו אלמונים למתחם והסירו את השלטים בניסיון להתריס כנגד הציבור החרדי ולמנוע את הקמת המתחם.

הרב רפאל מבטיח בשיחה ל"אקטואליק" כי בכוונתו להחזיר את השלטים שהסירו ככל הנראה – הפעילים האנטי דתיים שדורשים להקים במקום גינת משחקים.

על השלט נכתב: "מקום קדוש: בית עלמין יהודי קדמון בו טמון אמורא קדוש רבי יצחק נפחא זצוק"ל. מצווה רבה להרבות בתפילה ותחנונים במקום קדוש זה, לעורר רחמי שמיים".

הרב רפאל כהן, שפועל רבות למען קברי הצדיקים בטבריה, מתריע כבר זמן רב על מעשה חמור שנעשה בשטח בו קבור לפי המסורת רבי יצחק נפחא זיע"א, וכוונות להריסת ציונו. מדובר על שטח הנמצא מול חוף הלידו בטבריה – בכניסה מכיוון צפת.

לפני כ-16 שנה זממו אנשי המלון הסקוטי להקים בשטח הקדוש בניין של הכנסייה הגדולה באזור הצפון, בחסדי שמים – לאחר מלחמות והפגנות – הם נסוגו בהם מכונותיהם הזדוניות.

אבל בימים האחרונים התגלה כי הם עלו עם טרקטורים על החלקה, ולטענת הרב כהן הם הרסו את שרידי הקבר בטענה שמקימים שם גן ציבורי, על אף שהם מכירים את הרגישות שיש במקום.

הרב רפאל כהן הבהיר בראיון ל"אקטואליק" כי הציבור החרדי לא יוותר. "יש כאן את הציון של התנא הקדוש ולא ניתן שיבנו עליו לא מבנה ולא גן משחקים".

אודות מקום קבורתו של רבי יצחק נפחא מופיע מופיע בספר הגלגולים של הרב חיים ויטאל: "חוץ לטבריה, כנגד כותל הצפוני של החומה – וקרוב אליו, יש שם כמו שנים או שלשה כוכין, ואומרים כי הם קברי צדיקים, ואיני זוכר מה שאומרים העולם. ונלע"ד שאומרים שרבי יצחק נפחא אחד מהם, והודה לי מורי שהם קברי צדיקים. ונלע"ד שאמר לי, שהוא כמו שאומרים בני אדם".

בימים אלו נשלחו מכתבים לראש העיר ולסגניו, כל החומר הועבר לרבנים, ובארגון מקווים שהלחץ יעשה את שלו והעבודות יופסקו לאלתר.

לפני כחמש עשרה שנה שיגר הרב ישראל דרעי מנכ"ל המקומות הקדושים מכתב, בו הוא כתב כי לאחר בדיקה ובירור עולה כי קברו של רב יצחק נפחא נמצא בטבריה ליד הכנסיה הסקוטית. "חשוב מאוד שהמקום יוכר כמקום קדוש על פי חוק", כך חתם האחראי על המקומות הקדושים.

רבי יצחק נפחא, אמורא ארץ ישראלי בן הדור השני והשלישי. כינויו "נפחא" (המעיד על מקצועו, נפח), המופיע לעתים קרובות בתלמוד הבבלי אינו מופיע כלל בתלמוד הירושלמי.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.