המו"מ לממשלת אחדות: ב'בית היהודי' מצפים מליצמן לטרפד את המהלך

ב'בית היהודי' מקבלים בדאגה את הדיווחים על התקדמות במגעים בין נתניהו להרצוג. ל'קוקר' נודע כי גורמים במפלגה הדתית-לאומית תולים תקוות בליצמן שנמצא ביחסים טובים מאוד עם בנט – מחד, והשמיע לא פעם הצהרות בשבח ממשלה צרה – מאידך. "יש לו מילה אצל נתניהו, אולי הוא יצליח להוריד אותו מהענין"

ליצמן יציל את בנט? גוברת הדאגה ב'בית היהודי' מפני כניסה אפשרית של מפלגת העבודה – או חלקים ממנה – לקואליציה. במפלגה חוששים שהדבר יהיה כרוך במחיר כבד עבורם הן במישור המיניסטריאלי (הרצוג דורש את תיק המשפטים) והן במישור העקרוני (נתניהו ישנה חלק מקווי היסוד של הממשלה).

מנגד, במפלגות החרדיות דווקא מברכים על המהלך ורואים בו כזה שייצב את הממשלה וימנע בחירות מיותרות בעת הזאת.

על אף האמור, ל'קוקר' נודע כי גורמים ב'בית היהודי' משליכים את יהבם על שר הבריאות, יעקב ליצמן, שיוביל לטרפוד המהלך. בכירים מאוד במפלגה ציינו בימים האחרונים כי יחסיו ההדוקים של בנט עם ליצמן, כמו גם הצהרותיו של האחרון בשבח ממשלה צרה – יש בכוחם "לבטל את רוע הגזירה".

לפי שעה טרם ידוע באיזו מידה – אם בכלל – ליצמן יפעל בנושא, אולם ב'בית היהודי' מדגישים כי יש לכך סיכוי לא מבוטל.

ליצמן ובנט בסיור משותף. צילום: יריב כץ
ליצמן ובנט בסיור משותף. צילום: יריב כץ

כזכור, העיתונאי זאב קם דיווח הבוקר בNRG כי גורמים המקורבים למו"מ מעריכים כי "בתוך יומיים, פלוס מינוס, זה אמור להיחתך לכאן או לכאן…אי אפשר יהיה לשחק עם זה ולמשוך את זה הרבה מעבר לכך".

"נתניהו עדיין מסרב לעשות את הצעד הנוסף מבחינה מדינית, אותו צעד שיכול לסגור את ההסכם", מצטט קם גורם נוסף המעורה בפרטי המו"מ. לדברי הגורם, "אם הפער הזה ייסגר – יהיה הסכם, ואם לא – אז לא יהיה הסכם. לא מדובר בפער גדול אבל הוא עדיין משמעותי".

ואילו העיתון 'ישראל היום' מדווח הבוקר כי במידה והמו"מ יבשיל יכנס הרצוג את ועידת מפלגת 'העבודה' בשבוע הבא כדי שזו תאשר כניסה לממשלה. "הרצוג דורש שורה של דרישות על מנת להציג את ההסכם כהישג עבור חברי מפלגתו, אולם ראש הממשלה, שאמנם מעוניין להרחיב את הממשלה, לא מוכן לשנות את קווי היסוד או להקפיא בנייה ביהודה ושומרון כתוצאה. יש ממשלה מכהנת שיכולה להחזיק מעמד עוד הרבה זמן, ולכן על הרצוג יהיה להבין שייאלץ להתגמש בדרישות.

בתוך כך, סקר חדש של חדשות 2 שפורסם אמש חושף כי רוב גדול מהציבור – וגם ממצביעי המחנה הציוני – מתנגדים לכניסה לממשלה. המגעים החלישו את כוחו של הרצוג, שצונח בסקר מ-24 מנדטים ל-17 – ומאפשר ללפיד לעקוף אותו. וכמה היה מקבל הליכוד אם הבחירות היו נערכות היום? כל הפרטים

אחד מזנק אחד מתרסק. צילום: פלאש 90
אחד מזנק אחד מתרסק. צילום: פלאש 90

הנשאלים העניקו לליכוד 27 מנדטים, אם הבחירות היו נערכות היום. המפלגה השנייה בגודלה על פי הסקר היא "יש עתיד" בראשות יאיר לפיד, שמגיעה כמעט לגודלה בכנסת הקודמת – 18 מנדטים. המחנה הציוני בראשות הרצוג יורד ל-17 מנדטים בעקבות המגעים לאחדות והביקורת על התנהלות יו"ר האופוזיציה.

הרשימה המשותפת נשארת עם 13 מנדטים והבית היהודי בראשות בנט מתחזק ל-10 מנדטים. "ישראל ביתנו" וליברמן מתחזקת לתשעה מנדטים ו"כולנו" של משה כחלון יורדת לשבעה מנדטים. עוד עולה מהסקר כי יהדות התורה הייתה מקבלת, אם הבחירות היו היום, שבעה מנדטים – בעוד ש"ס של דרעי מאבדת מנדט ויורדת לשישה מושבים. מרצ, מנגד, מתחזקת בסקר לשישה מנדטים.

עוד נחשף הערב כי אמש נועדו נתניהו והרצוג במעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים. ראש הממשלה ויו"ר האופוזיציה שוחחו במשך שעות, אך לא הושגה כל התקדמות. סלעי המחלוקת שמונעים את הצטרפות הרצוג לממשלה: מתווה הגז, חוק העמותות, חוק V15 וחוק השעיית חברי הכנסת. דווקא בנושא המדיני הושג ניסוח שככל הנראה מרצה את שני הצדדים.

במקביל הוצג אמש סקר בחדשות ערוץ 10 שקובע כי אילו היו נערכות הבחירות לכנסת היום, מפלגת הליכוד הייתה מקבלת 25 מנדטים, ירידה של חמישה מנדטים, ואילו המחנה הציוני מצטמצמת בכמעט חצי, ל-13 מנדטים. בסקר נרשמה גם התחזקות משמעותית למפלגת יש עתיד, עם 20 מנדטים. אלה תוצאות יתר המפלגות: הרשימה המשותפת – 14; הבית היהודי – 12; ישראל ביתנו – 9; כולנו – 9; ש"ס – 6; יהדות התורה – 6; מרצ – 6

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.