המאבק שלי ושלך : נלחמים באלימות

יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים הוא יום שבו נובע הצורך לחשוף יותר את הנתונים האמיתיים אודות היקף האלימות נגד נשים בייחוד שמדובר בציבור שלא מדווח לרשויות

בכל העולם מציינים את האלימות נגד נשים. המאבק היום בהחלט אקטואלי ורלוונטי יותר יחסית למה שאנחנו שומעים וחווים. ארגוני הנשים קמו כדי לעודד נשים לקום ולהפסיק לשתוק.

בשבוע האחרון עמותת "בת מלך" המלווה נשים נפגעות אלימות במשפחה מהציבור הדתי והחרדי בשיתוף פורום הנשים של הבית היהודי, בקמפיין # ישלך-בית בת-מלך.

במסגרת הקמפיין הודפסו אלפי מדבקות המעודדות נשים שנפגעו מאלימות לפנות לקבלת עזרה. המדבקות, עם מספר הקו החם של העמותה, מופצות בעזרת מובילות דעה, נשות רוח ותרבות ומתנדבות של פורום הנשים של הבית היהודי ועמותת בת מלך ברחבי הארץ בתקווה לחולל שינוי תודעתי המבטא לקיחת אחריות חברתית במיגור תופעת האלימות במשפחה, ולסייע לנשים הסובלות מאלימות מצד בני זוגן. מטרת הקמפיין להעלות מודעות לתופעה של אלימות נגד נשים בקהילה ולעודד נשים שנפגעו לאזור אומץ וליצור קשר עם גורמי טיפול מקצועיים שיכולים לסייע להן לצאת מהתופת.

יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי: "מטרת הקמפיין המשותף היא העלאת המודעות והושטת יד לנשים נפגעות אלימות בתפוצה רחבה בקהילות שונות ברחבי הארץ. עלינו להיות ערניות לקריאות מצוקה ולדעת איך לכוון נכון אישה הזקוקה לעזרה. מקלטי בת מלך והצוותים המסורים שלהם הוציאו מאות נשים מחיי אומללות וליוו אותן בחזרה לחיים נורמטיביים עם תקווה חדשה. עבודת קודש מופלאה של הצלת חיים".

 

"באשר תלכי – אלך "

פייני סוקניק הקימה את עמותת "באשר תלכי". אמא לשלושה ילדים שהחליטה אחרי הליך גירושין ארוך ומורכב. בו חוותה חוויות לא קלות של דחייה חברתית וקהילתית, התמודדות עם בתי דין ובתי משפט ובנוסף התמודדות יום יומית עם חיים חדשים כאם חד הורית. כשהבנתי שאין גוף ארצי שמסייע לנשים חרדיות הנמצאות בתהליך גירושין,. החלטתי שצריך להקים ארגון כזה.

איך הכל התחיל ?

התחלתי בלימודי מנהיגות בתכנית "סדר חברתי חדש" של ארגון ויצו, תוך כדי הלימודים התחלתי עם הקמת העמותה המסודרת. הקמנו קבוצת מיקוד ש 20 נשים חרדיות ושם בנינו את מצבת הצרכים והרעיונות לפעולה. תוך כדי שיחות על ההקמה, התחלנו כבר לעבוד ומהר מאד התחילו להגיע פניות חדשות ותוך 4 שנים טפלנו בלמעלה מ- 1500 פניות של נשים פרטניות.

ולמה דווקא "באשר תלכי"

כשחיפשתי את השם הקולע לעמותה – שאלתי חברות , אנשים קרובים ורחוקים ואפילו פרסמתי סטטוס בפייסבוק שמבקש השראה. מנחת קבוצת המנהיגות שלי הציעה את השם "אל אשר תלכי"- ואני התלהבתי וקצרתי ל"באשר תלכי". השם לקוח ממגילת רות- ומבטא בעיני העצמה נשית, עצמאות, וחוסר שיפוטיות בין אישה לרעותה.  רות אומרת לנעמי- אל אשר תלכי אלך- ומבטאת אמון מוחלט בנעמי ובבחירותיה. כך גם אנו רוצות להראות לנשים שהקהילה שלנו מקבלת אותן בכבוד, ללא שיפוטיות ומעוניינת ללוות אותן בדרך בה בחרו בצורה הטובה ביותר

מה הם הקווים האדומים לאלימות נגד נשים?

אלימות במשפחה היא בעיה ציבורית-חברתית, שאינה מיוחדת  רק לציבור החרדי. השפעותיה ניכרות בטווח הקצר והארוך כאחד  האלימות בתוך המשפחה מאופיינת בשימוש בכוח לא לגיטימי, פיזי, ופסיכולוגי של בן משפחה חזק כלפי בן משפחה חלש ממנו. הכוח המופעל יכול להיות ברמות שונות של חומרה, תדירות, משך זמן ותוצאות. במרבית המקרים של אלימות בין בני זוג, מדובר באלימות של גברים כנגד נשים ובמיעוטם קיימים גם מקרים של אלימות נשים.

ביטויי הכוח יכולים להיות פיזיים (סטירה, דחיפה, בעיטה, דקירה), תוך שימוש או אי שימוש בכלי נשק (חמים וקרים). הם יכולים להיות קשורים ליחסים שבינו לבינה או נפשיים ורגשיים (פעילים: איומים, קללות, השפלות, יצירת אווירת טרור או סבילים: הזנחה, מניעת טיפול).

 

מקימת הארגון "באשר תלכי" פייני סוקניק

לאלימות השלכות קשות על כל בני המשפחה, הן במישור הרגשי/פסיכולוגי והן במישור התפקודי. בתוך המשפחה נוצרת דינמיקה של פחד וחרדה קיומית, בלבול ביחסי הכוח והתפקיד, שמירת סוד והתנתקות ממערכות תמיכה.כיום אנו יודעים, כי ילדים הגדלים במשפחות הנגועות באלימות שכזו עלולים גם הם להפוך לאלימים בעצמם כילדים וכמבוגרים לעתיד. עוד אנו יודעים, כי המחיר הנפשי של ילדים עדים לאלימות אינו נמוך ממחירה של האלימות הישירה.

אני חושבת שכל לאישה, אינטואיטיבית, יודעת  בינה לבין עצמה, מתי ההתנהלות בבית היא לא בריאה ולא נורמלית. הקול הזה פעמים רבות מושתק על ידי קולות אחרים. ואת ההקשבה אליו- צריך לחזק. בנוסף- ישנם סימני אזהרה רבים שיכולים לאותת לאישה על כך.  ישנם ארגונים רבים שיכולים לסייע לאישה שמתלבטת לגבי אותן הקולות וסמני האזהרה. ביניהן יש את מרכז תה"ל בירושלים, ארגון "יד שרה" וכמובן "באשר תלכי".

סיפור מעורר השראה שלך ולארגון שלך?

לפני כשנה וחצי עמותת "באשר תלכי" זכתה להכרה ציבורית משמעותית. כאשר נבחרתי להדליק משואה  בטקס המרכזי של יום העצמאות בהדלקת המשואה, כוונתי את  ראשית דברי אל אחיותיי- כל הנשים האמיצות והמתמודדות, שמצליחות לצאת מעמק הבכא. עד היום אני מקבלת מיילים  ושיחות טלפון בהם מספרים לי נשים רבות עד כמה המילים האלה היו משמעותיות עבורן. ועד כמה המילים האלה הוו עבורן פתח להתחלת ההתמודדות וליציאה מהמקום הבעייתי בה סבלו במשך שנים. אחת מהנשים – שסבלה מאלימות קשה במיוחד (עד כדי סימנים ברורים   על הגוף) סיפרה לי על כך כשנפגשה איתי לראשונה. אותה אישה נמצאת היום במצב אחר לחלוטין. היא וילדיה מוגנים , והיא מתחילה לבנות את חייה ללא פחד יום יומי על חייה וחיי ילדיה.

במה את גאה במיוחד?

אני גאה במיוחד בעובדה שהצלחנו להקים קהילה של  אלפי נשים מתמודדות ואמיצות. שמצליחות להתבונן על הקושי  האובייקטיבי כאתגר וכמקפצה, וכשעוברות את השלבים הקשים יותר- הופכות להיות תומכות ומלוות של נשים אחרות. הארגון- שצמח "מלמטה למעלה" – מהשטח-מקבוצת נשים שהחליטה לקחת את האחריות על מה שקורה לה בידיה ולהפסיק לצפות שאחרים יעשו עבורן את העבודה.

אני גאה בעובדה שהצלחנו בשנים האחרונות להעלות את הנושא למודעות חברתית וציבורית ולהיות חלק משינוי התודעה החברתית של החברה החרדית סביב נושא הגירושין וילדי גירושין. העלאת מודעות בשילוב עשייה בשטח הן הדרכים היחידות להשפיע וליצור שינוי חברתי.

מאיפה להתחיל את השינוי לדעתך?

זו שאלה ארוכה, ומורכבת מאד. אני מסכימה שהשינוי האמיתי יכול להתבצע אך ורק בחינוך, לדעתי. אנחנו צריכים ללמד את הבנות שלנו, ולא פחות חשוב מכך, את הבנים שלנו איך בונים ומנהלים מערכות יחסים תקינות ובריאות. מה לגיטימי ולא לגיטימי  במסגרת מערכת נישואין. החינוך הזה יכול להתחיל בבית, מדוגמא אישית של הורים מודעים. אפשר לחנך נערות ונשים צעירות למודעות  על מאפייני זוגיות תקינה וכזו שאינה תקינה כחלק משעורי ההכנה ל"בית היהודי" שיש בסמינרים השונים. בעיני לא מספיק לתת מספר מפגשים בנושא  דרך "הדרכת כלות וחתנים". בנוסף- אני מאמינה שתכנית לווי לזוגות צעירים בשנה הראשונה לנישואיהם יכולה לסייע רבות במניעה של מערכות יחסים בעייתיות ואלימות- או לזהות ולטפל טיפול מוקדם ולהציל אנשים, נשים ומשפחות.

בנוסף- המודעות החברתית והעובדה שאסור לשתוק כשיודעים על אלימות במשפחה, ואלימות כלפי נשים- היא דבר שצריך לעורר עליו כל הזמן. דרך רבנים ומנהיגי קהילות, אמצעי תקשורת שונים וכל אדם שאכפת לו. יש עליה במודעות בנושא. אבל אף פעם זה לא מספיק.

ובכל זאת איך את נרגעת מהעשייה הסזיפית והלא פשוטה הזאת?

קשה לי להירגע, אני מודה.  תמיד יש עוד דברים לעשות. עוד עניינים לקדם. אבל למדתי שכדי שהשליחות  שלי תהיה יעילה וטובה יותר אני חייבת פסקי זמן. כדי לא להישחק ולא להיפגע בעצמי.  אני נרגעת עם מוזיקה טובה, פעילות גופנית , ושיחה עם חברות ומשפחה. אני נרגעת בשבתות. כשאין אפשרות לדבר בטלפון … וגם שוקולד עוזר להירגע לפעמים

אישה היא?

אישה היא אדם. הכי פשוט, הכי נכון והכי משחרר.

אישה היא עולם ומלואו. עם זכות להרגיש כזו ולהתנהג ככזו.

דרכים לפנות לבאשר תלכי: דרך קו חם- במספר הטלפון. האתר של "באשר תלכי" או דף הפייסבוק שלנו

נשמח לסייע או להפנות לגורמים הרלוונטים בעת הצורך.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.