המבדיל בין קודש לחו"ל

החופש כבר כאן, ואם תתעקשו אז הנה מגיע בין הזמנים, יותר משפחות חרדיות בוחרות להעביר את החופשה המשפחתית מעבר לים, איך מתמודדים עם נושאי הכשרות וגם כמה המלצות לבחירת היעד המותאם למשפחה החרדית

הקיץ כבר כאן ולשם כך לא זקוקים לחזאי מרגישים זאת לבד.

הקיץ פירושו גם חופשת 'בין הזמנים', אם אתם מאותם אלו שלא בונים על טיולים מסביב לעולם ומסתפקים בגן צ'רלס קלור בת"א או באחד הפארקים שבערים הסמוכות ייתכן ואתם נימנים על אחת מהקבוצות או אלו שמסתפקים בחופשה בארץ על כל גווניה, או אלו שידם אינם משגת לנפוש בחו"ל. כך או כך, מסתבר שיותר ויותר משפחות חרדיות רואות בנופש בחו"ל דרך מועדפת בכדי לנוח ולהחליף כוחות ובנוסף גם להחליף אוויר ואווירה. משפחות חרדיות שנתברכו בילדים צריכות לקחת בחשבון שסכום החופשה בקלות יגיע לכמה עשרות אלפי שקלים, ועדיין התפוסה כבר נכון לעכשיו כמעט ומלאה .

דורון מ'אסיה טרוול ' מספר, שלמרות שהישראלים אוהבים לחכות עד לרגע האחרון היות והם בטוחים שההנחה תינתן בסמוך ליציאה לחופשה צפויים להתאכזב . "כרגע אנחנו כמעט בתפוסה מלאה לכל היעדים בעולם כולל יעדים אקזוטיים (שנגיע אליהם בהמשך). מנכ"ל 'גיל ונופש' יצחק גולדפדן, מודה שאכן מנסים לא פעם לנהל מו"מ על סכום החופשה , אך הוא מקבל זאת בשלוות נפש וכחלק מגזירת המקצוע .לדבריו "יהודי שלא מתמקח, יש צורך לבדוק ביהדותו "

'אסיה טרוול ' מתוך עיקרון מעניקה הנחה למשפחות ברוכות ילדים ,גודל ההנחה נקבע ע"פ מספר הנפשות הנוסעות."אנחנו משתדלים לבוא לקראת הלקוח בנושא זה, אך גם לכך יש גבול היות ויש עלויות לא מעטות". גולדפדן מספר שלמרות שישנן לא מעט משפחות שמצהירות שאינן "גומרות את החודש", אין ירידה במספר הנופשים שבוחרים בחו"ל, משנה לשנה מצטרפים אליהם עוד ועוד נופשים, ואיך מסתדרים אותם נופשים מבחינה כלכלית? הרי בכל זאת מדובר בהוצאה ענקית למשפחה ובל נשכח שאנחנו כחודשיים לפני החגים וחודש לפני פתיחת שנת הלימודים?

בחיוך הוא משיב לי ש"מדובר באנשים ששייכים לארגון "פי"ל". מהו אותו ארגון פי"ל? פי"ל ראשי תיבות "פחות יישאר ליורשים". בנוסף לכך "הם מחלקים לתשלומים רבים, כפי שמר וגברת ישראלי אוהבים וכך מרגישים זאת פחות".

אז לאחר שהבנו במה דברים אמורים בנושא הכספי נשאר רק לבדוק להיכן טסים.

בוחרים יעד אקזוטי

ישנם המקומות הסטנדרטים האהובים והמוכרים באירופה ביניהם ניתן למצוא את פראג,היער השחור {שהוא מקום פסטורלי ומדהים הממוקם בגבולות גרמניה צרפת ושוויץ} וישנו את זנזיבר-אליו נגיע בהמשך.

גם דורון וגם גולדפדן תמימי דעים בכך שרמת הציפיות של הנופש החרדי עלתה פלאים בשנים האחרונות "אם פעם הוא הסתפק בדג סלומון עטוף בנייר כסף לצד תפו"א והיה מאושר" הרי שהיום הוא דורש "משתה שלם" והחברות מתרות אחת בשניה מי תיתן הצגה גסטרונומית גדולה יותר. שתי החברות דואגות לאוכל כשר למהדרין עם משגיח צמוד ,מטיסים שף,ומכשירים את כל המטבח במלון ולא אחת זה מגיע להחלפות אפילו של גומיות התנור .הכל מתוך דאגה אמיתית לשמירת הכשרות המהודרת.

גולדפדן מודה ביושר שבנושא הכשרות צריך טוב טוב לבדוק בציציותיו של הסוכן היות ובאירופה ניתן מאוד בקלות לרמות בנושא זה וחלילה אפשר להגיע לידי מכשול. הנופשים החרדים לא מסתפקים באוכל הנפלא והמגוון שמונח למולם בכדי לענג אותם יש צורך בתכניות מגוונות לשם כך מטיסים גדולי זמר חסידיים,רבנים מרצים וכל דבר שיגרום לרווחת הדעת.

אל לכם לדאוג הדרישות הרבות של הנופשים אינן יורדות מהרווחים של בעלי סוכנויות הנופש. "הכל מגולגל על הנופש בסופו של דבר, הוא רוצה אוכל מגוון תכנית מענינת ,מלון ברמה גבוהה,מדריך טיולים צמוד מצאת החמה עד צאת להלבנה,הכל מתורגם לכסף ". אומר לי ע' פקיד בכיר באחת מחברות התיירות הגדולות.

ע' שבקיא היטב ברזי הנופשים ומכיר את התחום היטב גם מבחינת הנופש החרדי, אומר לי שאת הטסים לחו"ל ניתן לאפיין מאוד בקלות. הם אותם אלו שעל פי רוב ינפשו בכל פסח שבוע ימים במלון, הם נוסעים ברכבי פאר, לובשים מותגים ידועים והם שייכים דווקא יותר למגזר החרדי מודרני דהיינו אלו שיוצאים לעבוד ורוצים גם לראות עולם ולא רואים בושה במילה נהנתנות. "תסתכל בברשתות החברתיות  תראה כמה משפחות חרדיות מפרסמות צילומים שלהם מנופשים בחו"ל זה הקהל זה הציבור. בעבר מי שהיתה לו את האפשרות הרגיש שלא בנוח לחשוף את הונו היום עושים תחרות למי יש יותר. זו המציאות גם אם היא ראויה וגם אם לאו, מעטים מבין הנופשים יקבלו את התואר 'פרומערים' ה'פרומערים' נופשים בגן צא'רלס קלור ונוסעים לפארק רעננה".

אחת מהאטרקציות הגדולות כיום לציבור החרדי שכבר היה באירופה היא זנזיבר .אם רצתם לגוגל לחפש היכן היא אתם לא לבד,וכי מה לחרדים וזנזיבר? מסתבר שלא מעט, זנזיבר הוא חבל ארץ ברפובליקת טנזניה שבמזרח אפריקה, הכולל את איי זנזיבר ופמבה הנמצאים כ-25–50 ק"מ מחופי טנזניה, מקום פסטוראלי רחוק מהציויליזציה שאנחנו מכירים שחופי תכלת נושקים לאדמתה אין לי פשוט תיאור אחר לנוכח התמונות שראיתי .

ב'אסיה טרוול' מספרים בגאווה שהם היחידים בעולם שמטיסים נופשים חרדים לשם ודואגים לאוכל גלאט לכל תקופת הנופש כדת וכדין. לשאלתי כיצד הגיעו לשם ענה לי שדרך חבדני"ק שגם הוא קשור לחברתם, ראית כבר חב"דניק שלא מגיע לכל מקום בעולם? "פתחנו כפר נופש, מטבח כשר, אנחנו יודעים לשנע אוכל למקום, טבח יהודי ישראלי ומשגיח יושב שם ומבשלים אוכל טרי וכשר" זהו המתכון להצלחת זנזיבר לדבריו של דורון ולא זו בלבד, הם ממשיכים לתור בעולם אחר מקום אקזוטי חדש שרגל נופש חרדי טרם היתה בו.

סדר הגודל לתשלום לאדם בחדר זוגי לנופש הכל כלול באירופה מתחיל בכ 4000 שקל וממשיך לגדול לפי היעד ומספר הימים, שתי החברות התור מדגם מייצג נהנות מלקוחות חוזרים לצד חדשים המגיעים מפה לאוזן ומפרסום בעלוני השבת השונים.

לצד סוג הנופש הזה ישנם שבוחרים לעשות זאת אחרת

א. וד. הם זוג נשוי עם 3 ילדים שסירבו להופיע בשמם המלא או לתת את תמונתם. אך הסכימו לשתף את שיטת הנופש שלהם בחו"ל מזה שנים. לדבריהם כשהם טסים לחו"ל הדבר האחרון שמעניין אותם הוא טיול מאורגן עם קבוצת חרדים דומה להם. הם מבקשים להתנתק, לא מעניין אותם הרכילות הקבוצתית ולא מעניין אותם קודי הלבוש החרדי , שבבית הם מקפידים עליהם יותר, א' מחליף את מכנסיו למכנסי ג'ינס ואת החולצה המכופתרת לחולצת טריקו ממותגת ,לראשו כובע או קסקט ,כך כשכלפי חוץ אין שום סממן חרדי,  "כל זה לא מפריע לנו לשמור על כשרות ,להתפלל גם ללא מניין ולהודות לה' על העולם היפה שברא" .

 

איך בכל זאת בלי קבוצה מסתדרים עם האוכל ודרישות ההלכה? "אנחנו טסים לחו"ל ומביאים איתנו מהארץ אוכל בקופסאות שימורים וכשזה ניתן, אוכלים בבתי חב"ד ,או ניזונים מפירות ירקות ביצים וכדו'.אומרת לי ד' ."מראש חופשה מסוג כזה אנחנו יודעים שלא טסנו בשביל האוכל אלא בשביל דברים אחרים", רק למשמע השם טיול מאורגן אנחנו מקבלים פריחה. אנחנו לא בבית ספר ולא מעניין אותנו להלך כמו בעדר, טוב לנו לזוגיות , ולחוויית הטיול להיות לבד"

לא מעט זוגות שהם מכירים שנוהגים כמותם. "תפתח את הפייס (פייסבוק), תראה מלא תמונות של זוגות חרדים ,שלא סופרים אף אחד ומראים כיצד הם מבלים בחו"ל"  ,אני עוד נראית כמו "רעבצען" לידן. אבל כל אחד והחשבון נפש שלו. אני לא מטיפה לאחרים ולא מעוניינת שיטיפו לי, אבל מספיק לי הלחץ החברתי הכובל ,כל השנה בכדי שפעם בשנה אוכל להיעלם חברתית ולהרגיש חופשיה. לתת דין וחשבון רק לקב"ה ולא לסגניו עלי אדמות."

חרדים מטיילים (צילום: פלאש 90)

 

מבחינת המחירים לטענתם, הם משלמים הרבה פחות, היות ואין להם צורך במדריך ולא באוכל ובנוסף אין מישהו שבדרך צריך גם לגזור עליהם קופון. "חופשה זוגית לשבוע עולה לנו סביב 3000 שקל". את החופשה הם מזמינים בעזרת אתרי נופש כבר מהארץ. הן את הטיסה והן את המלון .בודקים באינטרנט היכן מומלץ לסייר או "המלצות על חנויות שוות", בודקים את המרחק לבית חב"ד וסוגרים את כל הנופש בקלות ובמיומנות.

כיצד מתמודדים עם העלויות לצד בית עם ילדים ודרישות כלכליות? "אנחנו זוג ממוצע" עונים השניים ,"אנחנו עובדים ומצטמצמים בדברים אחרים במהלך השנה, מתוך ידיעה שבסופו של דבר בקיץ נטוס לחו"ל", היום ישנם הרבה דילים שווים אם יודעים מתי והיכן לסגור", לראייה הם שולפים את הסלולארי ומראים לי שפע של תמונות מהחופשות האחרונות שלהם, אין ספק שהם יודעים להיכן לטוס.

אנשי חינוך שפנינו אליהם במסגרת הכתבה סרבו להגיב באופן רשמי בטענה כי "ישנם היום רבנים שחלוקים בנושא זה, יש שיגידו כך וישנם שיאמרו אחרת,  אם פעם היה הס מלהזכיר חופשות ונופשים ראה עכשיו העיתונים החרדים מפרסמים מודעות נופש ונכנעו ללחץ החברתי אומנם בקטן הם רושמים שכל אחד יבדוק עם רבותיו אבל בגדול הציבור מזמן כבר נופש בארץ ובעולם".

תוך כדי סיום הכתיבה אני מהרהר  לעצמי האם ייתכן ורק אני מסתפק בחופשה בנתניה ומאושר עד הגג?  כולם טסים לחו"ל ורק אני נשאר לשמור על הארץ? ותודו שהמסקנה מתבקשת, את החופשה בסופו של דבר לא עושה המיקום וגם לא סכום הכסף שהוצאת, אלא אך ורק ההנאה שהפקת ממנה.

שלווה ,רוח נעימה,החלפת כוחות,שהייה עם המשפחה ללא טרדות היום יום, היכן שלא תהיה, זהו המתכון לחופשה נעימה ובריאה.

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.