המבקר תוקף: "הממשלה יצרה מונופול גז מתוך חולשה"

יממה לפני העלאת הדיון לכנסת מבקר המדינה פרסם דוח נוקב על מונופול הגז, וקבע כי הממשלה גיבשה את המתווה "תחת אילוצים" של חברות הגז. גם שטייניץ וסילבן שלום חוטפים ביקורת

מבקר המדינה פרסם היום דו"ח חריף ובו מסקנות על התנהלות הממשלה שהביאה למנופל הגז,  " התנהלות הממשלה תרמה ליצירת מונופול הגז", כך מחה בחריפות מבקר המדינה, השופט (בדימוס) יוסף חיים שפירא, בדוח שפירסם היום (שני) – יממה לפני תום השימוע הציבורי למתווה ולפני שהנושא יחזור לדיונים מכריעים בכנסת ובממשלה. המ

הבקר כתב כי עיתוי פרסום הדוח נועד "לסייע לכל הגורמים הנוגעים בדבר, ובראשם ממשלת ישראל, לצורך קבלת החלטה מושכלת בנושא".

עוד עולה מהדוח כי קיים "כשל שוק חמור" בעקבות התנהלות הממשלה מול חברות הגז הפרטיות – כשל שוק שנובע מניהול משא ומתן מתוך חולשה של הממשלה מול היזמים הפרטיים.

 

המבקר תקף במילים חריפות  את קבלת ההחלטות בשנים האחרונות: "התנהלות הממשלה על זרועותיה בתחום הגז הטבעי הייתה חסרה, לקויה ובלתי מגובשת. הדוח מצביע על היעדר מדיניות ממשלתית כוללת, חוסר עשייה אפקטיבית, פעולה בקצב איטי ואסדרה חלקית". הדוח עוסק בפעולת הממשלה במשך למעלה מעשור, אך בעיקר בחודשים יולי 2014-יוני 2015 – תקופה במהלכה נערכו בחירות והתחלפו שרים במשרד האנרגיה.

 

F150510FFMS14
המבקר ציין כי המדינה היא הבעלים של משאבי הטבע, ובהם מצבורי הגז, ועל כן "חובה על המדינה ועל כל גורמי האסדרה לפעול בנאמנות מלאה למען הגשמת האינטרס הציבורי".

לדבריו, ישראל היא "אי אנרגטי" – כלומר לא מקבלת נפט או גז משכנותיה ולא מחוברת לרשת חשמל אזורית. על כן, טען השופט שפירא, תגליות הגז הן "בעלות חשיבות לאומית ואסטרטגית עליונה למשק הישראלי" מכיוון שהן יכולות להבטיח למשק עצמאות אנרגטית ומקור הכנסה ממסים ותמלוגים.

על פי הדוח, חברות הגז ניהלו את המשא ומתן מול הממשלה מעמדת כוח: המבקר ציין כי במצב הקיים – ללא אחסון לגז, ללא החלטה על פיקוח מחירי הגז וכתוצאה מהעיכוב בהחלטות, "גיבשו מקבלי ההחלטות את מתווה הגז תחת אילוצים ובעמדת חולשה מול הגורמים הפרטיים". בעקבות זאת, לדבריו, "מספר קטן של חברות" מחזיק בכל שדות הגז הטבעי של ישראל.

.המבקר

לדברי המבקר שפירא, התפקוד הלקוי יצר עיכוב בפיתוח מאגר לווייתן ושדות הגז הקטנים יותר – כריש ותנין. "על הממשלה להתנהל כתזמורת הרמונית עם מנצח בראשה", כתב המבקר בביקורת ישירה על התנהלות הממשלה והעומד בראשה בשנים האחרונות בנימין נתניהו.

השרים סילבן שלום ושטיינץ גם חוטפים בדו"ח ביקורת : "המשרד לא פעל די ובקצב התואם את ההתפתחויות במשק הגז הטבעי. אי לכך אין מי שמוביל את התחום", טען המבקר. לדבריו, המשרד עוד לא הסדיר בחוק נושאים מהותיים הקשורים למתווה הגז, ולמעשה קיימת פרצה חוקית בתחום. "מדיניותו בחלק מהסוגיות העקרוניות נותרה חסרה, והוא לא עשה די לגיבושה", הוסיף המבקר.

השופט בדימוס שפירא הצהיר כי המונופול הקיים בשוק הגז (קיומו של ספק יחיד) פוגע בביטחון האנרגטי של מדינת ישראל. כיום קיים רק צינור אחד עם קיבולת מוגבלת, שמספק גז מקידוח אחד בלבד – תמר. כמו כן לא קיים מאגר לאחסון הגז הטבעי: לדברי המבקר מדובר ב"אילוץ שמעצים את הצורך בפיתוח מהיר של שדות נוספים ובמציאת פתרונות לטווח הקצר בסד זמנים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.