המדינה שותקת • התאבדותו של אסיר באחד מבתי הכלא בישראל תחת זהות בדויה מכה גלים בעולם

דרמה כזאת לא מתחוללת במליאת הכנסת בכל יום (שלישי),  זו לא הייתה עוד דרמה פוליטית, או וויכוח סתמי בין הח"כים היושבים במליאה.

במהלך נאומו של שר המשפטים מר יעקב נאמן התחוללה דרמה של ממש. רק היום הוסר צו איסור פרסום חמור, על אסיר בעל אזרחות אוסטרלית שהתאבד באחד מבתי הכלא בארץ תחת זהות בדויה. ח"כ אחמד טיבי פנה של השר יעקב נאמן "הוא נרשם תחת זהות שאיננה זהותו המקורית. האם ידוע לך המקרה? האם אתה מאשר את העובדה שאזרח אוסטרלי התאבד בתוך הכלא, תחת זהות בדויה מבלי לפרסם את עצם היותו אסיר ועצור בבית כלא במדינת ישראל?.

גם יו" מרצ חברת הכנסת זהבה גלאון פנתה בכעס אל השר יעקב נאמן: " אדוני השר, אני רוצה לשמוע את עמדתך בקשר לעובדה שעיתונאים מתנדבים לצנזר מידע על פי בקשת השלטונות. האם זה נראה לך תקין שמשרד ראש הממשלה מזמן את ועדת העורכים כדי למנוע פרסום של פרשה שעלולה להביך את מדינת ישראל? האם בשל 'צרכים ביטחוניים אפשר לאשר בארץ מעצרים חשאיים  עוד הוסיפה ח"כ גלאון שבזמנה היא חשפה את מתקן החקירות 1391. ועתרה לבג"ץ, ובג"ץ קבע בצורה חד משמעית שלא ניתן להחזיק אנשים במעצר חשאי . "והיום אנו שומעים שמדינה שמתיימרת להיות דמוקרטית ומתוקנת " העיתונאים משתפים פעולה עם השלטון, ויש סכנה ממשית לביטחון המדינה, שעצירים עלומי שם מתאבדים ואף אחד לא יודע על קיומם. איך זה מסתדר על דמוקרטיה מתוקנת ושלטון חוק תקין?.

 

ח"כ דב חנין הוסיף ואמר. "האם בבתי הסוהר בישראל יש אנשים שדבר מאסרם נשמר בסוד? מה מנגנוני הבקרה המשפטיים על מאסר כזה ועל אי-פרסום כזה? איך תתאפשר ביקורת ציבורית על מאסרים כאלה?"

לשאלתם של ח"כ ענה השר נאמן:" נושא בתי הסוהר לא נמצא במסגרת סמכויות משרד המשפטים. אני לא יודע, כדי להשיב את השאלות שלכם. הן חייבות להיות מופנות לשר לביטחון פנים, שממונה על בתי הסוהר, אין ספק, שאם הטענות האלה נכונות – הדבר טעון בדיקה".

נכון לרגעים אלה עדיין קיים צו איסור פרסום על רוב הפרשיה התמוהה

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.