המוזיאון החרדי הראשון בארץ יוקם בירושלים – במתחם מחנה שנלר בלב שכונת 'גאולה'

עיריית ירושלים פרסמה 'קול קורא' להקצאת המבנה המרכזי במתחם שנלר לטובת הקמה והפעלה של מוזיאון יהודי ומתחם תרבות למגזר החרדי. היזמים יצטרכו לשפץ את המבנה, המוגדר כיום להריסה, בהתאם להוראות השימור.

בעירייה אמרו כי מדובר במוזיאון לקהילות ישראל שיתאים לאוכלוסייה החרדית, וזאת לאחר שהעירייה עשתה עבודה מקדימה וכבר בדקה עם גופים שונים אם הם מעוניינים להיענות למיזם, "שני גופים הביעו עניין עקרוני במתחם וברעיון המוזיאון,  מוזיאון הילדים בניו יורק, והרב המקובל יעקב משה הלל, חוקר קהילות ישראל ובעל מוסדות אהבת שלום בעיר, שמחזיק בכמה וכמה נכסים בעיר", אמר הגורם, והוסיף כי לא מדובר במוזיאון שאמור להיות רווחי מכיוון שההשקעה בשיפוץ ובשימור המתחם תעלה כסף רב.
המבנה, ששטחו 7,110 מ"ר ועלות הכשרתו למוזיאון נאמדת ביותר ממאה מיליון שקל, יועבר לזוכה שיתחייב להשתמש ב־75 אחוז ממנו לצורך פעילות שיש בה תוכן לציבור וב־25 אחוז בלבד למשרדים ואחסון. תמורת סכום שייקבע במכרז הוא יקבל לידיו את המתחם לשנה וחצי, שבהם הוא עתיד לתכנן את המיזם ולאחר מכן להפעיל אותו במשך 25 שנים עם אופציה להארכה של 20 שנים נוספות. מדי שנה יעביר הזוכה לעירייה דמי שימוש סמליים של כארבעת אלפים שקל.
היזם גם צריך לציין במסמכים שיגיש כמה יעלו דמי הכניסה למוזיאון לאוכלוסיות השונות, לרשום את מספר המבקרים המקסימלי שיוכלו לשהות במקום בו זמנית, להעריך את מספר המבקרים בשנה ולהגיש תוכנית פעולה "לשילוב הפרויקט בסביבה הטבעית".
העירייה מדגישה כי המבנה ששימש בעבר את המחנה הצבאי בשנלר, מיועד לשימושו של מוסד בתחומי התרבות, "בהתאמה מלאה לאוכלוסיית הסביבה ולציבור המתגורר באזור", כלומר למגזר החרדי. "כוונת העירייה היא ליצור שילוב שימושים שיעצים את חוויית המבקר בעיר ויעצים את מיצוב העיר כאבן שואבת וכמקום עלייה לרגל", נאמר בידיעה שפרסמה

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.