המדינה תפצה מפגין חרדי ב-20 אלף ש"ח

צעיר חרדי שהשתתף בהפגנה נגד הגיוס והואשם לשוא בתקיפת שוטר, הגיש תביעת עגמת נפש נגד המדינה – וזכה

העקשנות משתלמת: באתר YNET מובא הבוקר סיפורו של צעיר חרדי שנרדף לשוא על ידי המשטרה, השיב מלחמה והשיג ניצחון מתוק במיוחד.

תחילת הסיפור לפני כשנתיים אז התקיימו בירושלים הפגנות מחאה נגד גיוס בני ישיבות לצה"ל. באחד המקרים, בעקבות התפרעות אלימה, עצרה המשטרה כמה מהמפגינים, בהם אזרח אוסטרלי בן 19, שעל פי גרסת שני שוטרים השליך אבן לכיוון כוח משטרתי וניסה לברוח. למחרת הוארך מעצרו ביומיים, שבסופם שוחרר בתנאים מגבילים שכללו הרחקה מירושלים לתקופה של 15 יום ואיסור יציאה מהארץ.

בהמשך הוגש נדג הצעיר כתב אישום חמור הכולל שורה של עבירות אלימות שיוחסו לו.

הצעיר כפר בהאשמות והציג סרטונים ותמונות שהפריכו את גרסת השוטרים. ביהמ"ש קיבל את גרסתו של הצעיר וזיכה אותו מכלל האישומים נגדו.

לאחר הזיכוי הוא הגיש לבית משפט השלום בירושלים תביעת פיצויים בסך 38,889 שקל על החזר הוצאות משפט, על מפח הנפש שנגרם לו בשלושה ימי מעצר ללא שמיכה ומזרן בזמן סופת השלגים קשה, ועל כך שבמשך יותר משנה נבצר ממנו לבקר את הוריו באוסטרליה.

המדינה טענה מנגד שהגשת כתב האישום הייתה פעולה נכונה וסבירה, בפרט לאור העובדה שלא הייתה מודעת לקיומן של ראיות שהוגשו מאוחר יותר מטעם ההגנה.

השופטת חנה מרים לומפ קבעה כי מעצרו של הנאשם, שנתפס בתוך חבורה של מתפרעים, היה כדין, וכי בנקודת הזמן שבה הוגש כתב האישום המדינה נהגה בצורה סבירה וראויה. מנגד היא קיבלה את טענת המבקש שלפיה זיכויו היה מוחלט, לאחר שהצליח להפריך את עדות השוטרים באמצעות תמונות וסרט וידאו ממקום ההתפרעות.

למראה דברים אלה, פסקה, המדינה הייתה צריכה לסגת בה מהאישום, אך היא בחרה להמשיך בהליכים ולהאריכם לשווא, אף שידעה כי עדות השוטרים אינה עולה בקנה אחד עם התיעוד.

לפיכך החליטה השופטת לקבל את בקשת הצעיר באופן חלקי, והורתה למדינה לשלם לו 19,721 שקל עבור הוצאותיו המשפטיות וכפיצוי על עוגמת הנפש שנגרמה לו בשל הגבלת חירותו.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. מדינת סדום!

    היה צריך לתבוע במליונים.

    אם זה היה הבן של השופטת היא הייתה פוסקת מאסר לשוטרים, נבלה סרוחה טובה ממנהץ

    שופטת סדום |
    הגב