המו"מ הקואליציוני: הנשיא העניק ארכה לרה"מ, משבר בשיחות עם הבית היהודי

בעוד המו"מ עם 'כולנו' והמפלגות החרדיות מתקרב לשלב החתימה, חילוקי הדעות בין הליכוד ל'בית היהודי' ו'ישראל ביתנו' מתעצמים • בנט: "מסירת הדתות לש"ס – סוף המו"מ" • על רקע הקשיים במו"מ – נתניהו קיבל מהנשיא ארכה להקמת ממשלה • מסתמן: 22 שרים יכהנו בממשלה הבאה

רה"מ בנימין נתניהו ביקש הבוקר מהנשיא ראובן ריבלין ארכה של שבועיים לשיחות הקואליציוניות. הנשיא, כצפוי, נענה לבקשתו. עם זאת, ההערכה היא כי בתוך כמה ימים ייחתם הסכם קואליציוני בין הליכוד לכולנו, וכן עם הסיעות החרדיות.

כזכור, בימים האחרונים דיווחו בליכוד על התקדמות משמעותית בשיחות עם המפלגות החרדיות ו'כולנו'. למרות המחלוקות שצצו בין צוותי המו"מ של הליכוד לאלו של המפלגות החרדיות ההערכה היא כי הצדדים קרובים מאוד לחתימה, ועיכובה נובע בעיקר משיקולים טקטיים.

מנגד, בגיזרת 'הבית היהודי' ו'ישראל ביתנו' העניינים הולכים ומסתבכים. מעבר למחלוקת המתמשכת על מספר ואיכות התיקים אותם תקבל המפלגה, במפלגה זועמים מאוד על הפרסומים לפיהם תיק הדתות ימסר לידי ש"ס.

השר נפתלי בנט התייחס אמש לנושא ואיים בצורה שאינה משתמעת לשני פנים כי מסירת תיק הדתות לידי ש"ס פירושה סוף המו"מ. "נטילת תיק הדתות באופן חד צדדי מהציונות הדתית ומסירתו לידי ש"ס היא סוף המשא ומתן עם הבית היהודי", הודיע בנט בחשבון הטוויטר שלו.

אמש דווח ב'ישראל היום' כי תיק הדתות יהיה בידי ש"ס, כך לפחות בטוחים בתנועה. "הבית היהודי עם שמונה מנדטים רוצים שלושה שרים. אנחנו, ש"ס עם שבעה מנדטים לא צריכים לקבל פחות תיקים, ולכן ככל הנראה שר הדתות יהיה אצלנו. מקסימום אם הם רוצים יהיה להם סגן שר שם".

במטרה למנוע במהלך הקדנציה חיכוכים עם הבית היהודי בנושא הדתות, סוכם כי דרעי ינהג בממלכתיות וישמור גם על האינטרסים של הציונות הדתית. ייתכן שהבית היהודי יקבלו את תפקיד סגן שר במשרד הדתות, אם כי הדבר טרם סוכם.

מול 'ישראל ביתנו' הפערים גדולים אפילו יותר, כאשר גם פגישת נתניהו-ליברמן שהתקיימה ביום שישי לא קידמה את ההסכם, וליברמן אף לא העלה עדיין בפני נתניהו או צוות המו"מ את נושא התיקים בשל החשש מהבטחות שניתנו כבר לחרדים ושאי אפשר יהיה לחזור מהן. כך לדוגמה מסרב ליברמן לבטל חקיקה קיימת בנושאי השוויון בנטל, רפורמת הגיור ורפורמת שינוי אזורי הרישום לנישואין – דברים שהחרדים עשויים להתעקש עליהם ועל פי גורמים פוליטיים, לפחות לגבי חלק מהם הבטיח נתניהו שינוי.

בכירים בישראל ביתנו הצהירו בסוף השבוע כי "במצב כזה אין להם כל בעיה להישאר מחוץ לממשלה ולשבת באופוזיציה". לדבריהם, תיק החוץ לבדו לא יפתור את המחלוקת, ואפשר יהיה להתקדם רק לאחר שיוצגו בפניהם כל ההבנות וההבטחות שניתנו לחרדים.

בתוך כך במערכת הפוליטית מעריכים כי בממשלה הבאה יכהנו 22 שרים. המשמעות היא שסיעות הקואליציה יאלצו את שינוי החוק הקיים, הקובע רף של 18 שרים – מה שצפוי לגרור ביקורת ציבורית עזה.

ע"פ ההערכה, מספר שרי הליכוד צפוי לגדול מההערכה המקורית, וכעת מדובר על כך שלמפלגת השלטון יהיו בין 11 ל־12 שרים בממשלה הבאה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.