המדינה לבג"ץ: לא לקדם את חוק הגיור בחצי שנה הקרובה

בהודעה נאמר, כי "הסכמות אלו נועדו לאפשר קידום גיבוש הסכמות, ועל מנת לנסות להגיע לפתרון המחלוקות בנושא הגיור בישראל מתוך הסכמה רחבה, בשל הצורך לשמור על אחדות העם היהודי"

לאור הסיכומים של ראש הממשלה עם הסיעות החרדיות על דחיית חקיקת החוק הגיור, המדינה הגישה לבג"ץ הודעה ובקשה משותפת לה ולעותרים בעניין סוגיית הגיור, שלא להכריע בעתירות עד ליום 1.1.18, במקביל להתחייבות הממשלה להשעות כל מהלך לשינוי החקיקה בכנסת בתחום הגיור בתקופה זו.

 

בהודעה נאמר, כי "הסכמות אלו נועדו לאפשר קידום גיבוש הסכמות, ועל מנת לנסות להגיע לפתרון המחלוקות בנושא הגיור בישראל מתוך הסכמה רחבה, בשל הצורך לשמור על אחדות העם היהודי. ראש הממשלה הודיע כי לשם כך הוא יקים בהקדם האפשרי צוות לגיבוש המלצות להסדר בסוגיה".

כזכור, יו"ר ש"ס אריה דרעי, וחבר הכנסת משה גפני נטשו בזעם את ישיבת ראשי הקואליצה שדנה על נושא הגיור.  עם זאת ‏הושגה הסכמה עניינית על דחייה של העלאת חוק הגיור.

לאור הביקורת הרבה בקרב הרפורמים, והתנגדותו של ליברמן לחוק בכירים בקואליציה ניסו לדחות את יישומו של החוק בחצי שנה.  נתניהו הציע להקים ועדה ובכך להרוויח זמן יקר ועד אז תקום ועדה ציבורית שתגבש פתרון מוסכם בסוגיית הגיור

בפתח הישיבה הבהיר ראש הממשלה לראשי הסיעות החרדיות כי הוא מחויב לדחות את החוק וזאת בשל המשבר עם יהדות התפוצות ודיבר על הדיל שהוצע לרפורמים – הקפאת החוק תמורת אי עתירה לבג"ץ.

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן צידדו בעמדה כי יש  לאפשר לרבני ערים לגייר.

כשנתניהו הציע להקפיא את חוק הגיור, הסכים דרעי אך הציב תנאי: "אני מוכן שהחוק יוקפא לחצי שנה. אם במהלך הזמן יפסול בג"ץ את החוק, אני מבקש שנחוקק אותו בכל זאת", צוטט דרעי בוינט. בשלב הזה נתניהו גם ביקש לפרסם הודעה לעיתונות על דחיית החוק, לזה דרעי כבר לא הסכים ובתגובה פוצץ את הישיבה: "הבנתי מה קורה פה. אתם פועלים בניגוד להסכם קואליציוני".

השרים כחלון וליברמן ניסו להחזיר את דרעי לפגישה אך זה היה נחרץ בדעתו, "אני לא מבין  לא קמתם"?, אמר נתניהו, דקה לאחר מכן נטש גם גפני בזעם, כאשר ראש הממשלה ובנט הגיעו לטונים צורמים במיוחד פוזרה הישיבה ע"י נתניהו.

לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע בישיבתו עם ראשי הסיעות בשעה האחרונה על דחיית חוק הגיור השנוי במחלוקת, מברך הרב חיים אמסלם על המהלך.

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.