המבקר עונה ללפיד: הגיע הזמן להחליף את החזית

המבקר בתשובה לשאלה הצינית של לפיד: מדוע החרדים מייללים כשמשאירים אותם בחוץ?

**

באחד מכתבות הפייסבוק שלו גילגל לפיד את עיניו בתמיהה צינית: מדוע החרדים נפגעים ומייללים מכך שמדירים אותם מהקואליציה? מדוע לשמאל או לימין וכדומה מותר מדי פעם מלהיות באופוזיציה, ורק החרדים תמיד חייבים להיות בממשלה?
התמיהה כמובן היתה מעושה, וזאת משום שהיה שקוף כי הדרת החרדים לא היתה פוליטית-עניינית, אלא מלווה במסע הסתה והכפשה לצורך צבירת כח אלקטוראלי.
אבל ישנה תשובה אמיתית יותר לשאלה המיתממת הנ"ל: נכון. הציבור החרדי התרגל והפנים כי אין לו ברירה אלא להיות בקואליציה – אם ברצונו לשרוד. הציבור הזה הבין שבמדינה הזו מדברים על דמוקרטיה ושוויון, אבל בפועל, אם אתה חרדי יקפחו אותך מכל כיוון אפשרי ואפילו ימציאו חוקים מיוחדים כדי לקצץ לך בתקציבים שמקבלת כל קבוצת אוכלוסיה אחרת.
לא צריך להתאמץ יותר מדי: די בביקור חטוף בכמה מוסדות חינוך חרדיים ולעומתם במוסדות אחרים, דלי"ם או חילוניים, כדי לראות מי כאן מתוקצב כראוי וכסדר וכחוק, ומי כאן צריך להיאבק על כל קרוואן דולף.
די לבדוק את תיקצובי הערים החדשות בכדי לגלות את העובדה הגלויה וידועה, כי מוסדות ציבור חילוניים על כל סוגיהם, לרבות מבני חינוך, לרבות מבני בידור וספורט וכיוצא – מתוקצבים אוטומטית כחלק מתיכנון העיר, ואילו מוסדות חינוך חרדיים, לרבות בתי כנסת ומקוואות וכדומה – יוק. כך ניתן לראות ערים לא מעטות בהן מבני ספורט משוכללים לתפארת, ולצידם קרוואנים עלובים וזמניים המשמשים כבתי כנסת.
כי איצטדיון הוא מבנה ציבור שהציבור זקוק לו. כך גם בריכה עירונית. אבל בית כנסת? מקוה טהרה? מועדון לנוער חרדי? מה פתאום? מישהו מילמל משהו על דמוקרטיה?
וזאת הסיבה לבהלה של הציבור החרדי כאשר התברר שעומדת לקום ממשלה ללא חרדים.
משום שהרגילו אותנו שאין לנו סיכוי לקבל תקציבים באופן "נורמלי", כחוק, כמו שאמור לקבל כל אזרח מתוקף היותו אזרח. התרגלנו, ולצערנו בצדק, שאם אתה חרדי יש מספיק סעיפים שאפשר לנצל אותם בכדי לנשל אותך, ואם בכל זאת חסר – מנפיקים חוקים חדשים כמו 'מיצוי כושר השתכרות', 'חובת לימודי ליב"ה' או 'שוויון בנטל', והופ – הנה אפשר לקצץ לך את כל התקציבים ולהוסיף כמה קנסות, ותגיד תודה שלא מצליפים בך בדרך לבית הסוהר.
וכל זה היה נכון, למרבה הצער והחרפה, גם אילו לא היו בממשלה פוליטיקאים שגילו את ההזדמנות לבנות לעצמם קריירה על גבו של היהודון, סליחה החרדון, ולהפוך אותו לשק חבטות מעונה מוכה ומושפל.
(ולא שזה יעזור להם… מהר מאד הם יגלו שגם אם ימנעו את כל התקציבים מהציבור החרדי ואפילו אם יטילו עליו מיסי גולגולת מיוחדים, עדיין לא יפתרו רבע מן הבעיות הכלכליות. כי הכסף הקטן של החרדים טוב רק להסתה חד פעמית, בכל סעיף מחדש, אבל בפועל הוא אינו מצליח למלא אפילו חור אחד).
אני נזכר בהתבטאות מפתיעה בכנותה, של הראש"ל הגאון רבי עובדיה יוסף שליט"א, אשר אמר במילים מפורשות לעיני כל ישראל: "ש"ס צריכה להיות בממשלה כי אנחנו צריכים גני ילדים, צריכים מקוואות, צריכים בתי כנסת".
רוצה לומר: הרי הכל יודעים שאם לא נהיה בממשלה, לא יהיו לנו גני ילדים, לא יהיו מקוואות ולא יהיו בתי כנסת.
איזו התבטאות מדהימה!
אם מישהו מלפידי החושך היה באמת דמוקרטי, הוא היה נעלב ואולי גם תובע את הראש"ל לדין על הוצאת שם רע למדינה ומוסדותיה. אבל האמירה הנ"ל עברה בצורה הכי טבעית שבעולם. אכן, הכל יודעים את האמת על מה שקורה בפועל במדינה הפסבדו-דמוקרטית שאנו חיים בה היא מדינת ישראל.
**
ומכאן לכותרת המאמר: אם יש נחמה פורתא, היא צריכה להיות בכיוון הזה: הגיע הזמן לשנות את חזית המאבק. נכון שהמדינה לא באמת דמוקרטית ולא חולמת להיות כזו, אבל היא בכל זאת מנסה להתחזות לכזו, ולכן עלינו לעשות כל מה שניתן על מנת להציל תקציבים מתוך סעיפי החוק השונים, ולדרוש שהם יכבדו למראית עין את החוקים הדמוקרטיים שלהם.
אז נכון שהם ימשיכו לשקר לנו בפנים, ולהמציא כל חודש חוק חדש בכדי לחסום אותנו, והם בדרך כלל יצליחו, אבל אולי אם נתאמץ, נצליח להציל משהו מהשודדים.
עד היום הצלחנו להשתתף איתם בקואליציה ולקבל חלק מהמגיע לנו – מעתה והלאה נצטרך להיאבק בתנאים הרבה יותר קשים, אבל גם בשודד מדופלם אפשר להיאבק ולהציל משהו.
זהו אחד התפקידים החשובים של נציגינו כעת. להיעזר באנשי מקצוע מעולים, לאתר את סעיפי החוק השונים, ולהציק לאותם חובשי מסכַת דמוקרטיה (לרבות פניות וטירטורים בבתי משפט ובג"צ וכו' – אפשר ללמוד לא מעט מדרכו של הרב אמנון יצחק שליט"א) – בכדי למלט מהם לפחות חלק ממה שמגיע לנו.
באותה הזדמנות רצוי גם להקים מערכת הסברה מקצועית, שתוכל לחשוף בפני הציבור כולו תמונה ברורה על "הסחיטה" של הציבור החרדי. אם זה יהיה ברור, נוכל להציל עוד כמה פירורים פה ושם.
הגיע הזמן להחליף את החזית.

7 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אדרבה – קרינא דאיגרתא איהו ליהוי פרוונקא!
  תרים ת'כפפה – ותקים גוף הסברה מקצועי!
  אתה כותב מעולה ותוכל להיות מסבירן מעולה!
  אני מאמין שכעת יעזרו לך הפוליטיקאים שלנו שנהיו מובטלים – כי אם היה לנו גוף כזה, יתכן מאד שההסתה של לפיד לא היתה נקלטת וצומחת כל כך!
  לפחות מוטב מאוחר מאשר לעולם לא!
  בהצלחה!!!

  איציק בנטוב |
  הגב
 2. תודה, יעקב פרי.
  הפירגון משמח אותי מאד ונותן כוחות להמשך.
  ואני לא חושב שאני מבוזבז כאן. יש לי העונג לכתוב באתר הזה, שהוא מאד נכבד וראוי בעיניי, וימים יגידו בע"ה.
  להשתמע.

  המבקר |
  הגב
 3. כל כך נכון שבא לבכות
  הילדים שלי לומדים בקרוואן שבקיץ הוא רותח והמזגן לא תמיד עוזר- ובחורף הוא קור כלבים וגם דולף
  אני מזמינה את אבירי הדמורקטיה לראות את זה בעיניהם
  איך הם מסוגלים לשקר לנו בעיניים?
  יבושו ויכלמו פועלי אוון

  אסתי

  אסתי |
  הגב
 4. המבקר אתה גדול
  אתה מתאים לכתוב באתרים הגדולים כמו ואיי נעט וואלה ועוד.
  אתה כישרון מבוזבז

  יעקב פרי |
  הגב
 5. האמתצריך גוףשל הסברה
  כי מה שעשהאחד כמו שחר אילן הזיקלנו יותר מהרבהמושחטים
  שיהיהבהצלחה

  אבי הכוכב |
  הגב