המו"מ הקואליציוני: לקראת חתימה עם 'כולנו', ניסיונות להגיע להסכמה עם המפלגות החרדיות

מתקרבים למועד האחרון להקמת ממשלה: בליכוד מעריכים כי חתימה עם 'כולנו' אפשרית כבר היום או מחר. בתוך כך, בליכוד מנסים לסגור קצוות גם עם המפלגות החרדיות, המכשולים העיקריים: מספר דרישות עקרוניות של יהדות התורה ושאלת המשרד אותו יקבל דרעי

המועד האחרון להקמת ממשלה מתקרב ובמערכת הפוליטית מצפים לחתימה ראשונה: גורמים בליכוד מעריכים כי המפלגה הראשונה שתחתום על הסכם קואליציוני תהיה 'כולנו' עמה סוכמו כבר כל התנאים.

גם עם 'הבית היהודי' נרשמה בימים האחרונים התקדמות ממשית, אלא שבמפלגה סבורים כי נתניהו ימתין עם החתימה איתם עד לרגע האחרון, זאת כדי לנסות לשוות לממשלתו אופי מתון.

עמימות שוררת בכל הקשור למו"מ עם 'ישראל ביתנו'. לפי שעה נראה כי רה"מ יענה בחיוב לדרישתו של ליברמת להישאר במשרד החוץ, דבר הגורר עליו ביקורת רבה מצד בכירי הליכוד, ביניהם מקורבו, השר גלעד ארדן, שהעניק אמש סדרת ראיונות במהלכם תקף את ההחלטה.

מחלוקות עקרוניות ופרסונליות עם ש"ס ויהדות התורה

בגיזרת המפלגות החרדיות נותרו עדיין מספר סוגיות במחלוקת -בעיקר בנושאי תקציבים וחוק הגיוס – אולם ההערכה בקרב הגורמים המעורבים במו"מ כי הם יפתרו בימים הקרובים. כזכור, אמש דווח בערוץ 10 כי חברי סיעת יהדות התורה נמצאים לקראת חתימה על הסכם קואליציוני עם הליכוד.

ע"פ הדיווח, בהסכם עצמו כלול ביו היתר דרישה תקציבית של 150 מיליון שקלים בכספים קואליציוניים, ו-75 שינויי חקיקה.

עוד בהסכם הקואליציוני: ביהדות התורה דורשים לחוקק את חוק "יעקב אשר" ובכך למנות  סגן שר שאינו חבר כנסת, המשמעות הברורה: תאפשר לחבר הכנסת יעקב אשר לשמש כסגן שר.

כמו כן עלתה דרישה להגבלת הרישום בנישואין ללשכת הרבנות ושינוי סמכויות היועמ"ש. בנוסף, דורשים ביהדות התורה להשיב את קצבאות הילדים ותקציבי הישיבות לתקציב שהיה בקדנצייה הקודמת  ובכך "להשיב את הגזילה אשר גזל לפיד", כפי שמתבטאים בכירי התנועה.

יצוין, כי בליכוד לא נענו לכל הדרישות האמורות, וזו הסיבה לעיכוב במו"מ בין המפלגות.

בעוד יהדות התורה הגיעה להסכמות מוקדמות וברורות עם הליכוד בשאלות הפרסונאליות (גפני לועדת הכספים, ליצמן למשרד הבריאות ופרוש לסגנות במשרד החינוך), המו"מ עם ש"ס בנושא עולה מידי יום על מוקש חדש. בש"ס מדגישים כי הם עדיין מתעקשים על משרד הפנים הכולל בתוכו את מנהל התכנון, אולם רומזים כי תמורת "פיצוי הולם" הם יסכימו להתפשר בענין.

ואם זה לא מספיק, הרי שקיימת הדרישה העקרונית של ש"ס לפטור ממע"מ על מוצרי יסוד, דרישה שע"פ גורמים במפלגה, אין בכוונתו של דרעי להתפשר עליה, כאשר מנגד טרם ברור כיצד יגיב לדרישה נתניהו, בפרט על רקע התנגדותו של כחלון ליוזמה.

כאמור, כל הסוגיות הללו עדיין במחלוקת, אולם בשני הצדדים לא חוסכים במאמצים כדי להגיע להסכמות סביבם. בליכוד מספרים כי בצוות המו"מ שלהם מגבשים מתווים שיניחו את דעתם של שני הצדדים.

כזכור, אמש התראיין ראש צוות המו"מ של ש"ס, אריאל אטיאס, ל'גלי צה"ל' וטען:"המו"מ ביננו לליכוד נמשך כבר מספר שבועות. התיקים זה לא הנושא הכי חשוב, מה שחשוב זה הדגלים שהנפנו בבחירות. המע"מ אפס הוא דגל…ולכן בתחילת המו"מ כשניסו לדחות את זה אמרנו שאין על מה לדבר: מבחינתו זה חד משמעית – אין מע"מ אפס אין ש"ס בממשלה" האזינו לראיון המלא:

[alooma ref="76c59c6f018d5f6fac0adbf958e14552.mp4" src="1" autoplay="0" pid="0"]

אטיאס הוסיף כי לש"ס יש דרישות גם בענין שכר המינימום והדיור הציבורי.

"לא דיברתי עם כחלון, למיטב ידיעתי אף אחד לא דיבר איתו. אנחנו לא עושים הסכם קואליציוני עם שר האוצר אלא עם ראש הממשלה", השיב אטיאס במענה לשאלת המראיין בענין.

אטיאס סיפר על השתלשלות המו"מ עם הליכוד: "היתה פגישה אחרי הבחירות בין ראש הממשלה לאריה דרעי, בפגישה סוכם באופן חד משמעי כי דרעי יקבל את משרד הפנים. אחר כך בוצעו שינויים חד צדדים במרכיבי המשרד, אז אמרו לנו משרד התחבורה – אבל גם אותו לא התאפשר להעביר…ש"ס צריכה לקבל ששני תיקים, המשרד השני הוא משרד הדתות, אבל המשרד הראשון הוא משרד הפנים מלא, או התחבורה או אולי הנגב והגליל. עדיין אין הסכמות בנושא".

בסוגיית משרד הדתות הצהיר כי ש"ס מתנגדת למינוי סגן שר מטעם 'הבית היהודי' במשרד. לדבריו, ש"ס תנהג בשיוויוניות, בדיוק כמו שבנט ינהג בחינוך.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.