המגזר החרדי נדחק להקצנה / חיים גריידינגר

"הצעדים הפופוליסטים חסרי אחריות, שלא רק שלא ישיגו את מטרתם, אלא אף יחבלו בצורה אנושה בהתקדמות הגדולה שעבר המגזר החרדי בשנים האחרונות" חיים גריידינגר ומשמעותה של פסיקת בג"ץ

לא קל לחוות דעה על החלטת בית המשפט העליון מאתמול, שמבטלת את קצבאות הבטחת ההכנסה לאברכים. מצד אחד, רק מי שלא מכיר את הקרביים של המגזר החרדי יכול לחשוב כי מה שישפיע על מערכת השיקולים של אברך שחשקה נפשו בתורה, הוא קיצוץ כלכלי כזה או אחר, כואב ככל שיהיה. מצד שני, ברורה לגמרי עמדת העותרים, שמבחינתם לא רואים בלימוד התורה ערך עליון, כזה שמצדיק עזרה כלכלית או הפניית משאבים.

ובכל זאת, הכל מתחיל ונגמר בחוסר ההערכה לאלו ששוקדים על משנתם. אינני מדבר על אלו שמכלים את זמנם בהיכלי בתי המדרש, שאולי הגזירה הזו תפלוט אותם לשוק העבודה, שם יוכלו לעשות חיל. אני מדבר על כך שבמדינת ישראל של שנת 2014, משפחות רבות של אברכים קשי יום מתלבטות לפני כל הליכה למכולת, וישועה אין.

לא לחינם התחרו חברי הכנסת החרדים מקצה לקצה בהודעות בוטות כנגד פסק הדין. הם יודעים שמדובר בפגיעה בבטן הרכה של עולם התורה. עם כול הכבוד, הצעדים הקשים שנעשו בשנה האחרונה, רק הרחיקו חרדים רבים משירות צבאי או משוק התעסוקה. החלטה שכזו ממשיכה את המגמה ודוחקת את המגזר החרדי להסתגרות והקצנה.

ויש גם חצי כוס מלאה. במגזר החרדי יש לא מעטים שחושבים בשקט, ולאחרונה אף מהרהרים בקול, תחזיקו חזק, בקידום הפרדת דת ממדינה. פעולות שכאלו מקדמות תהליך בכיוון הזה בגלל שהן ייאלצו את הציבור החרדי למצוא מקורות חדשים לאחזקת לומדי התורה.

נסיים במה שפתחנו. אם אתם קוראים את השורות הללו ומגלים חוסר אמפתיה למצוקה האמיתית של האברכים, הרי שזהו בגלל שאינכם מכירים חברה שלמה בישראל שמגדלת את בניה על לימוד תורה כערך עליון. הניתוק הזה בין המגזרים וחוסר ההערכה ההדדית, מביאים לקיטוב ושנאה, שמובילים בהתאמה לחוסר אכפתיות ורוח גבית לצעדים פופוליסטים חסרי אחריות, שלא רק שלא ישיגו את מטרתם, אלא אף יחבלו בצורה אנושה בהתקדמות הגדולה שעבר המגזר החרדי בשנים האחרונות בתחומי ההשכלה, התעסוקה והנשיאה בנטל.

טורו של חיים גריידינגר פורסם ב- "מעריב השבוע"

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.