המהפכה במוסקבה: "ישיבה-וויקיישין" – גלריה

במוסקבה הסתיימה בהצלחה: תוכנית ה"ישיבה-וויקיישין"

תכנית ה'ישיבה-וויקיישין" חוללת מהפכה של ממש ברוסיה, מזה שלוש שנים. במסגרת תכנית זו, מגיעים אל ישיבת 'תומכי תמימים' במוסקבה, סטודנטים יהודיים מרחבי מדינות חבר העמים הלומדים שיעורי יהדות שבועיים, אצל רבני הערים והשלוחים בערים השונות של חבר העמים, והם רוצים לעשות צעד נוסף בחייהם, ולחוות חיי-ישיבה מלאים למשך עשרה ימים.

הנהלת קרן החינוך "אור אבנר" והנהלת פרוייקט "סטארס", יחד עם צוות הישיבה בראשותו של ראש הישיבה הרב מנחם מענדל גולדברג, משקיעים מחשבה ותכנון רב כדי להחזיק את שני הקצוות יחד. מחד לתת לסטודנטים לחיות ולחוות 'ישיבה', עם שיעורים בנגלה ובחסידות, לימוד בחברותות, תפילות והתוועדויות, ומאידך שהם יבינו את הנלמד ויחושו 'שייכים' לחומר ולתכנים.

לשם כך צוות העושים במלאכה, בהדרכתו ובהכוונתו של הרב הראשי לרוסיה הגר"ב לאזאר, מגייסים את טובי המרצים בשפה הרוסית, הם מכינים תכניות מיוחדות עבור הסטודנטים, וכן גם מעניקים להם תכניות חברתיות לגיבוש ואוירה מאחדת, אם זה בתוך מסגרת הישיבה ואם זה במקומות שונים במוסקבה.

תכנית זו החלה לפעול לפני כשלוש שנים, והיא מתקיימת פעמיים בשנה, במהלך זמני החופשות של האוניברסיטאות ברוסיה בקיץ ובחורף.

מלבד ההשפעה הישירה שיש באירוח בישיבה על הסטודנטים, חלקם נכנס בבריתו של אברהם אבינו עוד בימי שהותם בישיבה, אחרים מקבלים על עצמם להניח תפילין בכל יום, אך מלבד ההשפעה הישירה הזו – הניסיון הוכיח שאחרי כל תכנית שכזו, ישנם סטודנטים העוברים ללמוד בישיבה כתלמידים מן המנין.

 סמינר יהדות, חורף ע''ד, מוסקבה רוסיה (1) (1) סמינר יהדות, חורף ע''ד, מוסקבה רוסיה (1) סמינר יהדות, חורף ע''ד, מוסקבה רוסיה (2) (1) סמינר יהדות, חורף ע''ד, מוסקבה רוסיה (2) סמינר יהדות, חורף ע''ד, מוסקבה רוסיה (3) סמינר יהדות, חורף ע''ד, מוסקבה רוסיה (4) (1) סמינר יהדות, חורף ע''ד, מוסקבה רוסיה (4) (2) סמינר יהדות, חורף ע''ד, מוסקבה רוסיה (4) סמינר יהדות, חורף ע''ד, מוסקבה רוסיה (5) סמינר יהדות, חורף ע''ד, מוסקבה רוסיה (8) (1) סמינר יהדות, חורף ע''ד, מוסקבה רוסיה (8) סמינר יהדות, חורף ע''ד, מוסקבה רוסיה (9) (1) סמינר יהדות, חורף ע''ד, מוסקבה רוסיה (9) סמינר יהדות, חורף ע''ד, מוסקבה רוסיה (10) (1) סמינר יהדות, חורף ע''ד, מוסקבה רוסיה (10) סמינר יהדות, חורף ע''ד, מוסקבה רוסיה (11) (1) סמינר יהדות, חורף ע''ד, מוסקבה רוסיה (11) סמינר יהדות, חורף ע''ד, מוסקבה רוסיה (12) סמינר יהדות, חורף ע''ד, מוסקבה רוסיה (14) סמינר יהדות, חורף ע''ד, מוסקבה רוסיה (15) (1)

 "מדובר על מהפכה של ממש – אומר הרב לוי יצחק דרוץ, מצוות הנהלת הישיבה – מדובר על בחורים הלומדים באוניברסיטאות ברוסיה או באוקראינה, תלמידים הלומדים לקראת תואר אקדמי, וההחלטה שלהם לעשות שינוי כה משמעותי בחייהם – לעבור ללמוד בישיבה, זו מהפכה של ממש בחייהם האישיים.

 "יש לקחת בחשבון, שזו אינה מהפכה רק בחייו של הבחור, אלא בעקבות כך שהחיים שלו משתנים – גם חיי הבית שלו נראים אחרת, ההורים ובני המשפחה הקרובה שלהם עוברים מהפכה יהודית,

 "שלא לדבר על השליח שבעירו מתגורר הסטודנט-תמים – הוא מקבל תגבור משמעותי אצלו בעיר, המסייע לו בעבודת השליחות שלו עם הקהילה היהודית בעירו".

עם סיום מחזור החורף של שנת תשע"ד, מספר משמעותי של סטודנטים נרשמו ללימודים בישיבה ויצטרפו למעל מאה תלמידים השוקדים על התורה הק' בישיבת "תומכי תמימים" במוסקבה, שהיא הישיבה הוותיקה והגדולה ביותר מבין כל הישיבות הפועלות כיום במדינות חבר העמים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.