אלעד: אשכנזיות הועדפו על ספרדיות

מוסדות החינוך בעיר אלעד קיבלו יותר נערות אשכנזיות ודחו בעיקר תלמידות ממוצא ספרדי – יואב ללום: "המוסד נולד בחטא"

פרשת סמינר זלזניק:  בית המשפט המחוזי בירושלים ידון מחר (רביעי) בעתירה שהגיש עו"ד יואב ללום בטענה כי שני סמינרים בעיר מפלים לרעה תלמידות ממוצא מזרחי במהלך קבלתם.

מתשובת המדינה לעתירה עולה נתונים בעייתיים על אחוזי הקבלה של תלמידות ספרדיות בשני המוסדות.

מתוך 74 תלמידות שהתקבלו ל"זלזניק" השנה רק 22 (30%) הן ממוצא מזרחי, לעומת 52 (70%) ממוצא אשכנזי. מתשובת המדינה עולה עוד  מתוך 23 תלמידות שלא התקבלו לסמינר, 19 הן ממוצא ספרדי (83%), לעומת 4 ממוצא אשכנזי (17%).

המדינה קובעת כי  מבחינת טפסי הראיונות שבוצעו בבית הספר "היה קושי להתחקות אחר הסיבה לאי קבלת תלמידה מסוימת. הריאיון לא סוכם באופן מספרי והיה לקוני".

יש לזכור כי בשנה שעברה ביטל משרד החינוך את הרישום לסמינר "זלזניק" בשל אפליה וערך רישום מחדש."המוסד נולד בחטא, תוך הפליית תלמידות על בסיס עדתן", כתב עו"ד ללום בעתירתו. "כיתה מובחנת על בסיס עדתי הוקמה בניגוד להנחיות משרד החינוך והליך הרישום לשנת תשע"ו התנהל כאשר ציבור שלם בעיר זוכר את ההשפלה שחש עקב מעשי סמינר 'זלזניק'".

 

המדינה הציגה נתונים גם בנוגע לסמינר "לדעת חכמה" ממנו עולה כי מתוך 49 תלמידות שהתקבלו ללימודים השנה, 12 (24.4%) היו ממוצא ספרדי לעומת 37 (75.5%) ממוצא אשכנזי. נתוני הדחייה היו מעט פחות מובהקים ועלה מהם שמתוך 91 תלמידות שבקשתן התקבלה, 52 הן ממוצא מזרחי ו-39 ממוצא אשכנזי.

ב"לדעת חכמה" הבהירו כי הנימוקים לדחיית בקשה כוללים ציון בחינה וריאיון אישי, אך בתשובת המדינה נמסר כי מספר רב מהתלמידות נדחו רק על בסיס הריאיון. המדינה קבעה  כי מעיון בסיכום ראיונות עולה "קושי להתחקות אחר הטעמים לדחיית בקשה לקבלת תלמידה מסוימת".

"עלה על פניו חשש כי הוקצתה מכסה מסוימת לקבלת תלמידות בחלוקה על פי עדות ובכך נעוץ חוסר תקינות", נכתב בתשובת המדינה. עם זאת סייגו מעט את הקביעה והבהירו כי ניתוח מוצאן של הבנות נעשה בהתבסס על שמותיהן בלבד. עוד קבעה המדינה כי למרות טענות של הורים רבים, "משלח ידו של אב התלמידה המועמדת לא היה שיקול בקבלת התלמידות לסמינרים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.